Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!»
Скачати 110.14 Kb.
НазваЛекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!»
Дата конвертації02.08.2013
Розмір110.14 Kb.
ТипЛекція
skaz.com.ua > Математика > Лекція
Лекція 9

Повсякденний етикет
1. ПРИВІТАННЯ ТА ЗНАЙОМСТВО

2. ПОВОДЖЕННЯ В ПОБУТІ

3. ЯК ПОВОДИТИСЬ У ТЕАТРІ АБО В КОНЦЕРТНОМУ ЗАЛІ
1. ПРИВІТАННЯ ТА ЗНАЙОМСТВО

На вулиці та вдома

Молодий чоловік кричить «Привіт!» своєму знайомому з іншого боку вулиці, перекрикуючи гудіння проїжджаючих мимо автомобілів та лякаючи немовлят, яких матусі провозять в колясках тро­туарами. Або на прийомі: з ким треба привітатися (а з ким необов'язково) і в якій формі краще це зробити? Звісно, все це умовності, але такі, без знання яких ми можемо опини­тись у неприємному становищі.

При випадковій зустрічі із знайомим на вулиці достатньо усміхнутися та кивнути. Якщо є можливість зупинитись та поговорити - особливо в громадських місцях - це треба зроби­ти так, щоб не заважати тим, хто поряд з вами. Якщо ваш знайомий досить далеко (а ви знаходитесь у приміщенні), мо­жете помахати йому рукою. При зустрічі, що не має офіційного характеру, у відповідь на привітання можна сказати «Привіт», відповідь «Здрастуйте» виглядає як більш церемонна. Але після офіційного знайомства сказати «Салют» або «Здорово», ясна річ, неприпустимо. Побажання «Доброго ранку» звучить менш офіційно, тоді як «Доброго дня» та «Доброго вечора» - більш церемонно.

Якщо людина здається знайомою, завжди краще кивнути або злегка вклонитися. При цьому не треба ображатися на тих, хто не привітався з вами: часто це буває на вулиці, при побіжній зустрічі, а причиною може бути як неуважність, так і поганий зір - зважайте на це, перш ніж образитись. В кіноте­атрі, театрі, церкві, ясна річ, не треба починати розмову, поки не закінчиться служба або сеанс.

Якщо ви зустрілись із знайомим у приміщенні - який би пост ви не займали - не забувайте з усмішкою привітати чи то президента компанії, чи то вахтера, а якщо при цьому прозву­чить й ім'я того, з ким здоровкаються, - йому це буде вдвічі приємніше! При цьому зовсім необов'язково заводити розмову, але будь-яка неувага надовго запам'ятається підлеглому і ляже мазком на портрет шефа, який собі малює кожний підлеглий. Але пам'ятайте: не треба самим заводити бесіду «ні про що», якщо начальник сам не виявив свого бажання в цьому.

Останнім часом питання типу «Як ви живете?» не викли­кають емоційного відгуку з боку того, кого про це запитують, тим більше, що поставлене в такій формі питання наче перед­бачає детальну відповідь, тому краще сформулювати привітан­ня по-іншому. Якщо вже вас привітали в такій формі - краще відповісти «Спасибі, добре» або «Добре, дякую Вам».

Не зайвим буде сказати про те, що коли в домі, куди ви прийшли, вас познайомили з прислугою, вам достатньо буде усміхнутися зі словами «Привіт» чи «Здрастуйте», додавши до цього ім'я покоївки чи прислуги в тій формі, в якій вам їх представили господарі: «Привіт, Анно» або «Здрастуйте, пані Ковальчук». Обмінюватися з ними рукостисканням чи почина­ти розмову - зайве.

Інколи ми опиняємось в ситуації, в якій треба «закругли­ти» бесіду - коли нам нудно або нецікаво. В такому разі треба просто сказати: «Ігорю, мені дуже приємно було з Вами поба­читись, але, на жаль, я маю йти, інакше запізнюсь на ділову зустріч (до лікаря і т. ін.). Кланяйтеся від мене (кому) і - до побачення!» Якщо поряд незнайомі люди, — легким уклоном та усмішкою попрощайтеся з тими, хто в цю мить дивиться на вас: не намагайтеся звернути увагу на себе тих, хто не знає, що ви йдете. Але якщо ви знаходитесь у когось у гоетях - не забудьте знайти господаря чи господиню та попрощатися з ними, але так, щоб це було непомітно, інакше гості зрозумі­ють це як знак, що і їм час іти - і зустріч буде зіпсовано.

Спеціалісти з етикету вважають, що звертання один до од­ного на ім'я є великим порушенням самої суті батьківських відносин. Ще більше запитань викликає питання взаємовідно­син нерідних дітей та батьків. Перш за все ми повинні пам'я­тати про те, що тут діє правило «конкретного випадку» Але:

По-перше, дитину ні в якому разі не можна силувати та примушувати називати прийомних батьків «мамою» або «татом», надто якщо рідні ще живі. Якщо він сам воліє вас так називати - вас можна тільки привітати.

По друге, в ситуації, коли прийомні діти вже дорослі - тре­ба дати їм можливість вибирати своє прізвище - те, яке буде внесене в документи.

По-третє, в словах "вітчим" чи «мачуха» немає нічого об­разливого! Це існує лише в нашій уяві (десь, може, підтримува­не казками «Попелюшка» та ін. Але ж це не образ мачухи взагалі, а злої мачухи!). Тому найпростішою фразою представ­лення прийомних батьків може бути фраза, вимовлена з ласка­вою інтонацією, яка вказує на щиру приязнь. «Пане Іваненко, ви знайомі з моїм вітчимом, паном Гузем?" В разі, коли форма звернення між прийомними батьком чи матір'ю та дитиною визначена, немає нічого поганого в тому, що мачуха чи вітчим представляють своїх прийомних дітей таким чином: «Олексію, познайомся з моїм пасинком Ігорем Рогом." Часто виникає про­блема звертання до родичів, які не є надто близькими.

Стосов­но тіточок та дядьків все легше - їх так і кличуть, а ось чо­ловік сестри, брат дружини, брат чоловіка - це вже складніше. Але скажемо одразу - цим родинним зв'язкам відповідають ви­значення (відповідно): зять, шурин, дівер. У свою чергу, сестра чоловіка - зовиця, дружина брата - невістка, сестра дружини - своячениця. Але все ж таки при знайомстві цих родичів з дру­зями краще представляти їх у більш зрозумілій всім формі: «Дружина мого брата Сергія» і т.п.

Діти рідних братів чи сестер по відношенню один до одно­го є двоюрідними братами чи сестрами, а їх діти - онуки рідних братів або сестер - стають троюрідними братами або сестрами. Син або дочка однієї сестри по відношенню до ону­ка або онучки іншої сестри є двоюрідним дядьком (тіткою) та племінником (племінницею), як і дитина двоюрідного брата чи сестри. І так, відповідно, прийнято називати родичів че­рез покоління - двоюрідні
^ 2. ПОВОДЖЕННЯ В ПОБУТІ

Золоте правило етикету можна сформулювати приблизно так: намагайтеся нікого не ображати, нікому не завдавайте неприємностей, нікому не будьте обтяжливі і демонструйте гарні манери. Особливо це стосується взаємовідносин чоловіків та жінок. Хоча сьогодні дуже важко знайти ту межу, яку не мож­на переходити у спілкуванні з жінками.

У центрі підготовки бізнесменів під час занять за одним столом опинились дві ділові людини, що приїхали з різних міст: жінка привабливої зовнішності - власниця процвітаючо­го малого підприємства, та респектабельний чоловік років со­рока, бізнесмен. У кінці занять першого дня вони познайоми­лись одне з одним, відбувся обмін номерами телефонів у готелі, де вони зупинилися. Декілька днів не бачились: були в різних групах. Якось одного разу бізнесмен вирішив зателефонувати своєму колезі по навчанню. Вона його впізнала. Наприкінці бесіди він запитав, чи може він прийти до неї на чашку кави: вона з радістю згодилася. Він прийшов до неї у номер, галант­но вручивши французькі коштовні парфуми. Мало не на сто відсотків він був впевнений, що цим «сувеніром» полонить її серце, але все вийшло навпаки: вона відмовилася від подарун­ка і ввічливо звела час їх спілкування до мінімуму.

У чому ж річ? Зрозуміти це допоможуть результати соціо­логічного опитування, що проводилось у США в 1992 році: за його даними був намальований портрет жінки третього тися­чоліття: жінки не мають звички створювати собі кумирів, вони не сприймають образ сексуальної ляльки чи навпаки - «пісної домогосподарки». Для неї велике задоволення - час від часу, попри все, витратити купу грошей на свої примхи, купити дорогі речі, про які мріяла довгий час, але - на свої, власноруч зароблені кошти.

Ось такі вони - сучасні жінки. Та все ж існують традиційні правила, які не в змозі відмінити ані час, ані звички.

Колись було прийнято, щоб чоловік ішов зліва від жінки, оберігаючи її від кінських копит та грязюки, яка летіла з-під них. Зараз укріпилася звичка супроводжувати даму, йдучи зліва від неї. І хоча, повторюємо, час минає, і жінки не є тими незахищеними істотами, що були вчора, однак у чоловіків по­винне проявлятися «інстинктивно» те ставлення, яке завжди відрізняє жінку у цьому плані.

Отже, чоловік завжди в приміщенні, на вулиці пропускає жінку вперед при вході у вузький коридор та двері. Однак, якщо пройти нелегко з якої-небудь причини, першим іде чо­ловік, щоб простягнути жінці руку чи підтримати її. Чоловік проходить вперед і відкриває перед своєю супутницею дверцята автомобіля. Коли жінка потребує допомоги - на крутих схо­динках чи на крутому схилі - чоловік піде попереду, а ось на ескалаторі, що рухається вниз чи вгору, - стане позаду, якщо тільки жінка не попросить допомогти їй ступати на ескалатор чи зійти з нього. Як правило, чоловік перший входить у човен і першим виходить, - так і в автобусі - щоб допомогти своїй супутниці. Ми вже казали, що на досить довгій дистанції кра­ще йти зліва від жінки, - при цьому, якщо ви опинились між двох дам - краще зробити так, щоб Ви не заважали їм спілку­ватись, йдучи (чи сидячи) зліва від них.

Допомагаючи дамі, чоловік може дозволити собі взяти її за лікоть чи передпліччя також у тому разі, коли він допомагає їй увійти до автобуса чи підтримує її на східцях. Якщо парі по­трібно пройти у двері - чоловік відступає на крок вбік, даючи можливість дамі пройти у відкриті двері першою. Якщо двері масивні та важкі - у цьому випадку чоловік може зайти вперед і притримати двері зсередини. За традицією, у двері, що кру­тяться, першою проходить дама, але якщо вони нерухомі - чоловік, тим самим приводячи їх у стан руху, в кінцевій точці (при виході) не забувши подати дамі руку.

Часто виникає питання: хто ж першим повинен заходити до ліфта? Якщо до ліфта заходить одразу декілька пасажирів - діє правило: першим заходить та виходить той, хто ближчий до дверей. Якщо до ліфта заходять (або виходять з нього) чоловік та жінка - даму треба пропустити вперед.

Деякі загальні правила етики.

Дівчата мають перевагу перед хлопцями.
Жінки – перед чоловіками, старші перед молодшими.
Інваліди чи хворі перед здоровими.

Наприклад вони вирішують, чи починати з ким не будь розмову, першими входять до кімнати і т.д. При знайомстві роблять інакше: спочатку називають дівчині ім’я хлопця, старшому ім’я молодшого. Дівчатам, жінкам, людям похилого віку слід поступатися місцем у громадському транспорті.

^ По сходам хлопець повинен іти так, щоб мати можливість в разі необхідності допомогти дівчині. Тобто піднімаючись, знаходитися за нею, а спускаючись – перед нею. Якщо ти когось ненароком зачепив то обов’язково вибачся.

^ Щоб мати хороші манери, дуже важливо правильно тримати своє тіло. Потрібно зажди керувати своїми рухами: сидиш ти чи стоїш. Негарно ходити занадто швидко, перестрибувати через кілька східців на сходах. Руки при ходьбі повинні рухатися легко, природно. Упиратися руками в боки , засовувати їх в кишені – дурний тон.

Манера сидіти часто дозволяє судити про те наскільки людина вихована. Сидіти потрібно рівно на передньому краї стільця (до речі і для твоєї постави це дуже важливо), не розводь занадто коліна, не закладай ногу за ногу.

^ Від багатьох досить поширених поганих звичок необхідно позбуватися.
Наприклад, чоловіку недопустимо ходити неголеним – це негігієнічно та неестетично. Дурним тоном вважається мати недоглянуті руки. Нігті повинні бути не надто короткими. Кусати нігті недопустимо. У багатьох є звичка розчісуватися у компанії інших людей. Це верх непристойності. Погана звичка сякатися у хустинку у присутності інших людей та прочищати ніс.

Мовний етикет або етикет спілкування також має дуже велике значення.

Привітання

Хто повинен вітатися першим?

При зустрічі зі знайомими людьми обов’язково привітайся. Прийнято вітатися не тільки зі знайомими але із людьми, які живуть по сусідству.

^ По встановленому звичаю, першими вітаються хлопці з дівчатами, чоловік з жінкою, молодший зі старшим. Якщо ти хочеш звернутися до когось з проханням то спочатку ввічливо привітайся, а потім вже перейди до справи. Зі знайомими людьми вітайся не тільки тоді коли ти впевнений в тому, що вони тебе помітили, але і тоді коли не впевнений чи помітили вони твою присутність. Неважливо, якщо ти в цьому випадку не отримаєш відповіді.

Якщо ти прийшов в гості не забудь, що той хто прийшов пізніше завжди вітається з усіма присутніми перший. Якщо ти прийшов , коли вже всі сидять за столом, повинен спочатку привітатися з дівчатами, а потім – з хлопцями.

^ Коли звертаються на «ТИ» а коли на «ВИ»

У минулі часи писалися цілі трактати про те, як люди повинні звертатися один до одного. В наші дні це питання не здається таким складним. «Ти» звичайно кажуть один одному родичі, друзі, діти. Дорослі звичайно звертаються до дітей на «Ти» Існують люди, які вважають, що звернення до когось на «Ти», дає їм право  вести себе в розмові зверхньо. Це глибоко помилкова думка. На “Ви” звертаються до всіх незнайомих та старших від тебе людей.

Необхідно звертатися до всіх у ввічливій формі.
^ 3. ЯК ПОВОДИТИСЬ У ТЕАТРІ АБО В КОНЦЕРТНОМУ ЗАЛІ

Перш за все дізнайтеся, чи є на той чи інший концерт (виставу) квитки, краще подбати про їх завчасне придбання. Ясна річ, подібний захід - свято, тому і вдягтися потрібно святково. Наскільки б Ви не були зайняті, намагайтесь при­йти до театру за 15-20 хвилин до початку вистави (концерту), тоді Вам не потрібно буде поспішати до гардеробу та на своє місце. При вході до театру (фойє), як і при вході в зал, чо­ловік пропускає вперед даму, пред'являючи потім квиток біле­теру. Ясна річ, якщо до театру (концерту) йде велика група, першим, пред'являючи квитки, заходить старший групи, за ним - всі інші.

Театр починається з гардеробу. Звичайно ж, там, як і всю­ди, поводитись треба ґречно: допомогти дамі зняти верхній одяг, стати в чергу та здати його гардеробнику. Далі слід привести в порядок свій зовнішній вигляд, ознайомитись із програмкою.

Якщо ваші місця в середині залу - слід раніше їх зайняти, щоб потім нікого не турбувати. Першим по ряду обличчям до глядачів, проходить чоловік, перепрошуючи тих, хто сидить, за те, що турбує їх. Часто під час початку опери можна спо­стерігати, як, вперше потрапивши на таку виставу, глядачі перед початком першого акту опери із запитанням в очах ози­ралися навкруги, не розуміючи, кому адресовані оплески, якщо на сцені немає ще акторів. Тому наводимо деякі рекомендації щодо того, коли слід аплодувати:

  • після підняття завіси, як вираз своєї захопленості пра­цею художника та постановника, на ознаку задоволення деко­раціями;

  • при виході видатного виконавця на знак визнання його таланту;

  • після деяких відомих реплік у класичних спектаклях, великих та найбільш важких арій в опері;

  • після вдалого жарту;

  • після закінчення кожного акту, πєси у цілому, після за­кінчення концертного номера, відділення та концерту в цілому;

  • перед початком останнього акту опери чи при появі дири­гента за пультом на ознаку визнання його майстерності та на знак подяки за гру усього оркестру;

  • на концерті джаз-оркестру після виступу соліста, що ви­конав свою партію, навіть якщо оркестр продовжує грати;

  • у цирку - після виступу артиста, перед його виходом і після закінчення номера;

  • на початку виступу артиста, якщо він починає співати на прохання глядачів;

  • після закінчення симфонічного твору, коли диригент по­вертається обличчям до глядачів. Не аплодують в перервах між частинами симфонічного твору.

Не слід починати аплодувати надто рано, наприклад, ще до того, як герой закінчить репліку, чи надто довго, скажімо, у середині спектаклю чи на початку виступу виконавця на прохання глядачів. Часто як вираз захоплення у глядацькому залі чути крики «браво», іноді до них додається «біс». Якщо на концерті слово «біс» припустиме, на виставі воно недореч­не: «біс» у перекладі з італійської значить «другий», тобто у ньому звучить прохання повторити музичний номер, що най­більше сподобався.

А як повестися, якщо вистава (концерт) вам не сподобався чи Вам необхідно вийти із залу? Кращий варіант — дочекатися антракту чи перерви. Якщо антракт не передбачений або ви не в змозі більше чекати: намагайтеся покинути зал в перервах між сценами чи виходами артистів. Погане враження залиша­ють по собі ті люди, які, не дочекавшись перерви чи не доди­вившись до кінця концерт або виставу, не подякувавши арти­стам, поспішають до буфету чи у гардероб. Ті 5-10 хвилин, які вони при цьому виграють, не варті того, щоб псувати настрій акторам та заважати іншим глядачам. Якщо ви справді кудись запізнюєтесь, краще перед останньою дією знайти вільні місця ближче до виходу, щоб не заважати тим, хто прийшов насо­лоджуватись виставою.

Схожі:

Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconПривітання, знайомство з дітками. (5 хв)
Давайте всі разом поїдемо на наше заняття (вмиається музика про автобус І дітки сідають на стільці- імітація їзди) (2-3хв)
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconКафедра іноземних мов іноземна розмовна мова (англійська) Методичне...
Освітня (навчальна): ознайомити студентів з новою лексикою, активізувати й закріпити вивчену лексику з теми «Привітання. Знайомство»,...
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconПопередня програма заходів
Привітання від директора Департаменту культури, туризму, національностей І релігій зода конаревої І. Е
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconКоротке та доступне знайомство з будовою голосового апарата. Поради початківцям
В зібраних матеріалах можна в доступній формі ознайомитися з методикою самостійних занять вокалом. На початку пропонується коротке...
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconЛекція 3 знайомство з можливостями та інструментарієм тестового редактора
Крім того, в пакет входять такі програми як: PowerPoint (творець слайдів), Outlook (записник -ежедневник) І безліч маленьких корисних...
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconЗнайомство з графіком роботи підприємства, колективом, наставником
Виділення груп файлів. Копіювання, переміщення, перейменування їх у програмі “Проводник”
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconХмельницький фестиваль психології та психотерапії «бути»
Знайомство з майстрами, які протягом дня будуть ділитись з Вами своїми знаннями та досвідом (актова зала)
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconЛьвів – Краків – Дрезден – Прага – Відень – Будапешт – Львів
Знайомство з містом розпочнеться з оглядової екскурсії «Перлина німецького бароко»
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» iconVi хмельницький фестиваль психології «бути» Адреса
Знайомство з майстрами, які протягом дня будуть ділитись з Вами своїми знаннями та досвідом (актова зала 4 понрх)
Лекція 9 Повсякденний етикет привітання та знайомство поводження в побуті як поводитись у театрі або в концертному залі привітання та знайомство на вулиці та вдома Молодий чоловік кричить «Привіт!» icon2. Закони композиції та гармонії кольору
Знайомство з продукцією: фарбниками, лікувальною серією, продуктами догляду та укладки, а також з основами колористики та технологіями...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка