Тема: Трудові ресурси підприємства
Скачати 265.74 Kb.
НазваТема: Трудові ресурси підприємства
Сторінка1/3
Дата конвертації11.02.2014
Розмір265.74 Kb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Географія > Документы
  1   2   3
Практичне заняття 2а

Тема: Трудові ресурси підприємства
Зміст практичної роботи: Дослідження рівня забезпеченості підприємств трудовими ресурсами й інтенсивності використання їх трудового потенціалу в аграрній сфері, аналіз сезонності використання трудових ресурсів в аграрних підприємствах та обґрунтування резервів зниження сезонності сільськогосподарської праці.
Мета: Засвоїти основні терміни та категорії з теми, навчитись визначати й аналізувати показники забезпеченості та руху персоналу підприємства, інтенсивності використання трудового потенціалу підприємства, сезонності праці та обґрунтовувати напрями її зниження.
^ Терміни та поняття.

Трудові ресурси – це працездатна частина населення, яка за своїми фізичними і інтелектуальними даними може і має намір провадити трудову діяльність.

^ Персонал підприємства – це сукупність постійних працівників, які отримали необхідну професійну підготовку та мають практичний досвід і навики роботи.

Кадри – основний (штатний) склад працівників підприємств, установ і організацій у різних галузях народного господарства.

Трудовий потенціал – наявна чи передбачувана в майбутньому кількість і якість трудових факторів, які має у своєму розпорядженні суспільство (національна економіка, регіон, підприємство).

^ Структура персоналу – співвідношення між чисельністю працівників окремої категорії (групи) і загальною чисельністю працівників.

Постійні працівники – ті, які є членами підприємства або прийняті на роботу по найму на тривалий термін без його точного визначення.

^ Тимчасові працівники – ті, яких зараховують до складу трудового колективу тимчасово на термін до двох місяців.

Сезонні працівники – ті, яких зараховують до складу трудового колективу на термін до 6 місяців для виконання сезонних робіт.

Керівники –це працівники, які організовують виробництво і здійснюють управління діяльністю підприємства та його структурних підрозділів (директори, начальники цехів, головні спеціалісти, начальники управлінь, відділів), а також їх заступники.

Спеціалісти – працівники, зайняті спеціальними інженерно – технічними роботами: здійснюють економічну, організаційну підготовку виробництва, облік та аналіз його результатів (інженери, економісти, бухгалтери, юрисконсульти, технологи тощо).

Службовці – працівники, які здійснюють підготовку і оформлення документації, канцелярські, деякі адміністративно – господарські роботи (діловоди, секретарі – друкарки, касири тощо).

Робітники – це працівники, які безпосередньо зайняті створенням продукту або забезпечують умови для нормального ходу виробничого процесу. За характером виконуваних функцій робітники поділяються на основні та допоміжні.

Професія – це вид трудової діяльності, для здійснення якої необхідний певний комплекс спеціальних теоретичних знань та практичних навиків (слюсар, токар).

Спеціальність – різновид трудової діяльності в межах професії; характеризує вужче коло виконуваних функцій і передбачає використання спеціалізованих засобів праці (слюсар–інструментальник, слюсар–ремонтник, токар–розточувальник).

Кваліфікація – це рівень знань та практичних навиків, необхідний для виконання роботи певної складності.

^ НАВЧАЛЬНІ ЗАВДАННЯ

Завдання 1. Використовуючи умовні дані, визначити та проаналізувати показники рівня інтенсивності використання трудового потенціалу підприємства.

Таблиця 1

Раціональність використання персоналу підприємства


Показники

Умовні дані

^ Вихідні дані:

Наявна чисельність працюючих, чол.

290

з них приймали участь у суспільному виробництві, чол.

215

Затрати праці, тис. люд.-днів

62,3

Площа с.-г. угідь, га

1650

^ Розрахункові показники:

Коефіцієнт залучення трудових ресурсів
Коефіцієнт використання трудових ресурсів
Показник трудової активності, днів
Трудозабезпеченість підприємства

Методика виконання. Аналіз раціональності використання персоналу (трудових ресурсів) на підприємстві розпочинають з визначення коефіцієнта використання запасу праці. Перед тим як визначити коефіцієнт використання запасу праці спочатку необхідно визначити нормативний запас праці – добуток середньорічної чисельності працівників і ефективного річного фонду робочого часу одного працівника (1885 годин). Потім фактичну кількість відпрацьованих у господарстві людино-годин ділимо на нормативний запас праці і одержуємо коефіцієнт використання запасу праці.

^ Показник трудозабезпеченості розраховують шляхом ділення середньооблікової чисельності працівників на кількість сільськогосподарських угідь підприємства.

^ Коефіцієнт трудової активності працівників визначають як по підприємству, так і окремо по його галузях (рослинництву і тваринництву). Його розраховують діленням відпрацьованих по підприємству людино-годин на середньорічну чисельність працівників.

^ Коефіцієнт залучення трудових ресурсів – відношення середньорічної чисельності працівників зайнятих у с.-г. виробництві до наявної чисельності працюючих.

^ Коефіцієнт використання трудових ресурсів – відношення відпрацьованих всіма робітниками господарства людино-днів до їхнього календарного фонду робочого часу в людино-днях;
Завдання 2. Визначити показники і засвоїти методику розрахунку сезонності використання трудових ресурсів в сільському господарстві.

Таблиця 2

Розподіл праці за місяцями


Місяці

Умовні дані

Затрати праці, люд.-год.

Структура, %

Січень

21160
Лютий

23120
Березень

27520
Квітень

32440
Травень

41960
Червень

48320
Липень

61120
Серпень

51040
Вересень

47760
Жовтень

43400
Листопад

21080
Грудень

17080
Всього за рікВ середньому на один місяць


  1   2   3

Схожі:

Тема: Трудові ресурси підприємства icon1. Ресурсне обґрунтування виробничої програми підприємства Скласти...
На підприємстві виробляється два види продукції (А та Б) у будь-яких комбінаціях. Це означає, що продукція дефіцитна й її збут гарантовано....
Тема: Трудові ресурси підприємства icon2. Підприємство як суб’єкт господарювання Тема Основні виробничі...
Розробка програмного продукту для використання в навчальному процесі або в інших цілях
Тема: Трудові ресурси підприємства iconЩо означає поняття “трудові ресурси” як економічна категорія?
Населення працездатного віку – як зайняте, так І незайняте в суспільному виробництві
Тема: Трудові ресурси підприємства icon16. Вплив глобалізації на ресурси праці та соціально-трудові відносини
Розвиток глобалізації І технологічний прогрес створюють нові загальні для всіх країн проблеми
Тема: Трудові ресурси підприємства iconЗ населення І трудові ресурси суспільства
Визначіть абсолютний природний приріст населення (Дприр.) та коефіцієнти народжуваності (Кн.) та середньорічну чисельність населення...
Тема: Трудові ресурси підприємства iconПоняття туристичні ресурси?
Роль історіко – культурних туристичних ресурсів в організації туристичного підприємства?
Тема: Трудові ресурси підприємства iconПлан лекції Мінеральні ресурси Світового океану. Енергетичні ресурси Світового океану
У широкому розумінні природні ресурси Світового океану – це природні речовини, елементи І види енергії, що добуваються безпосередньо...
Тема: Трудові ресурси підприємства iconМатеріальні ресурси підприємства та завдання їх аналізу
...
Тема: Трудові ресурси підприємства iconЦе інформація про окремі або взаємопов'язані факти (явища чи процеси)...
Об'єкти аудиту поділяють на такі види: матеріальні, трудові та фінансові ресурси; активи, зобов'язання, капітал, методи І функції...
Тема: Трудові ресурси підприємства iconРозділ особливості комерційної діяльності промислового підприємства...
Важливим розділом поточного плану підприємства є виробнича програма або план виробництва та реалізації продукції
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка