3. правовий режим земель житлової та громадської забудови
Скачати 280.31 Kb.
Назва3. правовий режим земель житлової та громадської забудови
Сторінка1/3
Дата конвертації11.07.2013
Розмір280.31 Kb.
ТипЗадача
skaz.com.ua > Право > Задача
  1   2   3
ТЕМА 3. ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЗЕМЕЛЬ ЖИТЛОВОЇ ТА ГРОМАДСЬКОЇ ЗАБУДОВИ
Теоретичні запитання
1.Поняття і використання земель житлової та громадської забудови.

2.Поняття земель населених пунктів і земельних відносин у містобудуванні.

 1. Використання земель житлової та громадської забудови.

 2. Земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і гаражного будівництва.

 3. Земельні ділянки житлово-будівельних (житлових) і гаражно-будівельних кооперативів.

 4. Земельні ділянки багатоквартирних житлових будинків.

 5. Основні положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038. щодо планування території населеного пункту:

 • Поняття та зміст планування територій;

 • Призначення та зміст генерального плану населеного пункту. Порядок його розроблення та затвердження;

 • Призначення та зміст плану зонування території. Порядок його розроблення та затвердження;

 • Призначення та зміст детального плану території. Порядок його розроблення та затвердження;

 • Механізм врахування громадських інтересів в процесі планування та забудови територій населеного пункту;

 • Особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності.


^ Рекомендована література: [1, 4, 6, 9, 12, 16, 28, 33, 35, 41, 88, 98, 100- 110].

Завдання для самостійної роботи
1. Складіть перелік законодавчих актів, що регулюють правовий режим земель житлової та громадської забудови за формою, що наведена нижче:
Найменування нормативного акта

Вид нормативного акту

Дата прийняття, внесення змін

Джерело офіційного опублікування

2. Складіть перелік усіх статей земельного кодексу, які регулюють правовий режим земель житлової та громадської забудови, коротко опишіть суть правового регулювання.

3. Складіть схеми:

 • порядку отримання земельної ділянки для будівництва житлового будинку (присадибна ділянка);

 • порядку отримання земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку;

 • порядку отримання земельної ділянки для будівництва комерційного об’єкту.

4. Підготуйте рішення задачі відповідно до номеру варіанта, який визначається викладачем.

^ ЗАДАЧА № 1

Для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель громадянці Недзельській Д. І. виділено земельну ділянку площею 0,2 га. Через дорогу від її садиби розташована земельна ділянка розміром 0,05 га. Цю ділянку сільська рада надала їй у користування для ведення городництва.
Запитання

 1. Який порядок використання земельних ділянок, наданих для ведення городництва?

 2. Чи може громадянка Недзельська Д. І. приватизувати 0,2 га та зазначені 0,05 га як єдину присадибну ділянку, якщо загальна площа її не перевищує норми, встановленої законодавством?^ ЗАДАЧА № 2.

Громадянка Охріменко Г. на земельній ділянці, переданій їй на праві приватної власності для обслуговування жилого будинку І господарських споруд (присадибній ділянці), встановила торговий кіоск. Під час проведення перевірки старший державний інспектор з використання та охорони земель склав протокол про притягнення громадянки до відповідальності у вигляді штрафу за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та за сусідів. Оскільки вона не має правовстановлюючих документів, які підтверджують її права на цю земельну ділянку, Олена Охріменко бажає отримати цю земельну ділянку за набувальною давністю.

Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 2. Чи передбачена чинним земельним законодавством можливість набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю?

 3. З якого моменту можна застосовувати норми земельного законодавства про набувальну давність?

 4. Чи може Олена Охріменко набути право власності на земельну ділянку для городництва за набувальною давністю?

 5. Підготуйте мотивовану юридичну консультацію для Олени Охріменко.


^ ЗАДАЧА №3.

Громадянин Російської Федерації Сидоров М отримав у спадщину за заповітом будинок у с. Покровське і звернувся до сільської ради Із заявою про приватизацію присадибної земельної ділянки, оскільки спадкодавцем у свій час вона не оула приватизована.

Рішенням ради йому було відмовлено у задоволені заяви у зв'язку із тим, що він, як Іноземний громадянин, не може набувати право власності на землю в Україні. Рада запропонувала надати дану земельну ділянку на умовах оренди.

Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 1. Які суб'єкти права приватної власності визначені земельним законодавством?

 2. Чи передбачає Земельний кодекс України можливість набуття іноземцями права власності на земельні ділянки в Україні?

 3. Чи могла б земельна ділянка перейти у спадщину до іноземного громадянина, якщо б вона належала спадкодавцеві на праві приватної власності?

^ ЗАДАЧА № 4.

До вас за юридичною консультацією звернувся голова гаражно-будівельного кооперативу громадянин Крамаренко І. Він пояснив, що відповідно до рішення Синяківської сільської ради від 12 вересня 2001 року гаражно-будівельному кооперативу "Політ" було виділено земельну ділянку на праві постійного землекористування. У зв'язку із постійною занятістю на інших об'єктах, голова кооперативу не мав можливості оформити правовстановлюючі документи. Така можливість з'явилась у нього лише у травні 2002 року, але у структурному підрозділі Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України йому відмовили в оформленні та видачі державного акта на право постійного користування землею, посилаючись на те, що після введення в дію нового ЗК України гаражно-будівельний кооператив не може бути суб'єктом права постійного користування.
Запитання

1. Визначте коло суспільних правовідносин.

2. Які суб'єкти права постійного користування земельними ділянками визначені земельним законодавством.

^ ЗАДАЧА № 5.

Мешканець міста Києва Гарбузюк Р. побудував на прибудинковій території багатоквартирного будинку, в якому проживає, гараж для свого автомобіля, розширив балкон своєї квартири на першому поверсі і влаштував сховище для зберігання продуктів. Група мешканців звернулася із скаргою на дії Гарбузюка Р. до житлово-експлуатаційної контори із вимогою розібрати незаконні, на їх думку, споруди. Гарбузюк Р. пояснив, що він приватизував свою квартиру і як власник квартири має право використовувати прилеглу територію на власний розсуд, споруджений гараж є тимчасовою будівлею і його будівництво було погоджено з керівником житлово-експлуатаційної контори.
Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 2. Які права мають мешканці багатоквартирних жилих будинків на прибудинкові території? Хто має право розпоряджатися даними земельними ділянками?

 3. Розглянути варіант, коли громадянами приватизованого багатоквартирного будинку буде створено об 'єднання співвласників?

 4. Вирішити справу


^ ЗАДАЧА № 6.

Житель міста Кагарлик Тарасенко А. звернувся до сільської ради с. Шарки із заявою про приватизацію земельної ділянки розміром 0,75 га, на якій розташовані належні йому на праві приватної власності житлова будівля І господарські споруди, подаровані сестрою.

Рада відмовила громадянину, оскільки він постійно не проживає в селі і не має досвіду роботи у сільському господарстві. Крім того, з'ясувалося, що він є членом садівничого товариства, в якому приватизував земельну ділянку розміром 0,06 га, а також звернувся до міської ради з проханням передати йому земельну ділянку у приватну власність для будівництва гаража. Громадянин Тарасенко А. звернувся до суду за захистом своїх прав.
Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 2. Чи має право громадянин Тарасенко А. на приватизацію земельної ділянки?

 3. Визначити процедури, за якими є даному випадку повинні бути передані земельні ділянки у приватну власність.

 4. Яке рішення має прийняти суд?


^ ЗАДАЧА № 7.

У квітні 2007 року виконавчий комітет Донецької міської ради подав до Господарського суду Донецької області позов до ВАТ "Ю" про розірвання укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки від 21 жовтня 2004 року і зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку загальною площею 980 кв. м., яка розміщена за адресою X. Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач надав відповідачу земельну ділянку в оренду для будівництва адміністративної будівлі. У визначений договором строк відповідач не ввів в експлуатацію будівельний об'єкт. Крім цього, земельна ділянка використовується не за призначенням - вирито котлован, який є місцем розміщення будівельних відходів.

Рішенням господарського суду Донецької області від 10 липня 2007 р. позовні вимоги задоволені.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 9 серпня

2007 року вищезазначене рішення суду залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 25 жовтня 2007 р. всі вищезазначені рішення судових органів відмінені, а справу направлено не новий розгляд до суду першої інстанції. При цьому зазначено, що до відносин,

які виникли між сторонами, перш за все мають застосовуватись норми, що регулюють право користування земельними ділянками для забудови, а саме глава 34 ЦК України і стаття 102-1 ЗК України. Оскільки право користування чужою земельною ділянкою для забудови припиняється у випадку невикористання земельної ділянки для забудови протягом 3-х років підряд, то при новому розгляді справи необхідно встановити, коли відповідач одержав від позивача земельну ділянку.
Запитання

1. Визначте коло суспільних правовідносин.

2. Визначити спільні та відмінні ознаки договору оренди земельної ділянки та договору про надання права користування земельною ділянкою для забудови.

3. Чи відповідають чинному законодавству рішення судів ?
^ ЗАДАЧА № 8.

Громадянка Лисенко І. - член садівничого кооперативу " Калинівка" вирішила побудувати на земельній ділянці, що належить ЇЙ на праві приватної власності літню кухню. Оскільки на своїй земельній ділянці громадянка Лисенко І. вирощувала рідкісні квіти, вона звернулась з пропозицією щодо встановлення земельного сервітуту, терміном на 2 роки, з метою складування будівельних матеріалів, до свого сусіда, громадянина Кириленка М. Громадянин Кириленко М. відмовився від укладання такого договору.

Громадянка Лисенко І. звернулась з позовом в суд щодо встановлення земельного сервітуту в судовому порядку на земельній ділянці свого сусіда.
Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 2. Який порядок встановлення земельних сервітутів ?

 3. Чи підлягає позов задоволенню ?


^ ЗАДАЧА № 9.

ПП Василенко з метою ведення підприємницької діяльності розмістив на території міста кіоск для продажу непродовольчих товарів. Згодом в результаті перевірки проведеної інспектором Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель на Василенка було накладено штраф за самовільне заняття земельної ділянки. Пізніше прокурор звернувся до суду з позовом в Інтересах міської ради про повернення самовільно занятої земельної

ділянки. В судовому засіданні Василенко пояснив, що він має дозвіл управління містобудування та всі необхідні погодження, оскільки влаштований ним кіоск не мав фундаменту то його розміщення носило законний характер. Окрім того, на думку Василенка правомірність розміщення кіоску обумовлюється його розташуванням на землях житлової забудови, оскільки пункти продажу непродовольчих товарів повинні супроводжувати місця проживання населення, а також те, що рішення про надання земельної ділянки під його розміщення є документом дозвільного характеру, отримання якого не передбачено чинним законодавством.
Запитання

1. Визначте коло суспільних правовідносин.

2. Чи правомірні дії Василенка?

3. Вирішити справу.
^ ЗАДАЧА № 10.

В 2006 році Калита І. приватизував земельну ділянку для будівництва І обслуговування житлового будинку на території м. Бориспіль площею 0,06 га. Через рік, не розпочинаючи будівництва, він продав земельну ділянку громадянину Росії Альошину О.

Враховуючи зручне місце розташування земельної ділянки в центрі міста, Альошин О. побудував на земельній ділянці продовольчий магазин і, зареєструвавшись як суб'єкт підприємницької діяльності, почав здійснювати торгівельну діяльність.

На підставі заяви сусідів державний Інспектор з контролю за використанням та охороною земель здійснив перевірку додержання вимог земельного законодавства та своїм приписом зобов'язав Альошина О. припинити на земельній ділянці незаконну діяльність.

Альошин О. відмовився виконувати припис державного інспектора, оскільки він є власником земельної ділянки для забудови, яку він придбав у приватну власність. Тому, на його думку, спорудивши магазин, земельне законодавство він не порушив. Крім цього, як суб'єкт підприємницької діяльності він має право здійснювати торгівельну діяльність.
Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 2. Які обов'язки і якими правовими актами покладаються на власників земельних ділянок?

 3. Чи правомірні дії Альошина О. ?

 4. Чи відповідають чинному земельному законодавству вимоги державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель?

 5. Вирішіть справу.


^ ЗАДАЧА №11.

До Ужгородського міськрайонного суду надійшла позовна заява від гр-ки М. до сусіда гр. П. В позові зазначалось, що гр. П не отримавши згод

власників суміжних земельних ділянок, в порушення правил добросусідства, почав будівництво п'ятиповерхового приватного готелю. На переконання гр-ки М. така будова буде порушувати режим інсоляції її земельної ділянки, що зробить неможливим продовжувати вирощування овочів в парникових умовах. А це її єдине джерело для існування.

Серед позовних вимог гр-ка М. просила заборонити продовжувати будівельні роботи, компенсувати їй моральну шкоду та позбавити права власності на земельну ділянку гр. Гї як злісного хулігана.

У відповіді на позов гр. П зазначив, що чинний Земельний кодекс України в ст.90 закріплює його право на спорудження будівель і споруд, А жоден правовий акт не встановлює кореспондуючого обов'язку, зокрема, такого як отримання згоди сусідів на будь-які дії, тому він як власник має право господарювати на свої землі на власний розсуд.

Крім того, було подано зустрічний позов на гр-ку М. про зловживання нею своїм суб'єктивним правом та перешкоджанні у реалізації права власності на земельну ділянку.
Запитання

 1. Визначте коло суспільних правовідносин.

 2. Яке рішення має бути прийнято судом ?

 3. Визначити чи були порушені гр. П будь-які земельні обов 'язки.

Чи підлягає задоволенню зустрічний позов гр. П до гр-ки М. ?
  1   2   3

Схожі:

3. правовий режим земель житлової та громадської забудови icon4. правовий режим земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення
Тема правовий режим земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови iconМіжнародне морське право – це сукупність міжнародно-правових норм,...
Правовий режим внутрішніх, територіальних та архіпелажних вод, а також прилеглої зони
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови iconПлан Вступ Види правового режиму майна подружжя Правовий режим майна подружжя в Україні
Основним змістом правовідносин власності подружжя є права та обов’язки обох з приводу належного їм майна, що складають особливості...
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови iconXviii. Правовий режим земель промисловості, транспорту, зв’язку,...
Поняття земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови icon2. Правовий режим окремих різновидів земель водного фонду
Землями водного фонду повинні визнаватися лише земельні ділянки, на яких водні об’єкти знаходяться постійно або більшу частину року,...
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови icon3 Правовий режим використання та охорони лісів та інших об`єктів рослинного світу
Тема: Правовий режим використання та охорони лісів та інших об`єктів рослинного світу
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови icon12. Міжнародне морське право
Правовий режим внутрішніх, територіальних та архіпелажних вод, а також прилеглої зони
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови iconЛекція: Правовий режим цільових державних І місцевих фондів коштів
Порядок правового забезпечення загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови iconТищенко Г. В. Екологічне право: Навчальний посібник
Тема 8: Правовий режим використання, відтворення І охорони тваринного світу та рослинного світу
3. правовий режим земель житлової та громадської забудови icon3. 5 Правовий режим використання та охорони тваринного світу
Такі ознаки вказують на велике економічне значення тваринного світу як природного ресурсу для мисливства, рибальства та інших видів...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка