Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3
Скачати 367.55 Kb.
НазваТема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3
Сторінка1/3
Дата конвертації02.07.2013
Розмір367.55 Kb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Інформатика > Документы
  1   2   3
“Будова топогеодезичних приладів і комплексів.”
ТЕМА № 4. Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах

Заняття 3.Перевірки приладів для лінійних вимірів.

Час: 2 годин.
Мета заняття: Навчити студентів вимірювати відстані

віддалемірами СТ-5, КТД-2-2.

Виховати почуття бережливого відношення до приладів

топографічної служби

^ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

1. Комплекти віддалемірів СТ-5, КТД-2-2.

2.РАГР-1 вид. 1981р. з розрахунку 1 на 2-х студентів.

3.Прості олівці з розрахунку 1 на 2-х студентів.

4.Пам”ятки по роботі з приладами.”

^ ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:.

1. Керівництво РАГР-1, вид.1980р.

2. Навчальний посібник “Електронні віддалеміри, які застосовуються у військах”.


Організаційно-методичні вказівки :

1.На данному занятті курсанти повинні :

ЗНАТИ: порядок проведення повірок віддалемірів СТ-5, КТД-2-2

ВМІТИ: самостійно проводити повірки віддалемірів СТ-5, КТД-2-2.

 1. Розбивка групи на дві півгрупи проводиться напередодні заняття.

 2. На данному занятті буде два навчальних місця.

 3. На першому навчальному місці відпрацьовуються повірки дослідження віддалемірів СТ-5 - 110 хв.

 4. На другомому навчальному місці відпрацьовуються повірки дослідження віддалемірів КТД-2-2 - 110 хв.

 5. Зміна на навчальних місцях проводиться через 110 хв. ведучого викладача

( додаток 1).

 1. У години самопідготовки перед початком практичних занять курсанти вивчають інструкційні карти №№1,2 ( додаток 2,3 ).

 2. Напередодні заняття викладач подає заявку на автомобіль в навчальний відділ.

 3. Перший викладач відпрацьовує повірки та дослідження віддалемірів СТ-5, а другий викладач віпрацьовує з курсантами повірки дослідження віддалеміру КТД-2-2.

Підготовка до проведення заняття.

1.На самопідготовці курсанти повторюють порядок роботи на точці .

2.Майстер виробничого навчання готує прилади до заняття.

3.Викладач перевіряє справність приладів та при потребі замінює їх.

Організація заняття – 10 хв.

 1. Прийняти рапорт, перевірити зовнішній вигляд, кількість слухачів, готовність до заняття.

 2. Провести усний опит.

 1. Провести опитування:

 • тактико-технічні характеристики СТ-5;

 • тактико-технічні характеристики КТД-2-2;

 • склад комплекту СТ-5;

 • склад комплекту КТД-2-2.

 1. Оголосити тему і номер заняття, навчальну мету та навчальні питання.


ІІ. ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ- (70 хв.)
1.Повірки та дослідження віддалеміру КТД-2-2 - (35хв.)
Перевірки, дослідження та підготовку до роботи приладу вико­ну­ють з метою встановлення придатності до експлуатації та контролю стабільності його робочих параметрів. Перед виконанням перевірок та до­слі­джень перевіряється комплектність приладу, проводиться зовнішній огляд на можливість експлуатації приладу.1-перемикач режимів роботи ;2-цифрове табло;3-перемикачі установки метеорологічного коефіцієнту;4-окуляр зорової труби;5-тумблер включення підсвітки сітки ниток;6-тумблер включення живлення приладу;7-патрон з селікагелем;8-гніздо для підключення джерела живлення;9-гніздо для підключення ПЕОМ;10-ручка установки масштабного коефіцієнту;11-ручка установки мінімальної вимірюємої дальності.
^
Перевірки та дослідження віддалеміру КТД-2-2

Виконують з метою оцінки його технічного стану визначення придатності приладу до експлуатації і контролю стабільності його робочих параметрів. Перевірки включають: перевірки кутомірної часини, перевірки прийомопередаючого пристрою ППУ-10 і перевірку заряду акумуляторних батарей. Враховуючи те, що кутомірний пристрій КТД-2-2 не придатний до вимірювання кутів в СГМ, його перевірки розгядати не будемо.Попередньо перевіряють комплектність приладу і проводять його зовнішній огляд.

Зовнішній огляд включає перевірку стану оптичних елементів приладу , відсутності пошкоджень корпусів прийомопередатчика і акумуляторних батарей, діафрагми , тумблерів , перемикачів і розйомів на прийомопередатчику і акумуляторних батареячх , підставки і штатива.

Перевірки віддалеміра КТД-2 проводять до початку польових робіт і в ході їх виконання .Вони включають перевірку стану акумуляторних батарей і зарядно – розрядного пристрою , надійності кріплення прийомопередатчика на механізмі наведення і перехідному пристрої , перевірку працездатності віддалеміра , паралельність прийомо – передаючого тракту і візирної осі , підсвітки сітки ниток , стану селікогеля.

^ Перевірка надійності кріплення прийомопередатчика на механізмі наведення або перехідному пристрої.

Для здійснення цієї перевірки наводять віддалемір на віддалений предмет.Спостерігаючи в зорову трубу , легким зусиллям ,яке прикладується до корпусу прийомопередатчика , стараються повернути прилад спочатку в горизонтальній а потім в вертикальній площині.Зображення предмету може при цьому дещо зміщуватись .Після зняття зусилля зображення повинно повернутися на попереднє місце.

При перевірці механізма наведення і перехідного пристрою оцінюють плавність повертання навідних гвинтів(гвинти повинні повертатися без скачків і зривів), а також їх мертвий хід.

Для визначення мертвого ходу навідних гвинтів наводять зорову трубу на віддалений предмет при повертанні навідних гвинтів за ходом і проти ходу годинникової стрілки.Величина мертвого ходу , обчислена як різниця відліків по шкалах при одному і другому наведенні , не повинна перевищувати 5.

^ Перевірка працездатності віддалеміра.

При перевірці працездатності віддалеміра перевіряють систему індикації готовності віддалеміра до вимірювань, пониженої напруги акумуляторної батареї і рівня потужності приймаємого сигналу , можливість встановлення масштабного коефіцієнта ,прцездатність систем вибору цілі і встановлення мінімальної вимірюваної відстані.

Про готованість дальноміра до вимірювань свідчить свічення сегменту 1 крайнього лівого індикатору на цифровому табло.Сегмент 1 повинен загоратися через 5 с після включення живлення віддалеміру при встановленні перемикача режиму робіт в положення «0-1» або «0-2».

При відсутності свічення сегменту 1 перевіряють стан акумуляторної батареї , кабеля живлення і правильність підключення віддалеміра до акумуляторної батареї.Якщо причину несправності встановити не вдалось , віддалемір відправляють в ремонт.

Індикацію пониженої напруги акумуляторної батареї перевіряють при підключенні приладу до джерела живлення напругою (100,5) В.В якості такого джерела живлення може служити акумуляторна батарея (частково розряджена або з відокремленими одним або двома елементами).Контроль напруги джерела живлення проводять з допомогою комбінованого приладу типу Ц-4353.При перевірці перемикач режиму роботи встановлюють в положення «СК» і нажимають кнопку ПУСК.Свічення сегменту 5 свідчить про недопустиме для проведення вимірювань акумуляторної батареї.

Індикацію рівня потужності приймаємого сигналу перевіряють , вимірюючи відстань до щита розміром 11 , встановленого на відстані  150 м від приладу , при різних значеннях потужності приймаємого сигналу , які встановлюються за допомогою діафрагми .Для цього підготовлюють віддалемір до роботи , на об’єктив прийомного каналу надівають діафрагму , наводять віддалемір на центр щита і закривають діафрагму .Виконують вимірювання до щита.

Знак «П», що висвічується на крайньому лівому індикаторі , і відсутність результата вимірювань свідчатьь що на фотоприйомнику немає сигналу від мережі.Поступово відкриваючи діафрагму , виконують вимірювання відстані до щита .При висвічуванні результата вимірювань , але відсутності свічення сегментів 6 і 7, рівень сигналу недостатній для вимірювання відстані з потрібною точністю.При висвічуванні результата вимірювань і сегменту 7 рівень сигналу перевищує значення , при якому забезпечується потрібна точність вимірювання.

Можливість установки масштабного коефіцієнта К перевіряють за показами цифрового табло .Для цього переводять перемикач режиму робіт в положення «К» і натискають кнопку пуск.На табло при цьому повинно висвітитись пятизначне число , близьке до значення масштабного коефіцієнта К, приведеного в ТО і ІЕ.При нажатій кнопці пуск , обертаючи ручку установки масштабного коефіцієнта за часовою і проти часової стрілки , впевнюються в можливості зміни показів на табло в межах цього встановлюють значення коефіцієнта в межах (2,0-3,0) одиниць від значення К , приведеного в ТО І ІЕ.Після цього встановлюють значення коефіцієнта К , приведене в ТО і ІЕ. І відпускають кнопку пуск.

Виключають віддалемір на 5-10 хв і знову визначають значення коефіцієнта К.Незмінність коефіцієнта К в межах 0,1 , в порівнянні з встановленим раніше значенням , свідчить про стабільність роботи схеми установки масштабного коефіцієнта К.Якщо значення коефіцієнта К змінилось більше чим на 0,1 , то в ході робіт виконують його визначення і коректування перед кожним вимірюванням лінії.

Працездатність системи вибору цілі перевіряють наступним чином .Переводять перемикач режимук роботи в положення «СК», нажимають кнопку ПУСК і , повертаючи ручку установки мінімальної вимірювальної відстані, виставляють на цифровому табло відлік100,010 .Відпускають кнопку ПУСК і переводять перемикач режиму робіт в положення «0-1».

Вибирають на місцевості дві цілі , які розміщені в створі і частково перекривають одна одну .Вдстань до першої цілі повинно бути не менше 110 м.В якості першої цілі , потрібно використовувати рідкі кущі або одиноке дерево , віху,марку КВЦ або інші подібні предмети .В якості другої цілі вибирати стіну будинку або іншу велику будівлю.

Наводять віддалемір на другу ціль так , щоб вона частково перекривалась першою ціллю, і вимірюють відстань.При попаданні в приймний канал віддалеміра двох відбитих сигналів (від першої і другої цілі ) на табло висвітиться відстань до найближчої цілі і сегмент 2 , який свідчить про наявність в створі вимірюваної лінії двох цілей .Переводять перемикач режиму роботи в положення «0-2» і знову вимірюють відстань.На табло повинна висвітитись відстань до другої цілі і сегмент 2.

Відсутність на табло свічення сегменту 2 , при висвічуванні результата вимірювань до однієї з цілей , свідчить про те , що сигнал від другої цілі відсутній або недостатній для вимірювання відстані до неї.В цьому випадку уточнюють наведення прийомо-передатчика і перевірку повторюють.

Працездатність системи установки мінімальної вимірюваної ваідстані перевіряють наступним чином.Переводять перемикач режиму роботи в положення «0-1» , уточнюють наведення віддалеміру на другу ціль (частково перекриту першою) і виконують вимірювання відстані до епршої цілі .Переводять перемикач режиму роботи в положення «СК», і натискають кнопку ПУСК і ручкою установки мінімальної дальності виставляють на табло відлік , який перевищує на 5-10 м відстань до першої цілі.Відпускають кнопку ПУСК , переводять перемикач режиму роботи в положення «0-1» і виконують вимірювання відстані.На табло повинні висвічуватись відстань до другої цілі і сегмент 4 , що свідчить про наявність цілі на відстані менше встановленої мінімальної віддалі.

При відсутності на табло значення відстані до другої цілі і свічення сегменту 4 уточнюють наведення прийомопередатчика і знову виконують перевірку.

Якщо в результаті перевірок встановлено , що системи вибору цілі і установки мінімальної відстані не функціонують , віддалемір потрібно відправити в ремонт.

Паралельність прийомо – передаючого тракту і візирної осі віддалеміру КТД-2 переівряють в умовах доброї видимості.Віддалемір встановллють на штативі і підготовлюють до роботи .Діафрагма повинна бути знята .На відстані 1-2 км від далекоміра встановлюють фанерний щит розміром 0,30,3 м або марку КВЦ , так щоб вона проектувалась на фон неба .Наводять далекомір на центр щита або марки і вимірюють відстань пятьма прийомами.Якщо вимірювання проходить без помилок (допускається не більше однієї помилки(відсутності на табло результатів вимірювання)), умова паралельності виконана.В іншому випадку , зміщуючи прийомо-передатчик по азимуту і висоті , находять положення , при якому можливо вимірювання відстані.Якщо при цьому положенні перехрестя сітки ниток виходить за межі щити ,прийомо-передаючий тракт і візирний канал потребують юстування , для чого віддалемір потрібно відправити в ремонт.

Підсвітку сітки ниток перевіряють при необхідності виконаня вимірювань в нічний час.Для цього закривають захисною кришкою об’єктив віддалеміра , спостерігаючи в окуляр , включають тумблер підсвітки сітки ниток і візуально оцінюють її видимість .Якщо перевірка виконується вдень при яскравому сонячному світлі , необхідно не менше 3-5 хв для адаптації ока до пониженої освітленості.

При відсутності підсвітки сітки ниток при незадовільній її освітленості віддалемір потрібно відправити в ремонт.

Стан селікагеля оцінюють за його кольором в прозорому вікні патрону .Колір кристалів селікагеля повинен бути блакитним або білим.Якщо колір кристалів рожевий , селікагель потрібно замінити .Для цього викручують патрон , знімають його задню кришку і використаний селікагель замінюють на новий , який є в ЗІПі.Патрон з якісним селікагелем встановлюють на місце.

При необхідності відновлення селікагеля його прокалюють при температурі 150С на електричній плитці до набуття ним блакитного або білого кольору.
Дослідження віддалеміру КТД-2

Дослідження віддалеміру виконують після проведення перевірок . Дослідження складаються з визначення віддалі дії приладу і середньої квдратичної помилки вимірювання відстаней.При необхідності проведення вимірювань з похибкою mD=0,1м додатково визначають масштабний коефіцієнт і значення поправки приладу.

Дальність дії віддалеміра КТД-2 оцінюють по результатах вимірювання максимальних відстаней до найбільш характерних цілей , які можуть використовуватись при виконанні польових робіт (марка КВЦ, щити , нівелірна рейка, віха, візирні циліндри сингналів стовби, опори ліній зв’язку, металічні і кірпічні труби)

Максимальну дальність дії віддалеміра до таких цілей як щит , марка , віха, нівелірна рейка визначають на відкритій місцевості.Для цього віддалемір встановлюють на штативі і підготовлюють до роботи , а на відстанях , значення яких близькі до приведених , встановлюють перераховані цілі.До кожної цілі виконують по два прийоми вимірювання відстані.Якщо вимірювання відстаней проводяться впевнено (без помилок ), його збільшують на 20 і повторюють вимірювання .Дослідження проводяться до тих пір , поки є можливість вимірювати відстань до цієї цілі.Найбільша виміряна відстань характеризує максимальну дальність дії віддалеміра до цієї цілі при конкретній метеорологічній відстані видимості.Метеорологічну відстань видимості оцінюють за дальністю видимості темних предметів з кутовимми розмірами 1, які проектуються на фон неба.

Якщо початкову відстань виміряти не вдалось , його зменшують в 2-3 рази і повторюють вимірювання .Якщо і цю відстань виміряти не вдається то прилад відправляють в ремонт.

Одночасно з вимірюванням відстаней до фіксованих цілей вимірюють максимальні відстані до інших, найбільш характерних об’єктів місцевості , видимих з місця стояння КТД-2.

Результати визначень віддалі дії далекоміра враховують при проектуванні і проведенні робіт.

Визначення масштабного коефіцієнта К проводять за результатами вимірювань лінії довжиною 500 м .Для цього на кінцях лінії на штативах встановлюють віддалемір і марку КВЦ або щит 0,30,3 м .Віддалемір підготовлюють до роботи , включають його , встановлюють перемикач режимів роботи в положення «К» і ручкою масштабного коефіцієнта виставляють на табло значення коефіцієнта К на 1,0 менше значення ,приведеного в ТО і ІЕ.Наводять віддалемір на центр марки , встановлюють перемикач режиму роботи в положення «0-1» і виконують серію з 10 прийомів вимірювання відстаней.Результати вимірювань записують в журнал .Послідовно збільшуючи коефіцієнт К на 0,2 одиниці до значення , яке перевищує на 1,0 величину приведену в ТО і ІЕ, виконують при кожній установці по одній серії вимірювань.

Складають відомість результатів вимірювання відстаней.Серії в яких число помилок перевищує 2 , бракують , для інших обчислюють середні квадратичні помилки- mi за формулами:
mi=;

i,j=Di,j-Di;

Di=

Де Di,j- результат вимірювання до марки;
і- номер серії вимірювань;
n- число достовірних вимірювань в і- серії.

Із обчислених значень mi вибирають вибирають мінімальне-mmin і порівнюють його зі значенням m0 отриманим при коефіцієнті К, приведеному в ТО і ІЕ.

Якщо відношення

,

в ТО і ІЕ заносять значення масштабного коефіцієнта К , якому відповідає mmin і використовують його в подальшому.

Значення поправки приладу к , необхідної для вимірювання ліній з похибкою mD=0,1 м визначають в умовах доброї видимості за результатами вимірювань шести зразкових ліній довжиною 0,1;0,5;0,8;1;1,5;2 км, відомих з похибкою не більше 3 см.

Вимірювання зразкових ліній світловіддалеміром КТД-2 виконують двома програмами з інтервалами між ними не менше двох годин з приміненням марки КВЦ або фанерного щита 0,30,3 м .Лініїдо 1,5 км вимірюють з приміненням діафрагми .За результатами вимірювання кожної зразкової лінії обчислюють значення поправки приладу Кі за формулою

К=Dзраз.і –Di,

де Di=0,5(Di+Di);

Dзраз.і-відома довжина і-ї лінії;

Di, Di-виміряна довжина і-ї лінії першою і другою програмами.

Розходження (di) між результатами вимірювання лінії кожною програмою і розходження між значеннями поправок Кі, отриманих за результатами вимірювання різних ліній ,не повинні перевищувати 0,5 м.

За результатами визначення поправок приладу Кі обчислюють середнє значення поправки К і оцінюють точність її визначення за формулою

mК=,

де і- різниця між і-тим значенням поправки приладу і її середнім значенням;

n- число виміряних ліній.

Величина mК не повинна перевищувати 0,1 м .

Точність вимірювання відстаней віддалеміром КТД-2 оцінюють за результатами вимірювання трьох ліній довжиною 1;3 і 5 км,відомих з похибкою не більше 0,1 м з використанням марки КВЦ або фанерного щита 11м.

Точність вимірювання відстаней за спеціальною методикою , яка забезпечує похибку mD = 0,1 м , оцінюють за результатами вимірювання чотирьох зразкових ліній довжиною 0,5;1;1,5 і 2 км, відомих з похибками не більше 3 см, з приміненням марки КВЦ або фанерного щита розміром 0,30,3 м.

Значення середніх квадратичних похибок вимірювання відстаней обчислюють за формулою

mD=,

де і-різниця між результатами вимірювання і – ї лінії і її дійсним значенням;

n- число виміряних ліній.

Величина mD не повинна перевищувати 0,5 м а при вимірюванні за спеціальною методикою – 0,1 м .

При проведенні перевірок і досліджень всі записи і обчислення виконують в польовому журналі .Результати перевірок і досліджень офіормлюють в відомості, яка завіряється начальником відділення.

При невідповідності приладу встановленим вимогам виявляютьб причини невідповідності і ліквідують їх на місці або відправляють в ремонт.

Перевірка заряду акумуляторної батареї виконується перед початком кожного вимірювання, для чого при включеному живленні ППУ-10 слідкують за горінням сегменту 5 службового розряду цифроіндикатора. Якщо цей сегмент загоряється, то акумуляторна батарея розряджена і потребує зарядки.


1- індикація заряду накопичувача в блоці БПИ-1 (готовність);

2- індикація наявності другої цілі за стробом;

3- кома після одиниць метрів;

4- індикація наявності цілі в стробі;

5- індикація розряду акумуляторної батареї;

6- індикація про рівень першого сигналу (нормальний рівень);

7- індикація про рівень другого сигналу (підвищений рівень).
Після короткого повторення перевірок приступаємо до їх виконання.

^ Методичні вказівки:Роздати курсантам інструкційні карти і наказати приступити до виконання перевірок .Зразки оформлення перевірок знаходяться в інструкційній карті.Після цього курсанти приступають до виконання перевірок.
^
Перевірки та дослідження віддалеміру СТ 5- (35 хв.)1-Ручка установки контрольного відліку;2-контрольний відлік;3-окуляр зорової труби;4-цифровае табло;5 – перемикач ВЫКЛ-НАВЕД-СЧЕТ;6- перемикач ТОЧНО-КОНТР-ГРУБО;7-ручка СИГНАЛ.

Перевірки та дослідження світловіддалеміру СТ 5 виконують з ціллю оцінки технічного стану приладу , придатність його до експлуатації , підготовки до вимірювань і контролю стабільності його робочих параметрів.

Результати перевірок і досліджень оформлюють у вигляді відомості , яку завірює начальник відділу.

Для проведення перевірок і досліджень світловіддалеміру СТ 5 необхідні комбінований прилад типу Ц4353 , частотомір типу Ч3-54 і рулетка типу РС-2.

Вказані засоби повинні бути перевірені.

Перевірки світловіддалеміру СТ 5 проводять до початку польових робіт і в ході їх виконання.Об’єм перевірок залежить від того в якому режимі будуть проводитись вимірювання.

Перед вимірюванням відстаней в режимі «ГРУБО» перевіряють стан акумуляторних батарей , працездатність схеми контролю напруги джерела живлення , справність індикаторів цифрового табло , паралельність прийомо-передаючого тракту і візирної осі зорової труби , схему вимірювання температурної зміни частоти кварцевого генератору.

Перед вимірюванням відстані в режимі “точно “ додатково перевіряють установки контрольного відліку , циліндричний рівень прийомопередатчику , оптичний центрир прийомопередатчика, круглий рівень відбивача, оптичні центрири ЦО-30.

Перед вимірюванням коротких ліній з підвищеною точністю (mD3 мм), крім перерахованих перевірок , визначають номінальний рівень сигналу.

Стан акумуляторних батарей , розрядного і зарядного пристроїв перевіряють у відповідності з вимогами Технічного описання і інструкції по експлуатації джерела живлення світловіддалемірів.При необхідності після проведення перевірки проводять зарядку акумуляторних батарей.

Працездатність схеми контролю напруги джерела живлення світловіддалеміру перевіряють наступним чином.Перемикачі режиму роботи ВЫКЛ-НАВЕД-СЧЕТ і ТОЧНО-КОНТР-ГРУБО встановлюють в положення “ВЫКЛ” і “КОНТР”.З’єднують кабелем прийомопередатчик з джерелом живлення .Підєднують до акумуляторної батареї комбінований прилад Ц4353.Покази контрольного приладу прийомопередатчика повинні бути в межах 60-90 мА, а покази приладу Ц4353- в межах від 6 до 9 В.

При напрузі акумуляторної батареї менше 6В (за шкалою контрольного приладу менше 60 мА) повинна спрацьовувати звукова сигналізація мікрофону, що свідчить про необхідність підзарядки акумуляторної батареї.

Справність індикаторів табло перевіряють при установці перемикачів режимів робіт в положення “КОНТР” і “СЧЕТ”.При цьому на трьох правих індикаторах табло на протязі 2-3с повинна вісвічуватись цифра “8”.При установці перемикачів режиму робіт в положення “точно”,(“ГРУБО”) і “СЧЕТ” цифра “8”повинна висвічуватись на протязі 2-3 с на всіх індикаторах табло.

Паралельність прийомо – передаючого тракту і візирної осі зорової труби перевіряють наступним чином.Встановлюють світловіддалемір на штативі і горизонтують його.Підключають джерело живлення.На обєктивприйомопередатчика надівають металеву сітку аттенюатор .На відстані 30-40 м від прийомопередатчика встановлюють з закріпленою підставкою.З допомогою оптичног центриру ЦО-30 горизонтують підставку і встановлюють на ній блок 6-призменного відбивача з одною (центральною) призмою.Наводять центр сітки ниток зорової труби прийомо-передатчика на отвір для установки верхньої призми.Перемикачі режимів роботи переводять в положення “ТОЧНО” і “НАВЕД” і навідними гвинтами уточнюють наведення прийомопередатчика на відбивач по максимальному відхиленню стрілки контрольного приладу.

Якщо суміщення отвору для установки верхньої призми в полі зору не перевищує половини радіусу малого круга сітки ниток , то умова паралельності прийомо- передаючого тракту і візирної осі виконана.В іншому випадку положення сітки ниток виправляють.Для цього повертають ковпачок окуляра до суміщення пазів ковпачка зі шлицями юстувальнихз гвинтів сітки ниток і попарним обертанням протилежних гвинтів вводять зображення отвору в центр кола сітки ниток.Після цього гвинти закріплюють і повторюють перевірку.

Схему вимірювання температурного зміщення частоти кварцевого генератора перевіряють приустановці перемикачів режимів роботи в положення “КОНТР” і “СЧЕТ” .При цьому знімають з табло не менше трьох відліків кf .При несправній схемі вимірювання температури середнє значення кf не повинно виходити за межі , вказані в паспорті приладу.

Схему установки контрольного відліку перевіряють при надітому на обєктиві прийомопередатчика блоці контрольного відліку(аттенюатор знятий) .Встановивши перемикачі режимів роботи в положення “ТОЧНО” і “СЧЕТ” і рівень сигналу в межах 45-55 мА, знімають з табло цифроіндикатору два відліки к0 . Повертаючи ручку установки контрольного відліку за часовою і проти часової стрілки , перевіряють можливість зміни контрольного відліку в межах 10 мм від паспортного значення.Після проведення перевірки ручкою встановлення контрольного відліку встановлюють його паспортне значення - к0.

Циліндричний рівень прийомопередатчика світловіддалеміру перевіряють наступним чином .Встановлюють прийомо-передатчик на штатив так , щоб вісь рівня була орієнтована по направленню двох підйомних гвинтів підставки.Одночасним обертанням підйомних гвинтів в протилежні сторони виводять бульбашку рівня на середину .Повертають прийомопередатчик на 180 і контролюють положення бульбашки рівня.

Якщо бульбашка рівня відхилилася від середини ампули більше ніж на одну поділку , його виводять на середину : на половину – підйомними гвинтами підставки , і знову виконують перевірку.

Оптичний центрир прийомопередатчика перевіряють наступним чином .Встановлюють прийомопередатчик на штативі над заданою точкою. Обертанням підйомних гвинтів підставки вводять зображення точки в центр малого кола сітки ниток центриру.Спостерігаючи в окуляр центриру , обертають прийомопередатчик навколо вертикальної осі.Якщо зміщення зображення точки не виходить за межі малого кола сітки ниток , оптичний центрир рахується відюстованим.В іншому випадку знявши діоптрійне кільце окуляру і кришку , звільнюють гвинти , що скріплюють окулярну частину центриру , і встановлюють сітку в полдоження , при якому зображення точки при обертанні прийомопередатчика навколо вертикальної осі буде знаходитись в центрі малого кола .Після цього закріпляють гвинти , встановлюють кришку і діоптрійне кільце на місце.

Круглий рівень відбивача перевіряють в такій послідовності . Встановлюють відбивач на штатив і розвертають його так , щоб два юстувальних гвинта рівня розміщувались за направленням двох підйомних гвинтів підставки .Обертанням підйомних гвинтів підставки приводять бульбашку рівня на середину і повертають відбивач на 180.Якщо бульбашка рівня відхилилась від середини ампули не більше чим на половину ділення , умова паралельності осі рівня і осі обертання відбивача виконується .В іншому випадку половину відхилення знімають юстувальними гвинтами рівня , а решту – підйомними гвинтами підставки і повторюють перевірку.

Оптичний центрир ЦО-30 перевіряють в два етапи.Спочатку перевіряють циліндричний і круглий рівні центриру , потім перпендикулярність осі циліндричногго рівня до візирної осі центриру.

Циліндричний рівень центриру ЦО- 30 перевіряють за методикою , яка викладена вище.

Після перевірки і юстування циліндричного рівня перевіряють круглий рівень.Для цього за допомогою циліндричного рівня ретельно горизонтують центрир.Якщо після цього бульбашка круглого рівня змістилася від середини ампули більше чим на половину поділки, обертанням юстувальних гвинтів його виводять на центр ампули.

Для перевірки перпендикулярності осі циліндричног рівня до візирної осі оптичного центрира його встановлюють на штативі над заданою точкою.Обертанням підйомних гвинтів підставки вводять зображення точки в центр кола сітки ниток.Якщо при обертанні центрира навколо вертикальної осі зображення точки виходить за межі малого кола сітки ниток , звільнюють зажимні гвинти окуляру і встановлюють сітку ниток в положення , при якому зображення спостерігаємої точки при обертанні центриру буде залишатись в центрі кола.

Для визначення номінального рівня сигналу на об’єктив прийомопередаючої труби світловіддалеміру встановлюють блок контрольного відліку , підключають до приладу джерело живлення , повертають ручку СИГНАЛ проти часової стрілки до упору і встановлюють перемикачі режиму роботи в положення «ТОЧНО» і «СЧЕТ».

Спостерігаючи за показами контрольно – стрілочного приладу і за цифровим табло , плавно повертають ручку сигнал до момента спрацювання рахункового блку(на табло з’являється пульсуюча точка).Через 4-5 с роботи рахункового блоку всередині приладу проходить автоматичне перемикання з режиму «ДИСТАНЦІЯ» в режим «ОКЗ».При цьому стрілка контрольного приладу займає положення , яке буде відповідати номінальному рівню сигналу.

Після короткого повторення перевірок приступаємо до їх виконання.

^ Методичні вказівки:Роздати курсантам інструкційні карти і наказати приступити до виконання перевірок .Зразки оформлення перевірок знаходяться в інструкційній карті.Після цього курсанти приступають до виконання перевірок.


 1. ЗАКІНЧЕННЯ- 10 хв.

1.Підвести підсумок заняття.

2.Оголосити оцінки за опитування.

3.Дати завдання на самостійну роботу:

 • вивчити по керівництву РАГР-1, вид. 1980р.

 • ст.112-121, 127-132 та прочитати ст. 133-139.

 • на самопідготовці завершити оформлення перевірок обох віддалемірів

 • результати перевірок здати викладачеві оформлені належним чином на протязі двох тижнів після закінчення заняття.

 1. Відповісти на запитання курсантів.Додаток №1
СХЕМА

зміни курсантів на учбових місцях

Учбове місце № 1 Учбове місце № 2

Учбова точка № 2


Учбова точка № 1Заняття проводить Заняття проводить

ведучий викладач другий викладач

Додаток № 2
^ ІНСТРУКЦІЙНА КАРТА

на учбове місце № 1, учбова точка № 1.
ТЕМА №4 “Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються

у військах”

ЗАНЯТТЯ 3.

^ НАВЧАЛЬНА МЕТА: Навчити відпрацьовувати повірки віддалеміру СТ-5.

В результаті проведенного заняття курсанти повинні :

ЗНАТИ: порядок проведення повірок віддалеміру СТ-5.

ВМІТИ: проводити самостійно повірки віддалеміру СТ-5.

ЧАС: 110 хвилин.

ЗАВДАННЯ


№№

пп
  1   2   3

Схожі:

Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 icon2. Основні види приладів, що застосовуються для лінійних вимірів
Навчальний посібник “Електронні віддалеміри, які застосовуються у військах”. вид. 1989 р
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconТема № Методи автономного визначення азимутів, що застосовуються у військах Заняття 2
Мета заняття:-набути практичних навичок в роботі при астрономічних спостереженнях
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconТема №5: Методи автономного визначення азимутів, що застосовуються у військах
Т е м а №5: Методи автономного визначення азимутів, що застосовуються у військах
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconТема №5: Засоби автономного визначення азимутів, що застосовуються у військах
Т е м а №5: Засоби автономного визначення азимутів, що застосовуються у військах
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconСистеми лінійних рівнянь, визначники
Предметом розгляду лінійної алгебри для економістів є насамперед теорія систем лінійних рівнянь, які в загальному вигляді можна подати...
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconМетою практичного заняття є: поглиблення І укріплення знань студентами...
Практичні заняття повинні проводитися в спеціальному приміщенні, що має необхідне обладнання, прилади І інструменти
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 icon1. Напівпровідникові прилади. Електропровідність напівпровідників....
Першої з них відносять прилади, у яких використовуються об'ємні ефекти залежність про­відності від температури (термистори), від...
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconЛекція №13 Тема: Особливості побудови лінійних та розгалужених програм мовою qbasic
Мета: Навчити основним службовим словам та командам мови qbasic для побудови лінійних та розгалужених програм
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconГеодезичних вимірів
Для студентів вищих навчальних закладів різних рівнів акредитації базового напряму «Геодезія та землеустрій», а також для фахівців,...
Тема № Прилади для лінійних вимірів, які застосовуються у військах Заняття 3 iconТеоретичні відомості
Дані оптичні прилади дозволяють проводити вимірювання невеликих лінійних та діаметральних розмірів об’єктів, визначати діаметри відбитків...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка