Громадянська війна причини війни (економічні І політичні)
Скачати 102.36 Kb.
НазваГромадянська війна причини війни (економічні І політичні)
Дата конвертації02.07.2013
Розмір102.36 Kb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Військова справа > Документы
ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА
Причини війни (економічні і політичні)
Ще після війни за незалежність економічний розвиток – 3 шляхи

ПН.Схід – промисловий переворот , розв. промисловості. До початку Гром. війни – США 4 місце в світі за обсягами пром. виробн.

ЗХ. – фермерське господарство

ПД. - плантаційний шлях розвитку (рабові. госп.) не раціон. використання земель, Вирощення бавовни – праця рабів – зростання работоргівлі. Але у 1809 р. – заборона ввезення рабів. – наслідки:

 • контрабанда

 • підвищення цін на рабів

 • посилення експлуат.


Першу систему підтримували південні штати, політичною елітою яких були великі плантатори-рабовласники. Південне суспільство зверху до низу було заражене расистськими забобонами. Ті види робіт, які виконували темношкірі, вважалися невартими білої людини, навіть бідняка.

Північні штати навпаки : в їх конституціях рабство було заборонено. Основою сільского господарства там були вільні фермери.

Увесь довоєнний час характеризувався намаганням південних штатів розширити територію рабовласництва за рахунок нових штатів. Так, наприклад, у 1820 р. був прийнятий, так званий, Міссурійский компроміс, що поділив территорію на захід від ріки Міссісіпі за паралеллю 36°30' с.ш. на дві частини — рабовласницька до півдня й вільна до півночі.

На півночі прогресивна спільнота намагалася допомагати рабам: видавала антирабовласницьку літературу, організовувала нелегальну втечу рабів до вільних штатів. Рух аболіціоністів (з 30-х рр.. ХІХ ст..) – засновники Дуглас, Гаррісон, Табмен.

Отже, Громад. війна була логічним наслідком протистояння двох систем — рабства та вільної праці.
^ Економ. відмінності – формування різних ідеологічних суспільних систем
До поч.. ХІХ ст.. – не існувало політ. партій. Лише політичні угруповання:

 1. Федералісти (Дж. Адамс)

 2. Джеферсонівські республіканці (Томас Джефферсон) (плантатори, фермери, дрібні власники)

1828 утворилася І партія – демократична.
Демократична партія США (англ. Democratic Party, Democrats) - одна з двох головних партій США, створюючих двопартійну систему. Плантатори Пд.., фермери Заходу.Є однією з найдавніших політичних партій у світі. Її неофіційний символ — осел (символ упертого подолання пререшкод), її колір — синій.

Засновниками партії вважаються Томас Джефферсон (вважається таким, що заклав основи партії у 1792) і ^ Ендрю Джексон (перший президент США, вибраний як кандидат від цієї партії у 1828).

1854 - створена республіканська партія

Пром. буржуазія Півночі, фермери, робочі .Символ – слон.

^ Передумови війни

У 1828—1860 демократи домінували на політичній сцені США, іноді упускаючи владу в руки вігів. Але з початку Громадянської війни (1861) і аж до 1912 правлячою партією практично завжди була заснована Абрахамом Лінкольном Республіканська партія США
^ У 1860 президентом США був обраний Авраам Лінкольн, діяч Республіканьской партії, який виступав за скасування рабовласництва.
Південні штати відчули загрозу у цьому своєму способу існування , тому почався вихід Пд. штатів з союзу – сецесія.

У кінці грудня 1860 приклад подала Південна Кароліна, за якою в січні 1861 пішли Міссісіпі, Флорида, Алабама, Джорджия, Луізіана й Техас, а у квітні-травні Віргінія, Арканзас, Теннессі й Північна Кароліна. Ці 11 штатів:

 • утворили Конфедеративні Штати Америки,

 • прийняли конституцію (офіційне рабство)

 • обрали своїм президентом колишнього сенатора від Міссісіпі Дж. Дэвіса.

 • створили армію

 • Столицею Конфедерації стало віргінске місто Річмонд.

 • Ці штати займали 40 % всієї території США з населенням 9,1 млн. чол., у тому числі понад 3,6 млн. негрів.

У складі федерального ^ Союзу залишилося 23 штата, включаючи рабовласницькі Делавер, Кентуккі, Міссурі й Меріленд, які зволіли зберегти лояльність федеральному Союзу. Жителі ряду західних графств Віргінії відмовилися підкоритися рішенню про вихід із Союзу, утворили власні органи влади й у червні 1863 були прийняті до складу США як новий штат. Населення Союзу перевищувало 22 млн. чол., на його території розташовувалася практично вся промисловість країни.

СОЮЗ ______протистояння__________КОНФЕДЕРАЦІЯ
Війна 1861-1865 рр. (2 періоди)

^ Початок війни
Перший етап війни «Конституційний» 1861-1865 рр.

Перевага Півдня

Бойові дії почалися 12 квітня 1861 нападом жителів півдня на форт Самтер у бухті Чарлстон, що після 34-годинного обстрілу був змушений здатися.

У відповідь Лінкольн:

 • оголосив південні штати в стані заколоту,

 • проголосив морську блокаду їхнього узбережжя,

 • призвав в армію добровольців (75 тис. волонтерів), а пізніше ввів загальну військову повинність.


^ Переваги сторін

ПІВНІЧ

Більша частина промислового потенціалу й людських ресурсів країни була зосереджена на Півночі (660 тис. чол..), залізні дороги і торговий флот.

Північні штати допустили і ряд прорахунків :

 • не набирали в армію негрів

 • провальний план «удавного оточення»

У кінці 1861 армія Півночі нараховувала близько 650 тисяч солдатів. Але загальний план веденя війни («анаконда-план») привів до того що армія була розосереджена по усьому величезному фронту.

ПІВДЕНЬ

Менше населення (120 тис. чол..)Проте Південь був більше згуртований (там встановилася диктатура рабовласників) і сильний у військовому відношенні (кваліфіковані війсь) У жителів Півдня було більше кадрових офіцерів, значні запаси озброєння, які були сюди завезені ще до інавгурації Лінкольна.

Також багато офіцерів-федералів приєднались до конфедератів, серед яких був і генерал Лі.

Підтримка з боку ^ Англії, Франції, Іспанії. (отримували з Пд.. сировину).

Жителі півдня — плантатори вели боротьбу не на життя, а на смерть за своє виживання й колишнє життя й перейнялися почуттям сліпої ненависті до «янкі» (жителів півночі), які здавалися їм не співвітчизниками, а чужинцями, ворогами. На півночі ж було чимало прихильників компромісу, особливо в тих колах буржуазії, які вели справи із плантаторами. Тактика обох сторін була однаковою-якнайшвидше захопити столицю супротивника.

^ Військові події

Перший серйозний бій відбувся у Віргінії біля залізничної станції Манассас 21 липня 1861, коли погано навчені війська жителів півночі, атакували жителів півдня, але були змушені почати відступ, що перетворився у втечу. До осені на східному театрі воєнних дій Союз мав у своєму розпорядженні добре озброєну армію під проводом генерала Дж. Б. Макклеллана, що став з 1 листопада головнокомандуючим всіма арміями. Макклеллан виявився бездарним воєначальником, часто уникав активних дій. 21 жовтня його частини були розбиті в Боллс-Блаффа недалеко від американської столиці. Вашингтон став прифронтовим містом
Набагато успішніше здійснювалася блокада морського узбережжя Конфедерації. Одним з її наслідків було захоплення 8 листопада 1861 британського пароплава «Трент», на борту якого перебували емісари жителів півдня, що поставило США на грань війни з Великобританією.
В ^ 1862 найбільшого успіху жителі півночі домоглися на західному театрі воєнних дій. У лютому-квітні армія генерала У. С. Гранта, захопивши ряд фортів, витиснула жителів півдня з Кентуккі, а після важких боїв при Шайло очистила від них Теннессі. До літа був звільнений штат Міссурі, і війська Гранта ввійшли в північні райони Міссісіпі й Алабами. Конфедерація була розрізана на дві частини. Під загрозою був вже Річмонд, але усі наступи федералів були відбиті з великими втратами. І лише перекидання частин с захода дало змогу зупинити контрнаступ конфедератів під проводом генерала Лі 1862 рік також відзначений першим в історії боєм броненосних кораблів, що відбувся 9 березня у берегів Віргінії.
Перелом у війні ()1862 р.)
30 грудня ^ 1862 Лінкольн підписав «Прокламацію про звільнення» рабів з 1 січня наступного року. Ця «Прокламація», як і рішення про набір негрів в армію, кардинально змінила мету війни: мова тепер йшла про знищення рабства. Шлях рабству на «вільні землі» Заходу ще раніше закрив прийнятий у травні 1862 гомстед-акт. Цей акт надавав право будь-якому громадянинові країни, що не брав участі в заколоті проти Сполучених Штатів й сплатив мито в 10 доларів, зайняти гомстед — шмат землі в 160 акрів ~64 га) під ферму на вільних землях. Після п'яти років проживання на ділянці, її обробки й забудови вона віддавалася безкоштовно у власність.

Другий етап – революційний 1863-65 рр.

^ Перевага Півночі

Часті повстання рабів, успішна морська блокада підривали економіку Півдня. Невелика промисловість не могла задовольнити усі потреби фронту. Відчувалася нестача у медикаментах, зброї,їжі. На відміну від них Північ торгувала з Європою, приїзджали нові іммігранти з Європи, працювали на повну потужність промисловість і сільске господарство.
Останнім великим успіхом конфедератів стала битва під Чанселорвіллє навесні 1863, у ході якої 130-тисячна армія жителів півночі зазнала поразки від 60-тисячної армії генерала Лі. Однак людські та матеріальні ресурси Півночі були величезні. Вже в серпні 1863 армія Лі була відкинута до Віргінії.

^ 1863 – бій біля м. Геттісберг – поразка армії Конфедерації, початок відступу.Восени 1864 була захоплена Атланта - один із найбільших промислових центрів Півдня.
Жовтень-листопад 1864 – похід військ Півночі від центральної частини США до атлантичного узбережжя – «Марш Шермана до моря» Застосовували тактику спаленої землі. Під час походу була захопл. Саванна – великий морський порт Півдня.
На початку 1865 на північ від Річмонда обєдналися армії Гранта і Шермана.9 квітня ^ 1865 після кривавих боїв пав Річмонд. Через місяць останні сили конфедератів капітулювали. Громадянська війна завершилася.

Останньою жертвою війни називають Президента Лінкольна – вбивство 14.04.1865 р. (Бутс – прихильник конфедератів)
Результати війни


 • Втрати жителів півночі склали майже 360 тис. чоловік убитими й померлими від ран і більше 275 тис. пораненими. Конфедерати втратили, відповідно, 258 тис. і близько 100 тис. чоловік.

 • Тільки військові витрати уряду США досягли 3 млрд. доларів. Війна продемонструвала нові можливості військової техніки, вплинула на розвиток військового мистецтва. Вона завершилася перемогою Союзу.

 • Заборона рабства була закріплена 13-ою поправкою до Конституції США, що вступила в силу 18 грудня 1865.

 • У країні були створені умови для прискореного розвитку промислового й сільськогосподарського виробництва, освоєння західних земель, зміцнення внутрішнього ринку.

 • Прийнятий у 1862 р. акт про гомстеди став самим прогресивним у

світовій історії вирішенням аграрного питання
РЕКОНСТРУКЦІЯ

Війна не вирішила всі проблеми що стояли перед країною . Деякі з них знайшли вирішення під час ^ Реконструкції Півдня, що тривала з 1865 до 1877. Після закінчення війни Південь перебував в економічному занепаді.

Частина плантацій позбавилася хазяїв і перейшла до нових власників, частина булла поділена на дрібні ділянки і здана в оренду. На плантаціях як і раніше трудилися в основному негри, але вже в якості батраків або орендарів здольників (кроперів), що віддавали хазяїну частину врожаю (така форма землекористування носить відсталий характер і схожа з становищем колишніх кріпаків Росії на поміщицькій землі.

^ Уряд проголошує кілька основних задач по економічному відродженню Півдня:

 1. конфіскація земель у плантаторів і передача її звільненим рабам і безземельному біломку населенню.

 2. надання рівних політичних і економ. прав чорношкірому населенню.

 3. позбавлення колишніх рабовласників політичної влади на Півдні


Ця система заходів викликала розкол всередині Республ. партії

 1. Прихильники швидких економ. реформ (Дуглас, Батлер)

 2. Прихильники відновлення влади плантаторів на Півдні (Шерман, Президент Джонсон, який замінив вбитого Лінкольна)

Джонсон, который после убийства Линкольна стал президентом США, выдвинул программу, сводившуюся к формальному признанию бывшими мятежными штатами уничтожения рабства при сохранении всей полноты власти на Юге в руках бывших рабовладельцев. Тысячи активных участников мятежа были амнистированы. К февралю 1867 плантаторам была возвращена собственность, оценивавшаяся в 2 млрд. долл. Негры не получали никаких прав и превращались в безземельных с.-х. рабочих.
Ку-клукс-клан

Сразу же после окончания войны белые расисты развернули сопротивление по всей территории США. Они делали все, чтобы не дать неграм реализовать свои формальные свободы: вытесняли их с рабочих мест, запугивали и порой доводили дело до кровавых расправ. Лидерами белого терроризма стали члены полулегальной терористичної организации с легко запоминающимся названием - Ку-Клукс-Клан. созданной на Юге в 1865 в городе Пуласки, штат Теннеси. Город, где и в настоящее время проживает не более трех тысяч жителей, тогда был просто деревушкой, жизнь в которой была весьма скучной. В тот год шестеро молодых парней - бывших солдат армии Конфедератов - встретились как-то вечером, и один из них предложил создать тайное общество, назвав его «Кюклос» (от греческого kuk os - «круг»). Другие же, обсудив это предложение, выработали более звучный вариант «Куклукс», к которому затем, с общего согласия, было добавлено слово «клан».

На следующем собрании было решено, что униформа для всех членов Клана будет состоять из длинного белого балахона, белой маски и высокой шляпы, а сами собрания будут проводиться ночью в давно заброшенном старом кирпичном доме на окраине города.
В течение довольно долгого времени главными целями создателей Ку Клукс Клана были мистификация жителей городка и привлечение новых членов. Красные огни и прогулки на лошадях, обязательные при посвящении, теперь часто можно было наблюдать на кладбищах и покинутых домах по всему штату. Ночные патрули одетых в белые одежды куклуксклановцев вселяли испуг в невежественных негров.
За 1867 год влияние Ку Клукс Клана в Теннеси распространилось с необыкновенной быстротой. Затем к организации стали примыкать различные группы из Миссисипи и Алабамы. Постепенно отряды Клана были созданы во всех южных штатах вплоть до Техаса.
Именно тогда впервые возникла идея «невидимой империи», которая бы включала в себя все территории, где существовал Ку Клукс Клан. На этом же съезде был избран и первый лидер ордена - «Великий визирь», которым стал генерал Натан Бедфорд Форрест, знаменитый кавалерист армии Конфедератов.

Члены Ку Клукс Клана также пристально следили за деятельностью государственных чиновников. И если действия кого-либо из них казались им враждебными белому населению, то организация присылала им предупреждение с предложением покинуть город, которое, как правило, немедленно выполнялось, ибо ослушавшимся весьма часто грозила смерть. Подобная же судьба ожидала и тех, кто, по мнению руководителей Клана, разжигал ненависть негров к белому населению или защищал равенство между расами.

^ Пізніше почнеться масовий терор проти чорношкірого населення і всіх, хто їх підтримував.
Натомість офіційна влада намагалася зрівняти чорношкіре населення у правах з білими.

^ 1866 – прийняття «Чорних кодексів» - закони, що визнавали права чорношкірого населення, але одночасно проголошували створення негритянських резервацій

^ 1867 – негрів вперше допустили до участі у виборах до законодавчих органів Південних штатів

1868 – 14 поправка до Конституції (надання політичних прав чорношкірим, боротьба з Ку-клукс-кланом)
Навіть після скасування рабства і формального зрівняння в правах (14-я і 15-я поправки до Конституції) негритянський народ у цілому залишився на положенні

«нижчого стана», хоча невеличка частина чорних стала освіченими

людьми, власниками і навіть підприємцями.

1877 – завершення Реконструкції, вивід військ федератів з Півдня.

Схожі:

Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconДруга світова війна 1939-1945 pp
Початок війни. Події 1939-1941 pp. Друга світова війна нале­жить до числа найважливіших історичних подій XX ст. Вона три­вала 6 років,...
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconТема: „Революції 1917 р. Громадянська війна в Росії.”
Щупак І. Я., Морозова Л. В. Всесвітня історія. 10 кл. – Запоріжжя: Прем’єр, 2010. – С. 133-149
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconКарфаген до середини III в до н е., причини зіткнення з Римом. Перша...

Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconТема Україна в роки Другої світової війни
Мета: з’ясувати причини та умови зародження рузу Опору на українських землях, вияснити умови діяльності підпільниць кого руху (радянського...
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) icon1. Російсько-турецька війна та звільнення балканських слов’ян. 4 год
Тема Югославські держави у часи Другої світової війни – 3 б., тестова перевірка
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) icon5 економічні системи в контексті теорії економічного порядку
Економічні системи командного типу існували переважно в країнах, де при владі були ортодоксально ліві політичні сили. В політичному...
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconТема: Друга світова війна
Завдання: проаналізувати положення провідних країн світу на передодні другої світової війни (Німеччини, Італії, Японії, Франції,...
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconЛекція 6 Тема: Соціально-політичні конфлікти. Соціальні фактори,...
Мета: в результаті вивчення теми даної лекції студенти повинні знати: поняття " сфера суспільного життя ", соціально-політичні небезпеки...
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) icon1. Мирне врегулювання після закінчення. Першої світової війни. Створення...
Світ між двома світовими війнами: загальні тенденції розвитку. Друга світова війна
Громадянська війна причини війни (економічні І політичні) iconСемінар 1
Люблінська унія. Її соціально-економічні й політичні наслідки. Включення українських земель до Польської Корони
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка