Затверджено
НазваЗатверджено
Сторінка1/6
Дата конвертації03.02.2014
Розмір0.83 Mb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Право > Документы
  1   2   3   4   5   6
донбаській інститут техніки та менеджменту

МІЖНАРОДНОГО НАУКОВО-ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

імені академіка ЮРІЯ БУГАЯ


ЗАТВЕРДЖЕНО

на засіданні Вченої ради

МНТУ імені академіка Юрія Бугая

протокол № 8 від 01.04.2009 р.


ЗБІРНИК ЗАДАЧ

з дисципліни «КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО»

(загальна частина)

для спеціальності

6.030401 «Право»


денної форми навчання

Краматорськ - 2009

Збірник задач до практичних занять з Особливої частини кримінального права України з дисципліни «Кримінальне право» / укладач: Черненко С.К.

Збірник задач з дисципліни «Кримінальне право» ухвалений на засіданні кафедри « Історії України та правових дисциплін», протокол № 8 від 10.03.2009р.

Кримінальний закон

1. Їдучи потягом Москва-Нальчик, громадянин Вірменії Махтисян з метою заволодіння індивідуальним майном, підмішав до напою сусіда по купе сильнодіючу снотворну речовину. Коли той втратив свідомість, Махтисян з його речами вийшов на станції Курськ (Росія). У зв’язку з тим, що доза сильнодіючої речовини була дуже великою, потерпілий помер під час зупинки потягу на станції Харків (Україна), але факт його смерті було виявлено лише на кінцевій станції – в м. Нальчику (Росія).

За законом якої країни повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності гр-н Махтисян за скоєні крадіжку та убивство? Які принципи дії кримінального закону у просторі для цього слід застосувати? В яких випадках злочин визначається, як вчинений на території України? Чи визнаються територією України пасажирські потяги?

2. Громадянин України Конопко, знаходячись на морському лайнері “Шалом”, що йшов під прапором Ізраїлю, вчинив бійку, під час якої завдав двом членам екіпажу тілесні ушкодження середньої тяжкості.

За законом якої країни повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності гр-н Конопко, якщо лайнер знаходився у відкритому морі?

Чи зміниться рішення, якщо:

  • лайнер був під прапором України, приписаний до порту Одеса, але знаходився у порту Ізраїлю?

  • лайнер був під прапором України та знаходився у відкритому морі? Як зміниться рішення, якщо злочин був вчинений на військовому судні, що перебував під прапором України та знаходилося у порту США?


3. Гр-н України Пархоменко, знаходячись у Германії, був засуджений за декілька злочинів. Після відбуття покарання Пархоменко повернувся в Україну.

Чи підлягає він кримінальній відповідальності в Україні, якщо кримінальний закон України передбачає за такі злочини більш суворе покарання? Чи могла бути застосована процедура екстрадиції до гр-на України Пархоменко під час відбування покарання в Германії ? Розкрийте поняття екстрадиції. Як вирішити завдання, якщо Пархоменко - особа без громадянства? Як вирішиться питання, якщо Пархоменко за протиправне діяння, яке в Україні є злочином, у Германії поніс лише адміністративне стягнення?
4.У правоохоронні органи України звернулися представники влади Об’єднаних Арабських Еміратів з проханням про видачу гр-на України Борькіна, який, знаходячись у ОАЕ, скоїв злочин проти ісламу.

Чи підлягає Борькін екстрадиції? Який зміст універсального принципу дії кримінального закону? Чи підлягає Борькін екстрадиції, якщо він особа без громадянства, але його дії, вчинені на території ОАЕ, за законодавством України злочинними не вважаються?


  1. Другий секретар посольства Бразилії в Україні Вайс, керуючи автомобілем, порушив правила дорожнього руху у м. Києві, в результаті чого загинув пішохід.

Як має бути розв’язане питання про кримінальну відповідальність у цьому випадку?

Чи зміниться рішення, якщо Вайс працював референтом посла Бразілії в Україні? Чи зміниться рішення, якщо буде встановлено, що Вайс на час скоєння злочину виконував свої службові обов’язки, або якщо він вчинив тяжкий злочин?


  1. Співробітниками УБОЗ Київської області був затриманий громадянин Росії Сидоров, який був учасником російського злочинного угрупування та скоїв на території Росії декілька розбійних нападів, а також незаконний збут наркотичних засобів. В зв’язку з цим МВС Росії був оголошений його розшук.

За законом якої країни Сидоров має бути притягнений до кримінальної відповідальності?

Чи зміниться рішення, якщо:

- наркотичні засоби збувалися також і на території України?

- Сидоров був громадянином України?

Дайте визначення території України згідно з Законом України “Про державний кордон”. Розкрийте зміст поняття універсального принципу дії кримінального закону.

7. Громадянин Турції Осман завдав у м. Стамбул громадянину України тяжкі тілесні ушкодження. Через деякий час його було затримано у м. Одеса за збут наркотичних речовин.

Чи підлягає Осман кримінальній відповідальності за законодавством України за перший злочин? Назвіть угоди, існуючі між Україною і іншими державами по затриманню і видачі злочинців. Розкрийте зміст принципу громадянства , як одного з видів чинності кримінального закону у просторі.
8. 15.06.2011 р. близько 16 години Зорін вчинив угон а/м ВАЗ-2107, однак був затриманий і відносно нього було порушено кримінальну справу. 15.06.2011 р. Верховна Рада України прийняла Закон України “Про амністію”, який розповсюджується на всі нетяжкі злочини, скоєні до набуття ним законної сили.

Чи може бути Зорін звільнений від кримінальної відповідальності, згідно вказаного закону, за амністією. Вкажіть, який закон визнається пом’якшуючим. Розкрийте поняття зворотньої сили кримінального закону у часі. Як слід вирішити питання, якщо злочин буде вчинено 16.06.2002 р.

9. Репкін, який постійно проживав в Україні як особа без громадянства, поїхав до Польщі, де скоїв вбивство за необережністю, після чого повернувся до України. Польські правоохоронні органи звернулись з проханням про видачу Репкіна для притягнення до кримінальної відповідальності.

Як необхідно вирішити це питання? Хто не може бути виданий Україною іншій державі для кримінального переслідування і в яких випадках? Чи пядлягає Репкін кримінальній відповідальності за необережне вбивство, вчинене у Польщі, за ст. 119 КК України ?


^ Поняття злочину.  1. Між Козловим та Барановським, які мешкали у сусідніх приватних будинках, склалися особисті неприязні стосунки. Восени Козлов регулярно палив листя у себе у дворі, вітром дим зносило до садиби Барановського. Барановський звернувся до правоохоронних органів з заявою про притягнення Козлова до кримінальної відповідальності за дії, які порушують конституційне право Барановського на чисте повітря.

Ознайомившись із розд. II, розд.VIII. та розд. XІІІ КК України визначте, чи присутні ознаки злочину у діях Козлова? Як вирішити питання, якщо внаслідок цього Барановський захворіє ? Назвіть ознаки злочину. Що таке протиправність, як ознака злочину?
2. Никифоров, копаючи у себе у дворі колодязь, порушив природну ізоляцію водоносного шару. Вода, що просочилася, затопила три нижче розташовані будинки. В результаті цього їх власникам було заподіяно значну матеріальну шкоду.

Ознайомившись із розд. VІ та розд. VIII КК України, визначте, чи є ознаки злочину в діянні Никифорова ? Як слід вирішити питання, якщо Никифоров виконував роботу згідно до отриманих у відповідних органах розрахунків? Чи зміниться рішення, якщо він свідомо порушив правила виконання робіт?
3. Оніщенко, який працював водієм АО “Пивзавод Рогань”, після настання холодів забув замінити масло в двигуні на зимове, в результаті чого двигун а/м “Газель” було пошкоджено і підприємству було заподіяно шкоду на суму 1 500 гривень.

Ознайомившись із розділом VІ КК України, з’ясуйте, чи є ознаки злочину в діянні Оніщенка? Чи зміниться рішення у випадку, якщо Оніщенко працював у приватного підприємця? Розкрийте зміст поняття такої ознаки злочину, як протиправність.
4. Лузін, бажаючи помститися Хотину, скинув з даху багатоповерхового будинку на нього цеглину, однак не влучив. Цеглина впала поруч з Хотином та розбилася. Адвокат Лузіна звернувся до слідчого з клопотанням про припинення кримінальної справи на підставі ч. 2 ст. 11 КК, мотивуючи це тим, що шкоду Хотину заподіяно не було, а отже це діяння не є суспільно небезпечним.

Чи обгрунтовані аргументи адвоката? Яке діяння згідно з ч. 2 ст.11 КК України не є злочином? Розкрийте поняття винності, як однієї з ознак злочину.
5. Мчаідзе, засновник ООО “Міазу”, усвідомлюючи, що його підприємство фактично є банкрутом та приховуючи цей факт, запропонував АО “Поліфінанс” інвестувати 100 000 грн. у спільний проект. Після інвестування проект було успішно завершено.

Ознайомившись з главою VIІ КК України, проаналізуйте, чи є ознаки злочину в діях Мчаідзе? Розкрийте зміст таких ознак злочину, як протиправність та суспільна небезпечність. Чи зміниться рішення, якщо Мчаїдзе не приховував факту банкрутства або проект не був успішно завершений?
6. Мальцев двічі вступав до політехнічного інституту, але не проходив за конкурсом. Серед абітурієнтів ходи­ли, чутки, що незважаючи на відсутність у правилах прийому пільг абітурієнтам-спортсменам, приймальна комісія фактично надає їм перевагу. Бажаючи навчати­ся в вузі, Мальцев частково підробив видану йому за місцем роботи характеристику, додрукувавши строчку про те, що він має 1 спортивний розряд з волейболу. Цю характеристику разом з іншими документами він подав до будівельного інституту, успішно склав іспити і його було зараховано до складу студентів.

Мальцева за підробку документів було засуджено за ст. 358 КК. Вважаючи дії Мальцева незлочинними, адвокат оскаржив вирок.

Ознайомтеся зі ст. 358 КК України зробіть висновок: чи є в діях Мальцева всі ознаки злочину? У чому знайшла вияв суспільна небезпека даного діяння? Охарактеризуйте два критерії суспільної небезпеки. Чи містить дане діяння ознаку винності ?
7. П'яний шофер Угрюмов, керуючи машиною ГАЗ-51, в якій були пасажири і вантаж, перевищив дозволену швидкість руху, внаслідок чого машина перекинулась. Під кузовом опинився Кочетков. Однак Угрюмов та інші па­сажири - Колигін і Сигов, які при аварії не постраждали, заходів щодо врятування Кочеткова не вжили і одразу пішли в поряд розташоване селище. В селищі ніхто з них не заявив, що під кузовом перевернутої машини зна­ходиться Кочетков. Лише через тривалий час на місце події прибули робітники з трактором, які, піднявши ма­шину, стали розбирати вантаж, під яким знайшли мерт­вого Кочеткова.

Угрюмова притягли до кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки руху, що спричинило смерть потерпілого.

Чи правильно вирішено справу ? Ознайомтесь зі ст. ст. 135 та 286 КК визначіть, чи є в даному прикладі ознаки злочину? Чи зміниться вирішення задачі, якщо шофер Угрюмов не знав про те, що він перевозить у кузові своєї машини Кочеткова? Чи зміниться кваліфікація дій Угрюмова, якби Кочетков залишився живий? Чи вплине на вирішення задачі та обставина, що в Угрюмова і пасажирів Колигіна і Сигова не було фізичної можливості надати допомогу Кочеткову ?
8. Лисенко серед ночі розбудив свого приятеля Корсакова і запросив його до себе додому, де, пригощаючи розбавленим спиртом, розповів, що з приміщення лікарні викрав спирт, електрокамін та друкарську машинку. Корсаков запропонував повернути викрадене і до світанку вони віднесли в лікарню електрокамін та друкарську ма­шинку, частину спирту вони випили, а частину (10 л.) закопали на городі у Лисенка. Потім між Лисенком і Корюковим виникнула суперечка. Корюков стверджував, що Лисенко вчинив злочин. Останній не погоджувався, стверджуючи, що якщо про крадіжку спирту ніхто не дізнався, значить це не злочин.

Чи є злочином діяння вчинене Лисенком ? Чи впливає на ступінь суспільної небезпеки крадіжки спирту те, що власне факт скоєння крадіжки лишився непоміченим ? Як необхідно розуміти таку ознаку злочину, як “карність” ? У чому виявляється “карність” у тому випадку, коли злочин скоєний, а покарання не було призначено ?

^ Об’єктивна сторона злочину
1.Тракторист КСП “Колос” Куліш, керуючи трактором у нетверезому стані, виконував роботу по заготівлі силосу. Під час чергового розвантаження силосу, привезеного машиною з причепом, Куліш повів трактор уперед та наїхав на робітницю цього ж КСП Дворникову, яка у цей час відчіпляла трос, що з’єднував причеп з автомашиною. Від заподіяних тілесних ушкоджень Дворникова померла на шляху до лікарні.

Чи є у даному випадку об’єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 286 КК України? Якщо є, то як це відображається зовні? Чи мало б значення для притягнення до кримінальної відповідальності Куліша те, що Дворникова залишилася живою?

2. Старший черговий підстанції електромережі Попов одержав повідомлення про обрив дроту на одному з будівельних майданчиків і замість того, щоб вимкнути струм у лінії, направив для усунення пошкодження чергових електромонтерів Бакаїна і Довбню. На територію майданчика самовільно проникли діти, і один з них - Кузьменко доторкнувся до обірваного дроту, внаслідок чого він помер на місці від враження електричним струмом.

Вирішіть питання про об’єктивну сторону діяння, скоєного Поповим. Чим у даному випадку виражена об’єктивна сторона (дія чи бездіяльність) ? Розкрийте поняття дії та бездіяльності. Охарактеризуйте умови кримінальної відповідальності за злочинну бездіяльність.
3. В міському тирі учні одинадцятого класу школи №15 виконували вправи по стрільбі з гвинтівки. Відповідальним за організацію та проведення стрільб був викладач військової кафедри політехнічного інституту Ложкін. Після закінчення занять він не організував збір гільз та не перевірив кількість використаних патронів, не оглянув гвинтівки, а доручив учням Лосєву і Федоренку перенести гвинтівки до збройної кімнати. Федоренко, не підозрюючи про наявність в патроннику бойового патрону, жартуючи навів гвинтівку на Лосєва і натиснув на спусковий гачок, у результаті чого стався постріл і Лосєва було вбито на місці.

Охарактеризуйте об’єктивну сторону вчиненого діяння. Чи знаходяться тяжкі наслідки дій Федоренко у причинному зв’язку із посадовою діяльністю Ложкіна? Розкрийте поняття бездіяльності. Чи зміниться рішення, якщо Лосєв отримав тільки тілесне ушкодження ?
4. Варіант “А”. Охоронець приватного підприємства Дамаєв, закриваючи ворота підприємства після робочого дня, навісив зіпсований навісний замок та пішов спати у службове приміщення. Вночі група підлітків проникла на територію підприємства, де знаходився службовий автотранспорт. Вони зняли колеса з двох легкових автомашин та винесли їх через ворота. Колеса підлітки реалізували на авторинку, а гроші поділили.

Варіант “Б”. Після недбалого виконання своїх обов’язків, зазначеного у варіанті “А”, охоронець Дамаєв вночі почув шум у дворі підприємства. Взявши рушницю він вийшов з приміщення. Побачивши підлітків, які знімають колеса зі службових автомашин, Дамаєв почав стріляти по них. Внаслідок цього один підліток був вбитий на місці, а два інших були поранені.

Проаналізуйте ці варіанти та охарактеризуйте об’єктивну сторону діянь вчинених Дамаєвим та підлітками. Яке кримінально-правове значення мають наслідки дій як підлітків , так і охоронця Дамаєва? Ознайомившись із главою VI КК України охарактеризуйте вчинені ними злочини за конструкцією складу. Розкрийте поняття матеріального та формального складу злочину. Визначіть ступінь залежності дій підлітків від діяння Дамаєва.
5. Варіант “А”. У магазині ”Тканини” Петренко взяв з прилавку рулон шовкової тканини вартістю 372 грн і сховав його під свою куртку. Покупець Сергєєва побачила це і покликала продавців. Біля виходу з магазину продавці затримали Петренко і зажадали, щоб він розстібнув куртку. Петренко вирвався та втік.

Варіант “Б”. Те, що Петренко вкрав рулон шовку, ніхто не бачив. Але через півгодини він був затриманий працівниками міліції.

Проаналізуйте ці варіанти та розкрийте об`єктивну сторону діяння вчиненого Петренко. Чи має значення для настання відповідальності Петренка час та місце його затримання? Ознайомившись із ст. ст. 185, 186 КК України визначте, формальний чи матеріальний склад цих злочинів? Назвіть факультативні ознаки об’єктивної сторони злочину та розкрийте їх зміст.


  1. Приватний підприємець Бондаренко вирішила відкрити магазин продовольчих товарів на території підприємства “Прилад”. Для позитивного вирішення цього питання вона передала заступнику директора заводу 1000 доларів США.

Ознайомтесь з диспозицією ст. ст. 368, 369, 370 КК України і визначіть, об`єктивна сторона якого складу злочину міститься у діях Бондаренко та заступника директора підприємства “Прилад” ? Матеріальний чи формальний цей склад злочину за конструкцією ?
7. Вночі Клімов вертався до дому з роботи. Але на дорозі він побачив Симохіна, який знаходився у нетверезому стані і намагався звестися на ноги. Клімов підняв Симохіна на ноги, щоб той зміг дійти додому. Коли Клімов відійшов, Симохін, зробивши кілька кроків у напрямку до тротуару, різко розвернувся і пішов у напрямку середини проїжджої частини, в наслідок чого він потрапив під колеса вантажного автомобіля. Від отриманих пошкоджень Симохін помер на місці пригоди.

Чи створив Клімов умови для настання тяжких наслідків? Чи знаходяться його дії у причинному зв`язку з наслідками, що настали? Ознайомившись із ст. ст.135, 136 КК України визначте, чи є в діях Клімова ознаки злочину, за тієї умови що він не надав допомоги Симохіну, а пішов додому?
8. Назвіть декілька, що найменше п`ять складів злочину, в яких у якості обов`язкової ознаки об`єктивної сторони складу злочину виступали б: а) спосіб; б) час; в) місце; г) знаряддя та засоби скоєння злочину.
9. Між Курциним і Шешенею, що перебували на квартирі останнього, виникла сварка, під час якої Шешеня вдарив Курцина по голові, спричинивши легке тілесне ушкодження з короткочасним розладом здоров'я. Через деякий час це спричинило крово­вилив у мозок з тяжкими змінами в речовині і судинах головного мозку, внаслідок чого Курцин помер. У вис­новку судово-медичної експертизи вказано, що в розвит­ку крововиливу, який призвів до смерті, визначальними моментами була патологія артеріальних судин, а супут­німи—захворювання (гіпертонія), алкогольне сп'яніння, конфліктна ситуація і незначна травма. Про наявність у Курцина патологічних змін судин головного мозку Ше­шеня не знав.

Ознайомившись із ст. ст. 119 та 125 КК України, визначте, чи підлягає Шешеня кримінальній відповідальності? Дайте аналіз об’єктивної сторони складу злочину. Назвіть види причинного зв’язку. Який причинний зв’язок характерний для цього випадку?
10. Агінетов і Ізмайлов, перебуваючи в стані сп'я­ніння, із хуліганських спонукань побили Зубкова кула­ками й ногами, заподіявши йому перелом кісток носа з розривом хряща (середньої тяжкості тілесні ушкоджен­ня) і численні синці на обличчі і тулубі. Від значної втрати крові, викликаної заподіяним тілесним ушкодженням та хронічним захворюванням потерпілого — порушенням згортання крові (гемофілії), Зубков помер.

Ознайомившись із ст. ст. 122 та 119 КК України проаналізуйте об’єктивну сторону цих злочинів. Чи знаходяться діяння Агінетова і Ізмайлова в причинному зв’язку із смертю Зубкова ? Встановіть вид причинного зв’язку. Який вид складу злочину має місце?

11. Сторож магазину Богуцький ввечері повертався додому із своєю рушницею. Проходячи повз двір Покотило, він почув крик жінки, а підійшовши ближче, побачив, що п'яний Мельник намагається побити Поко­тило. Щоб відвернути бійку, Богуцький вирішив вистрілити вгору, для чого зарядив рушницю. Мельник, поба­чивши Богуцького, кинувся до нього і несподівано уда­рив його ногою в живіт. Від удару Богуцький впав на землю, мимоволі натиснувши на спусковий курок рушни­ці. Стався постріл, яким Мельника було вбито.

Ознайомившись із ст. 119 КК визначить чи підлягає Богуцький кримінальній відповідальності. Чи є причинний зв'язок між діями Богуцького і смер­тю Мельника ? Чи можна визнати діяння Богуцького суспільно небезпечним ?

12. Тракторист Лещів, перебуваючи в нетверезому стані, посадив в кабіну Новікова, який теж був у не­тверезому стані. Під час руху Новікову стало погано і він попросив Лещіва зупинитись. Лещів став зупиняти трактор, але Новіков, не дочекавшись повної зупинки, на ходу відкрив двері кабіни і випав з неї, вдарившись при цьому об землю, внаслідок чого стався розрив селе­зінки, інші тілесні ушкодження, а далі й смерть.

Ознайомившись із ст. 286 КК України визначіть чи підлягає Лещів кримінальній відповідальності ? Чи є причинний зв'язок між діями Лещіва і смер­тю Новікова ? Які є види причинного зв’язку ? У чому, в даному випадку, знайшла свій прояв об’єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 286 КК ?
13. До Боєва та двох дівчат, які стояли біля сту­дентського гуртожитку, підійшли двоє місцевих хлопців - Тимошенко і Забара, які стали чіплятись до Боєва, зви­нувачуючи його в нечесності. Потім Забара вдарив Боєва кулаком в обличчя, від чого останній упав і уда­рився головою об асфальт, втративши при цьому свідомість. Поба­чивши, що Боєв не підводиться, Забара і Тимошенко до­помогли йому піднятись і відвели до гуртожитку у кім­нату, в якій він жив. Боєв був дуже блідим і жалівся своїм друзям по кімнаті на болі в голові. Ранком Боєв не встав з ліжка і сказав товаришам, що на лекції не піде, оскільки в нього дуже болить голова. Коли студен­ти повернулись після занять, то знайшли Боєва мертвим посеред кімнати. За висновком судово-медичної експер­тизи, смерть його настала внаслідок повторного удару головою об підлогу. Причиною падіння була втрата сві­домості, коли він хотів встати.

Ознайомившись із ст. 125 КК України, проаналізуйте об’єктивну сторону дій правопорушників. Чи є причинний зв’язок між їхніми діями і смертю Боєва? Якщо є, то якого виду?
14. Начальник геологорозвідувальної пошукової пар­тії Самолюк, направляючи в багатоденний маршрут гео­логів Білокурова і Юна, порушив Правила безпеки при геологорозвідувальних роботах. Порушення виявилось у тому, що Самолюк попередньо не зро­бив запит про погоду, крім того, він не перевірив, чи взя­ли Білокуров і Юн з собою спальні мішки, а лише нага­дав їм про необхідність взяти теплі речі. Наступного дня почалася хурделиця, внаслідок чого Білокуров помер від переохо­лодження.

Ознайомившись із ст. 367 КК України визначить, чи підлягає Самолюк кримінальній відповідальності ? Дайте аналіз об’єктивної сторони складу злочину, якщо він є. За яких умов настає відповідальність за бездіяльність ?
15. Уночі Клімов проник до продуктового магазину, проломивши за допомогою кувалди тильну стіну будови. Погрузивши на машину викрадені продукти харчування він вивіз їх до лісосмуги, де й заховав.

Ознайомившись із ст. 185 КК України, дайте аналіз об’єктивної сторони складу злочину скоєного Клімовим. Які факультативні ознаки об’єктивної сторони присутні у цьому випадку? Який вид складу злочину за конструкцією має місце?

16. Варіант “А”. Бодров працював рятувальником на водній станції. Знаходячись на вишці, він помітив, що в 100 метрах від берега перевернувся човен, у якому знаходились дві жінки. Вони почали тонути Бодров кинувся на допомогу. Коли він доплив до місця події, що одна з жінок втратила свідомість і занурилась під воду. Рятувальник встиг її підхопити і поплив з нею до берега. Друга жінка закричала, що в неї вже не вистачає сил триматися на воді і щоб він допоміг і їй, але Бодров поплив далі. Витягнувши потерпілу він побачив, що другої жінки на поверхні води вже нема. Свідки події сказали, що вона пішла під воду десь через дві хвилини, як він від неї віддалився.

Варіант “Б”. У той час, коли Бодров рятував жінку, яка втратила свідомість, її подруга вчипилась в нього, і він, щоб звільнитись, кілька разів вдарив її по голові. Після чого вона занурилась під воду.

Варіант “В”. У той час, коли Бодров рятував жінку, яка втратила свідомість, її подруга вчипилась в нього, і він, щоб звільнитись, відштовхнув її від себе. Він пообіцяв, що повернеться за нею пізніше, а вона хай тримається за перевернутого човна, що знаходився поруч. Але жінка не послухала його, попливла за ним, втратила сили і потонула. Бодров бачив момент занурення але нічого не зробив.

Ознайомившись із ст. ст. 119, 135 та 136 КК України, визначіть, чи підлягає Бодров кримінальній відповідальності в кожному з трьох випадків? Дайте аналіз об’єктивної сторони складу злочину, якщо він є.

17. Єгорова побачила з вікна, як у дворі Саєнко вдарив її сина. Вибігши на вулицю вона наздогнала Саєнко і вдарила його рукою по голові. Саєнко занедужав і через три дні помер. При розтині виявилося, що смерть Саєнко викликана запаленням оболонок мозгу, причиною якого був удар Єгорової, що викликав розходження кісткових швів при наявності старої черепно-мозкової травми.

Проаналізуйте об’єктивну сторону діяння Єгорової та визначить, чи є в даному випадку причинний зв’язок між діянням Єгорової та смертю Саєнко? Розкрийте зміст необхідного причинного зв’язку за наявності особливих умов на боці потерпілого. Дайте визначення казусу (випадку).

^ Суб’єкт злочину
1. 19-річний Комаров, який систематично вживав наркотичні засоби, у присутності 14-річного Гончарова й 13-річного Долгова палив анашу, всіляко виражаючи своє задоволення. Гончаров і Долгов попросили Комарова дати їм попробувати попалити й він передав їм сигарету. Після паління, вони втрьох відправилися до лісопарку, де Комаров познайомив Гончарова й Долгова з 17-річним Ромовим, який продавав наркотичні речовини. Наступного дня Гончаров і Долгов зустрілися з Ромовим, у якого придбали декілька грамів анаші. Уживши наркотичні засоби, Гончаров запропонував Долгову поїхати до його подруги Боєвої.

Прибувши до Боєвої, і, перебуваючи у стані наркотичного сп’яніння, Гончаров і Долгов влаштували між собою сварку, у ході якої Боєва намагалася їх заспокоїти. У ту мить, коли Долгов намагався нанести удар кулаком у обличчя Гончарову, останній вихопив ніж із внутрішньої кишені піджака і, намагаючись нанести відповідний удар Долгову, завдав ножового поранення Боєвій, яка в ту мить стримувала Долгова.

Ознайомтеся зі ст.315, ч.2 ст.22 КК України та постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 1983 р. № 6 (із змінами за станом на 03 грудня 1997 р.) “Про судову практику застосування судами України законодавства про відповідальність за втягненя неповнолітніх у злочинну та іншу антигромадську діяльність” і вирішіть питання, чи є Гончаров і Долгов суб’єктами злочину? З якого віку наступає кримінальна відповідальність за вчинений злочин? Чи підлягає кримінальній відповідальності Комаров? Чи зміниться рішення, якщо Комарову виповнилося 17 років?
2. 5 листопада 2001 р. 15-річний Петров прийшов до свого товариша Протасова на день народження, якому у цей день виповнилося 14 років. До приходу батьків Протасова, Протасов запропонував Петрову випити з ним спиртне .

Вживши спиртне Петров і Протасов вирішили вночі скоїти крадіжку майна із складського приміщення приватної фірми .

У 22 ч 25 хв Протасов відпросився у своїх батьків піти заночувати у Петрова, який мешкав у сусідньому під’їзді . Приблизно о 22.50 вони прийшли до будови спортивної школи, у підвальному приміщенні якої було розміщено склад фірми, заздалегідь знаючи, що він охороняється сторожем. Зламавши замки Петров проник до приміщення складу, де став складати майно у принесені з собою пакети. Протасов залишився біля входу до складу спостерігаючи за оточуючими обставинами. В цей час до складу увійшов сторож Медвєдєв, у якого в руці була дерев’яна палиця. Протасов вирвав у сторожа палицю і наніс йому удар по голові, після чого сторож упав додолу. Петров, злякавшись, що Медвєдєв опритомніє і помітить їх, наніс ще кілька ударів палицею по голові потерпілого, після чого з Протасовим і викраденим майном втік із місця події.

За висновком судово-медичної експертизи Медвєдєву було заподіяно тяжкіх тілесних ушкоджень. Крім цього, було встановлено, що ушкодження Медвєдєву було заподіяно приблизно о 00 год 45 хв.

Ознайомтеся із ст. ст 187, 121 КК України та визначте, чи є Протасов і Петров суб’єктами злочинів, що передбачені цими статтями КК України.

Чи зміниться кваліфікація, якщо буде встановлено, що Протасов завдав ударів по голові Медвєдєва близько 23 год. 45 хв? З якого віку настає кримінальна відповідальність за вчинення розбою?
3. Дев’яткіна затримали працівники міліції за хуліганство, вчинене стосовно Меркулової. У зв’язку з тим, що раніше Дев’яткін лікувався в психіатричному стаціонарі, орган дізнання призначив судово-психіатричну експертизу, якою було встановлено, що Дев’яткін здійснював хуліганські дії у стані патологічного сп’яніння.

Чи є підстава для притягнення Дев’яткіна до кримінальної відповідальності? Які типи лікувальних установ використовуються для відбування призначених примусових заходів медичного характеру?
4. Злобін, якому виповнилося 17 років, залучав 13-14-річних підлітків до викрадань товарів із лотків на автомобільному ринку з наступною їх реалізацію.

Ознайомтесь зі ст.ст.304, 185 і ч.3 та 4 ст.27 КК України й постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 1983 р. № 6 (із змінами за станом на 03 грудня 1997 р.) “Про судову практику застосування судами України законодавства про відповідальність за втягненя неповнолітніх у злочинну та іншу антигромадську діяльність” і визначте, чи підлягає Злобін кримінальній відповідальності? Чи зміниться рішення, якщо Злобіну вже виповнилося 19 років? Чи підлягають кримінальній відповідальності за крадіжки інші підлітки?
5. Фетісов систематично добував річкову рибу із застосуванням вибухових речовин. Під час чергового глушіння риби динамітом його затримали. У процесі розслідування у слідчого виникли сумніви стосовно психічної повноцінності Фетісова .

Згідно з висновком судово-психіатрічної експертизи Фетісов страждає органічним ураженням головного мозку, котре не позбавляє його можливості усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Вирішить питання про кримінальну відповідальність Фетісова. Чи зміниться рішення, якщо буде встановлено, що Фетісов страждає на слабоумство у формі дебільності?
6. На місці вчинення злочину (крадіжка з продовольчого кіоску) працівники міліції затримали Проктова. Під час попереднього слідства було встановлено, що він тривалий час не має постійного місця проживання, батька та матері не знає з народження, ніяких документів, які підтверджували б його особу та вік знайдено не було. Також не було встановлено будь-яких з його родичів. У зв’язку з цим виникла необхідність проведення комплексної експертизи.

Яким чином висновки експертів вплинуть на притягнення Проктова до кримінальної відповідальності, якщо:

а) буде визначено, що його вік становить 12-15 років;

б) буде визначено, що його вік становить 14-16 років;

в) буде визначено, що його вік становить 14-16 років, але в нього також виявлено затримку у розумовому розвитку і його розумовий розвиток відповідає рівню 10-11 річної дитини.

З якого віку особа підлягає кримінальній відповідальності за крадіжку?
7. Гаврилов разом зі своєю дружиною відразу після пологів, не бажаючи витрачати гроші на дитину, вбили її. Їх обох було притягнуто до кримінальної відповідальності й засуджено за ст.117 КК України.

Ознайомтеся зі ст.117 КК України і дайте відповідь на питання: хто є суб’єктом цього злочину. Чи вірно вирішив справу суд? Розкрийте поняття спеціального суб’єкта злочину.
8. Іванов, який був лікарем, але не мав спеціального дозволу на виконання абортів, незаконно зробив його своїй знайомій. За це його було засуджено за ч.1 ст.134 КК України.

Ознайомтеся зі ст.134 КК України і дайте відповідь на запитання: хто може бути суб’єктом злочину, передбаченого ч.1 ст.134 КК України. Чи вірно вирішив справу суд? Які ознаки суб’єкта злочину визнаються додатковими, а які – спеціальними?
9. Електрик Ісаєв отримав 300 доларів США від Ложкіна за проведення без затримки лінії електромережі до будинку останнього. Слідчий порушив кримінальну справу по факту отримання хабара згідно зі статтею 368 КК України.

Ознайомтесь зі ст.ст.364 та 368 КК України і вирішіть, хто може бути суб’єктом даного злочину та до якого виду суб`єктів він належить. Чи вірне рішення прийняв слідчий?

^ Суб’єктивна сторона злочину
1. Капустян і Алімов, готуючись до служби у ВДВ, займалися в секції бойового самбо, де використовували для відпрацювання прийомів дерев’яні макети ножів та пістолетів. Вважаючи, що вони досягли певних результатів, за спільною згодою для наближення тренувань до реальних ситуацій, вирішили використати саморобний ніж . Відпрацьовуючи прийом “захист від удару ножем зверху”, Алімов не встиг перехопити руку з ножем Капустяна, а Капустян, розраховуючи на реакцію Алімова, не зміг вчасно зупинити свій удар, внаслідок чого Алімов отримав ножове поранення у область шиї, яке згідно судово-медичної експертизи належить до тяжкого тілесного ушкодження.

Проаналізуйте суб’єктивну сторону діяння, скоєного Капустяном. Чи є вина у діях Капустяна? Які ознаки її характеризують? Чи зміниться рішення, якщо ніж використовувався за вимогою Алімова? Чи зміниться рішення, якщо вправи з холодною зброєю входили до плану тренувань?
2. Кочетков і Мороз познайомились на дискотеці з Лесіною і Марковою, які запросили їх до себе в гуртожиток .Там , після розпиття спиртних напоїв під час танцю Кочетков намагався притиснути до себе Лесіну , яка відштовхнула його. Кочетков, втративши рівновагу, ногою штовхнув відро з водою. Лесіна зібрала ганчіркою воду і вдарила нею Кочеткова по обличчю. Кочетков у відповідь схопив трилітрову склянку, що стояла поряд з відром, і вважаючи, що в ній теж знаходиться вода, вилив рідину на Лесіну. В склянці виявився ацетон, який потрапив на увімкнену електричну плитку. Ацетон зайнявся, вогонь охопив Мороза, якому були нанесені опіки, спричинивши тим самим останьому тяжкі тілесні ушкодження. В результаті пожежі, що виникла, вигоріло 7 кімнат гуртожитку.

Проаналізуйте психічне відношення Кочеткова до вчиненого. Визначте, чи є дії Кочеткова винними? Чи повинен був Кочетков передбачати настання суспільно-небезпечних наслідків? Чи зміниться рішення, якщо буде встановлено, що під час розпиття спиртних напоїв: а) гостям повідомили, що в гуртожитку йде ремонт, в якому використовується ацетон; б) гостям повідомили, що в гуртожитку йде ремонт і одна склянка з ацетоном знаходиться у їх кімнаті біля відра?
3. Працівник воєнізованої охорони Синюхін супроводжував нові автомобілі. В дорозі він помітив групу підлітків, які кидали каміння по вагонах. Один з каменів потрапив в скло автомобіля. Щоб припинити хуліганські дії підлітків, Синюхін кинув в них обрізок дошки, котрий влучив в голову неповнолітнього Ніколаєва. Від отриманої травми черепа хлопчик через три дні помер у лікарні.

Визначте форму вини Синюхіна відносно скоєних дій і їх наслідків. Дайте аналіз змішаної ( подвійної ) форми вини. Чи зміниться рішення, якщо Синюхін кинув обрізок дошки з близької відстані?
4. Горлов придбав престижний імпортний автомобіль і ввечері катав на ньому знайомих дівчат. Під час однієї з таких поїздок знайома Петрова, поглянувши на спідометр автомобіля, сказала, що Горлов ризикує нажити собі неприємності , перевищуючи швидкість. На це він відповів : “Машина нова, реакція у мене відмінна, нічого не трапиться”.

На одному з поворотів перед машиною зненацька опинився чоловік, що перебігав дорогу. Горлов не зміг уникнути наїзду, внаслідок чого пішохода було смертельно травмовано.

Дайте аналіз суб’єктивної сторони скоєного. Чи є вина в діях Горлова? Якщо є, визначте її форму. Чи зміниться рішення, якщо після попередження Петрової Говоров заявив: “Нехай по дорозі не ходять”. За якими ознаками злочинна самовпевненість відмежовується від непрямого умислу?


  1. Радіонов і Шевчук, знаходячись у квартирі Дружиніної, розпивали спиртні напої. Між Радіоновим і Шевчуком виникла сварка, що переросла у бійку, під час якої Радіонов ударив Шевчука ножем у ліву половину грудної клітини, а потім ще раз під ліву лопатку. Дії Радіонова були перервані тільки після втручання Дружиніної, яка вдарила його по голові настільною лампою, після чого останній впав на ліжко. Життя Шевчука було врятоване лише завдяки терміновій хірургічній операції. Суд кваліфікував дії Радіонова як такі, що містили умисел на вбивство Шевчука. Адвокат у касаційній скарзі вказав, що у Радіонова не було умислу на вбивство, так як нанесення поранень в область серця було випадковим, Шевчук залишився живим.

Чи підлягає задоволенню скарга адвоката Радіонова? Визначте форму вини в діях Радіонова. Як зміниться рішення, якщо буде встановлено, що під час сварки Радіонов не бив Шевчука ножем, а той сам не втримався на ногах і при паданні впав на ніж?
6. Подружжя Гузенко, вступивши до однієї з релігійних сект, у суворій відповідності з догмами віровчення відмовилось від м’ясної та рибної їжі, дотримувались довгих постів, навіть в холоди надягали на себе мінімум одягу. Своїх дітей 4-х і 8-ми років вони забрали з дитячого садку та школи, стали їх годувати згідно зі своєю дієтою, що призвело до частих захворювань дітей. У результаті недоїдань у їх молодшого сина було виявлено затримку у розвитку, а старша дочка захворіла тяжкою хворобою, внаслідок якої померла.

Батьки Гузенко, дізнавшись про смерть онучки, звернулись до відділення міліції із заявою про притягнення до кримінальної відповідальності їх дочки і зятя.

Чи є в діях подружжя Гузенко вина в заподіянні шкоди здоров’ю дітей? Якщо так, то визначте форму вини.
7. Працюючи водієм автобусу, Ноздрін доставив з Одеського торгівельного порту в готель групу фінських моряків, які пригостили його там спиртним. Повертаючись до парку, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, Ноздрін розвинув велику швидкість. Не упоравшись з керуванням, він виїхав на тротуарі, збив автобусом пивний ларьок, всередині якого знаходились люди.

Внаслідок наїзду двоє людей загинуло, оскільки їм не було надано своєчасної медичної допомоги. На попередньому слідстві Ноздрін пояснив наїзд на ларьок тим, що в даний момент він не усвідомлював свої дії. Суд визнав Ноздріна винним у навмисному вбивстві, мотивуючи це тим, що Ноздрін, керуючи автобусом на великій швидкості і перебуваючи у нетверезому стані, передбачав та свідомо допускав можливість настання тяжких наслідків, тобто діяв з непрямим умислом.

Проаналізуйте суб’єктивну сторону даного злочину . Чи правильне рішення прийняв суд? Встановіть різницю між непрямим умислом і видами необережності? Обгрунтуйте відповідь.
8. Проніну, яка перебувала на 4-му місяці вагітності, під час однієї з сварок жорстоко побив чоловік, що призвело до передчасних пологів. Дитина народилася мертвою.

Проаналізуйте ознаки суб’єктивної сторони вчиненого злочину. Визначте психічне ставлення Проніна до вчиненого. Ознайомившись із ст. ст. 121 та 128 КК України, визначте, чи зміниться рішення, якщо: 1) Пронін не знав про вагітність дружини; 2) Пронін здогадувався про вагітність, але чіткого уявлення не мав?
9. Шофер вантажного автомобілю Кімлик подавав машину назад. Його товариші Сподар та Трунов не бажали, щоб Кімлик від’їжджав. З цією метою вони намагалися затримати Кімлика. Для цього у момент подачі машини назад Трунов непомітно для Кімлика спробував ногою підштовхнути камінь під заднє колесо машини, що рухалася. У цей момент його нога зірвалася з каменю, потрапила під заднє колесо, а сам Трунов впав під машину і був смертельно травмований.

Дайте аналіз психічного ставлення Кімлика до смерті Трунова. Чи можна в даному випадку констатувати невинне спричинення шкоди? Що таке казус в кримінальному праві? Визначте його зміст та значення. Чи зміниться рішення, якщо Кімлик знав, що його товариші будуть заважати йому подавати машину назад?
10. Савченко позичив 2000 $ на необумовлений строк Кравцову. Через 3 місяці Савченко пред’явив Кравцову вимогу повернути йому вищевказаний борг з відсотками. Кравцов відмовився повернути борг Савченку. Він пояснив, що в даний момент не має такої суми і зможе повернути борг тільки через 2 місяці. Наступного дня Савченко загрожуючи фізичною розправою почав вимагати в нього борг. Отримавши чергову відмову, Савченко наніс удар ножем в область грудей Кравцову, від чого останній через 4 години помер у лікарні.

Ознайомтеся з суб’єктивними ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 115 КК України. Чи можна визначити мотив вчиненого злочину як корисний? Що таке мотив як ознака суб’єктивної сторони злочину?

Чи буде в даній ситуації мотив злочину факультативною ознакою суб’єктивної сторони злочину? Як впливають мотиви вчинення злочину на ступінь та зміст вини?
11. Смирнова позичила в своєї сестри Граніної 1000 доларів США при умові, що поверне їх через місяць. Гроші Смирнова витратила, борг повертати їй було нічим. Через це між сестрами виник конфлікт. Знаючи, що Граніна буде вимагати повернення боргу, Смирнова звернулась до Боброва, з яким знаходилася у близьких стосунках, з проханням захистити її від погроз та вимагання з боку Граніної та її чоловіка, при цьому, як один з можливих варіантів, вона запропонувала вчинити їх вбивство. Бобров дав на це згоду, бо кохав Смирнову. Проникнувши до квартири супругів Граніних, Бобров та Смирнова дочекалися їх повернення. З метою здійснення злочинних намірів Смирнова відволікла їх увагу, а Бобров наніс кілька ударів металевою трубою по головах жертв, які спричинили їх смерть.

Встановить які мотиви підштовхнули Боброва та Смирнову на скоєння злочину. Ознайомтеся із ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КК України і визначте, яким чином мотив скоєння злочину вплине на кваліфікацію. Чи зміниться рішення, якщо Бобров випадково почув телефонну розмову із якої зрозумів, що Смирнова винна Граніной велику суму грошей ?
12. Долженко у парку ім. Горького познайомився з Сосновою, а ввечері того ж дня він згвалтував її. Дзержинський суд м. Харкова визнав Долженка винним у скоєнні злочину при обтяжуючих обставинах, так як потерпіла була неповнолітньою (17 років 6 місяців).

Адвокат Долженка подав касаційну скаргу, в якій вказав, що Соснова при знайомстві сказала Долженку, що їй 18 років. Однак слідчий дійшов висновку, що Соснова, за статурою, виглядала неповнолітньою.

Ознайомтесь зі статтею 152 КК України та Постановою Пленуму Верховного Суду України від 27.03.92 року №4 “Про судову практику в справах про згвалтування та інші статеві злочини” (п.17) і дайте аналіз суб’єктивної сторони цього злочину. Визначте, чи підлягає скарга адвоката задоволенню і чи має місце в данному випадку помилка, і яка саме ?
13. Ключко, маючи умисел на таємне викрадення чужого майна, проникнув до складського приміщення бару ТОВ “Сокіл”, звідки викрав продукти харчування та дорогий чайний сервіз на 6 персон.

На попередньому слідстві в процесі допиту Ключко пояснив, що викрадене ним майно, за його думкою, належить державі, а кафе має державну форму власності. Слідчий, в ході попереднього слідства, встановив, що чайний сервіз належить бармену кафе.

Який вид помилки є в діянні Клочко?

Проаналізуйте суб’єктивну сторону злочину, вчиненого Ключко. Чи має значення для юридичної оцінки скоєного неправильне уявлення Ключко про належність викраденого майна? Аргументуйте свою відповідь.
14. Пашко вирішив з помсти вбити Столова, який був його начальником, і направивши на нього пістолет, натиснув на спусковий гачок. Проте через дефект у спусковому механізмі, пострілу не сталося .

Що таке помилка у кримінальному праві і який її вплив на кримінальну відповідальність? Чи має тут місце помилка? Якщо так, то визначить вид помилки.
15. Солодов і Комов, сплативши гроші, отримали дозвіл на заготівлю деревини у лісному господарстві. Заготовлена деревина була зложена у два штабелі. Чоловіки визначились, який з них належить кожному. Бажаючи привласнити деревину Комова, Солодов вночі приїхав трактором, погрузив її і відвіз до двору свого сина. Але вранці стало відомо, що він переплутав штабелі і вивіз свою деревину.

Дайте аналіз суб’єктивної сторони складу злочину. Визначте, чи є в діях Солодова помилка. Якщо є, то якого виду? Чи підлягає Солодов кримінальній відповідальності?
16. Холодов відпочивав зі своєю подругою у ресторані. До їх столику підійшов Білов, який знаходився у стані сп’яніння, та запропонував дівчині з ним потанцювати. Отримавши відмову, почав їй погрожувати. Холодов, щоб припинити його дії, застосував силу. Білов сказав, що це йому так не минеться. В той же вечір Білов простежив повернення Холодова додому (у приватний будинок). Коли в одному з вікон засвітилося світло, він кинув у цю кімнату гранату. Як було встановлено у ході слідства, Холодов, увімкнувши світло, залишив кімнату і пішов прийняти душ. Від вибуху він не постраждав.

Чи підлягає Білов кримінальній відповідальності? Який вид складу злочину має місце ? Визначте, чи є в діях Білова помилка. Якщо є, то якого виду ?

^ Стадії вчинення злочину
1. Повертаючись додому після вечірки, Тимохін почув, що в кюветі біля залізничної колії якісь хлопці ґвалтують жінку. Перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, він пішов туди, щоб також вступити з потерпілою у статевий зв'язок, але його затримали співробітники міліції. "Якби мене не затримали, я б зґвалтував її", — заявив він. Тимохіна було засуджено за готування до зґвалтування. Заступник Голови Верховного Суду України вніс протест у судову Колегію в кримінальних справах Вер­ховного Суду України, поставивши питання про звільнення Тимо­хіна від кримінальної відповідальності, оскільки його дії є лише виявом умислу.

Яке рішення повинна прийняти судова колегія? Що таке виявлення умислу? Як вирішується питання про кримінальну відповідальність за виявлення умислу? Чи є виявлення умислу стадією злочину?
2. Шамшуров і Андрєєв зустріли ввечері на вулиці Коцюбу, яка поверталася з роботи, і вирішили її зґвалтувати. Вони втягли жінку до порожньої квартири будинку, поклали на ліжко й почали роздягати, тримаючи за руки, ноги й затискуючи рота. Коцюба вчинила опір, вирвала руку, витягла з куртки ножиці й вдарила ними Шамшурова. У цей час у двері квартири хтось постукав. Шамшуров і Андрєєв, злякавшись, що їх можуть затримати, вистрибнули у вікно й втекли.

Ознайомтеся із диспозицією ст.152 КК України та Постановою Пленуму Верховного Суду України від 27.03.92 р.”Про судову практику в справах про згвалтування та інші статеві злочини” і визначте, чи мав місце в даному випадку закінчений злочин? Якщо ні, визначте стадію вчинення злочину. Визначте різницю між закінченим і незакінченим злочином.
3. Козін з метою вчинення крадіжки з крамниці зателефонував сторожу цієї крамниці Макєєву й повідомив, що у його дружини почалися по­логи. Коли той побіг додому, залишивши крамницю без охорони, Козін підійшов до неї, але крадіжку вчинити не зміг, тому що в цей час неподалеку знаходилася група підлітків, які розпивали спирт­ні напої і співали.

Варіант 2. Козін, виламавши запірний пристрій, проник у приміщення крамниці, але його затримав сторож, який повернувся.
  1   2   3   4   5   6

Схожі:

Затверджено icon«Погоджено» «Затверджено» «Затверджено»
Розвиток та популяризація контактних видів спорту в Україні. Укріплення дружніх спортивних контактів та співробітництва між клубами...
Затверджено iconПлан рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань...
Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року №291
Затверджено iconЗатверджено

Затверджено iconЗатверджено

Затверджено iconУхвалено затверджено

Затверджено iconЗатверджено
Вступ
Затверджено iconЗатверджено
Вступ
Затверджено icon“Затверджено” Нач навчального управління

Затверджено icon“Затверджено” Нач навчального управління

Затверджено icon3. Задача. Затверджено на засіданні кафедри: Менеджменту

Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка