Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення
Скачати 110.55 Kb.
НазваДержавний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення
Дата конвертації03.02.2014
Розмір110.55 Kb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Культура > Документы
Державний історико-культурний заповідник у м.Белзі
Основні положення

Державний історико-культурний заповідник у м.Белзі, створений у 2001 році згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1678, з січня 2007 р. ввійшов до сфери управління Міністерства регіонального розвитку та будівництва України, 25 грудня 2011 р. переданий до сфери управління Міністерства культури України. Заповідник є науково-дослідною та культурно-просвітницькою установою, що забезпечує виявлення, дослідження, збереження, популяризацію та використанння культурної спадщини Белза і довкілля. Територія Заповідника складається з чотирьох окремих заповідних зон: 1) Урочище "Замочок" – колишній княжий город із підгороддям; 2) Середмістя, де знаходиться низка пам'яток архітектури XVII ст., цінна історична забудова; 3) Християнський цвинтар з церквою Св. Параскеви XVI-XVIII ст.; 4) Єврейський цвинтар XVII-XX ст. та залишки оборонного валу XVII ст.

ДІКЗ у м.Белзі є колективним членом Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (УНК ІКОМОС).
^ Пам’ятки Заповідника

Згідно Технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельної ділянки Державного історико-культурного заповідника у м.Белзі на території Белзької міської ради Сокальського району за Заповідником закріплені земельні ділянки загальною площею 36,5161 га відповідно до опису меж території даного Заповідника, погодженого в установленому порядку.

На території Державного історико-культурного заповідника у м.Белзі знаходяться:

1. Пам’ятки архітектури національного значення:

 • Церква Св. Параскеви (дерев’яна) XVIIІ ст. (ох.1423\1)

 • Дзвіниця церкви Св. Параскеви (дерев’яна) XIX ст. (ох.1423\2)

 • Костел (Церква) Св. Миколая 1653 р. (ох. № 490/1) Ансамблю монастиря сс.Домініканок

 • Монастирські приміщення 1743 р. (ох. № 490/2) Ансамблю монастиря сс.Домініканок

 • Вежа-каплиця 1606р. (ох. № 491)

 • Костел Успіння Пресвятої Богородиці XVII ст. у м.Угнові. Ох. №492

 • Костел Святого Марка XVII ст. у с.Варяжі. Ох. №495

2. Пам’ятка археології національного значення Городище літописного міста Белза (урочище “Замочок”) XІ - XІVIII ст.

3. Пам’ятки архітектури місцевого значення:

 • Костел Пр.Діви Марії (церква Св.Миколая), 1911р. Комплексу сакральних споруд урочища Замочок Ох.№2954/1-Лв

 • Дзвіниця (Марійська вежа), 1933 р. Комплексу сакральних споруд урочища Замочок Ох.№2954/2-Лв

 • Відкритий вівтар Св.Валентина, 1935 р. Комплексу сакральних споруд урочища Замочок Ох.№2954/3-Лв

 • Брама 1935 р. Комплексу сакральних споруд урочища Замочок Ох,№2954/4-Лв

 • Мури з Хресною дорогою і каплицями, 1938 р. Комплексу сакральних споруд урочища Замочок Ох.№2954/5-Лв

 • Монастирські мури Комплексу монастиря оо.Домініканів Ох.№2955/1-Лв

 • Келійний корпус з вежею (Ратуша) XVII ст.-ХХ ст. Комплексу монастиря оо.Домініканів Ох.№2955/3-Лв
 • Вежа-дзвіниця Комплексу монастиря оо.Домініканів Ох.№2955/5-Лв

4. Пам’ятка археології місцевого значення:

 • Руїни костелу Комплексу монастиря отців Домініканів ХVІ ст.Ох.№2955/2-Лв

5. Пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення:

 • Стінопис в приміщенні Ратуші Комплексу монастиря оо.Домініканів Ох.№2955/4-Лв

6. Пам’ятка історії місцевого значення:

 • Місце єврейського релігійного центру Ох.№2940-Лв

У 2011 р. до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (наказ Міністерства культури України від 21.10.11 №912/0/16-11) були занесені два комплекси, що знаходяться на території Заповідника: Комплекс сакральних споруд урочища Замочок, Ох.№2954-Лв та Комплекс монастиря оо.Домініканів, Ох.№2955-Лв зі складовими.
^ Наукова діяльність

Основні напрями наукової і науково-технічної діяльності Заповідника:

-діяльність музеїв та охорона історичних місць;

-дослідження в галузі архітектури та археологічні дослідження;

-дослідження і розробки в галузі гуманітарних наук-історичні науки, мистецтвознавство.

Атестація Заповідника згідно законодавства про наукову і науково-технічну діяльність не проводилась.

Із загальної кількості працюючих 13 чоловік -наукові працівники, троє з них мають наукові ступені: 2 кандидати архітектури і 1 кандидат історичних наук. 13 працівників мають вищу освіту 5-спеціальну.

При заповіднику працює вчена рада, до складу якої крім наукових працівників Заповідника входять науковці інституту «Укрзахідпроектреставрація», НУ «Львівська політехніка».

У 2003 р. Державним історико-культурним заповідником у м.Белзі розроблений Генеральний план розвитку Заповідника на основі історико-архітектурного опорного плану та Комплексна програма збереження історико-культурної спадщини Белза. Цей документ визначає межі ДІКЗ, опрацьовує програму його розвитку і використовується в подальших розробках генерального плану міста, при формуванні правил забудови, при проведення робіт по музеєфікації, реставрації та регенерації пам'яток Заповідника, у проектах нового будівництва за межами заповідника. Генеральний план включає аналіз етапів архітектурно-містобудівного розвитку Белза від початку XI ст. до наших днів; характеризує природний ландшафт його території, культурну спадщину; містить перелік існуючих, та втрачених пам'яток; визначає заходи щодо охорони, використання, реставрації, реабілітації пам'яток Заповідника.

У 2010 р. розроблено історико-архітектурний опорний план м.Угнова, який є основою для розробки Генерального плану міста.

З метою відтворення історичного середовища м.Белза розроблено проект концепції регенерації його центральної історичної частини.
^ Археологічні дослідження.

Археологічні дослідження на території Заповідника відкривають нові сторінки історії тисячолітнього Белза. Зокрема, під час останніх комплексних досліджень на території пам’ятки архітектури національного значення Ансамблю монастиря сс. Домініканок було виявлено ряд археологічних знахідок:

а) дерев’яну забудову 14 – 16 ст.;

б) залишки мурів колишнього комплексу монастиря сс. Домініканок;

в) велику кількість знахідок з кераміки 14 – 19 ст.

У 2009 році проводились археологічні дослідження на території колишнього монастиря з церквою св. Миколая. Було знайдено кладовище, давньоруське поселення 10 – 13 ст. та значну частину кераміки. Об’єкт датують бронзовим часом.

У 2011 р. проводились археологічні досліження на території пам’ятки історії місцевого значення Місце єврейського релігійного центру. Було досліджено фундаменти та дерев’яні конструкції єврейської ритуальної лазні – мікви.
^ Музейна діяльність. При Заповіднику створено історико-краєзнавчий музей, який є його структурним підрозділом і формує свій основний фонд з археологічних знахідок, які надходять від щорічних археологічних розкопок, і як предмети музейного значення включаються у музейні зібрання.

У 2011 р. сформовано фонди історико-краєзнавчого музею у м.Белзі, які протягом року регулярно поповнювались, проведено інвентарний опис експонатів.

^ Памяткоохоронна діяльність.

В рамках прийнятої в Сокальському районі Програми збереження культурної спадщини у 2011 р. наукові працівники ДІКЗ у м.Белзі проводили комплексні дослідження і виготовлення паспортів на пам'ятки місцевого значення Сокальського району. Відповідно до угоди №1 від 16.03.2011р. з Сокальською районною державною адміністрацією працівниками ДІКЗ у м.Белзі виготовлено 10 паспортів (з них 7-на дерев’яні сакральні споруди місцевого значення). У 2011 році завершено розпочату в 2010 р. паспортизацію дерев'яних сакральних споруд Сокальського району, занесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (пам’яток національного та місцевого значення) .

Працівники ДІКЗ у м.Белзі в 2011 р. виготовили 5 паспортів на пам’ятки місцевого значення, які знаходяться на балансі Заповідника.

^ Виставкова діяльність. У приміщенні пам’ятки архітектури національного значення Вежі-каплиці 1606 р. організовано виставковий зал, де постійно діють виставки: «Белз – княжа столиця» з експозицією робіт місцевого художника; «Белз очима художників» - роботи учасників міжнародного пленеру, виставка робіт учнів Львівської нац. академії мистецтв та Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім.Труша, а також - учнів Белзької школи мистецтв.

У 2011 р. Заповідник підготував виставки до ювілейних дат українського народу:

 • «Мій рідний край, моя земля», присвячена 20-річчю незалежності України з експозицією робіт місцевого художника;

 • виставка робіт юних художників, присвячена 150-им роковинам з Дня смерті Т.Г.Шевченка;

 • виставка «Белз в публікаціях», присвячена 10-річчю створення Державного історико-культурного заповідника у м.Белзі.

^ Навчально-пропагандистська та інформаційна робота

Наукова та інформаційна діяльність є важливою складовою роботи Заповідника, працівники якого проводять лекції, семінари з охорони культурної спадщини спільно з Сокальською РДА, здійснюють демонстрацію науково- освітніх та художніх фільмів на історико- культурну тематику в навчальних закладах та громадських установах м.Белза та околиць, семінари-навчання працівників Будинків просвіти; організовують екскурсії по місту.

^ Семінари, конференції:

 • У жовтні 2009 р. працівниками Заповідника було організовано ІІІ науково-практичну конференцію, присвячену 500-річчю від повторного надання Магдебурзького права місту Белзу. У роботі конференції взяли участь: начальник управління охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації, науковці Державного університету ім.І.Франка, Національного університету „Львівська політехніка”, інституту „Укрзахідпроектреставрація”, учасники археологічної експедиції, колеги з ДІАЗ у м.Жовкві.

 • 23 лютого 2010 р. Державний історико-культурний заповідник у м.Белзі спільно з Українським національний комітетом ІКОМОС, кафедрою РРАК Національного університету „Львівська політехніка”, ЛОО Українського товариства охорони пам’яток історії і культури було проведено науково-методичний семінар „Організація реставраційних робіт на пам’ятках архітектури”. За матеріалами конференції і семінару планується видання ІІІ випуску наукового збірника „Белз і белзька земля”.

 • У 2009 р. відбувся міжнародний українсько-польський семінар “Туристична інфраструктура прикордонного регіону ”.

 • У 2010 р. проведено науковий семінар «Історико-культурна спадщина малих історичних міст», присвячений 650-річчю першої згадки про м.Угнів.

 • В рамках Міжнародного фольклорного фестивалю «Белзька брама» проведено Міжнародний круглий стіл «Белз. Місто трьох культур».

 • 6 грудня 2011 р.відбувся Круглий стіл організований Заповідником спільно з Львівською асоціацією розвитку туризму в рамках проекту «Туристична привабливість міст Львівщини».

 • 13 грудня 2011 р. відбулася урочиста академія, присвячена 10-річчю створення Заповідника «Белз. Княжа столиця крізь віки.»

З метою популяризації історико-культурної спадщини міста працівниками Заповідника розроблено буклет „Белз. Княжа столиця крізь віки”, постійно оновлюється веб-сторінка Заповідника (belz.com.ua).
^ Реставрація пам’яток

Заповідник виступає державним замовником на проведення реставраційних робіт, що дозволяє скоординувати процеси наукових досліджень, проектування та проведення реставрації з дотриманням наукових методик та нормативних і законодавчих вимог до збереження нашого культурного надбання. На об’єктах Заповідника працюють відомі науково-реставраційні проектні та виробничі організації: інститут «Укрзахідпроектреставрація», Національний університет «Львівська політехніка», ЗАТ «Львівреставрація».

На сьогоднішній день виведено з аварійного стану дерев’яну церкву Св.Параскеви (XVIIІ ст.). Відреставровано також дерев’яну дзвіницю церкви Св.Параскеви.

Проведено ремонтно-реставраційні роботи Вежі-каплиці 1606 р. В інтер’єрі Вежі влаштована дерев’яна галерея на відмітці втраченого дерев’яного перекриття ХІХ ст., що дало змогу використовувати Вежу як виставкову залу.

У відреставрованих залах міської Ратуші відкрито історико-краєзнавчий музей Заповідника. На вежі Ратуші відновлено рідкісні фрески XVII ст. (розписи колишнього Домініканського монастиря).

Найвагомішою подією для Заповідника є підсилення фундаментів Церкви Св.Миколая XVII ст.-складової частини Ансамблю монастиря сс.Домініканок, здійснене фахівцями українсько-французького спільного підприємства "Основа-Солсіф". Дахи церкви Св.Миколая виведено з аварійного стану, перекрито. Ці роботи забезпечать пам'ятку від руйнування і дозволяють продовжити ремонтно-реставраційні роботи.

На 2011 рік Заповідником були подані пропозиції до Міністерства регіонального розвитку та будівництва України по завершенню ремонтно-реставраційних робіт пам’яток архітектури національного значення церкви Св.Миколая Ансамблю монастиря сс..Домініканок, церкви Св.Параскеви і Вежі-каплиці а також на продовження ремонтно-реставраційних робіт пам’яток архітектури національного значення церкви і костелу Успіння Пр.Богородиці в м.Угнові, проведення реставраційних робіт пам’яток архітектури місцевого значення-складових Комплексу сакральних споруд урочища Замочок і Комплексу монастиря оо.Домініканів. Через відсутність фінансування ці роботи не були проведені.

^ Туристична діяльність

З метою популяризації культурної спадщини Державним історико- культурним заповідником розроблено внутрішні краєзнавчі туристичні маршрути :

1. Туристичний краєзнавчий маршрут Угнів-Белз-Варяж - протяжністю близько 30 км. з охопленням пам’яток Угнова , Белза та Варяжа, що належать до відання Державного історико- культурного заповідника у місті Белзі.

2. Туристичний краєзнавчий маршрут по місту Белзу - тривалістю понад три години.

3. Туристичний краєзнавчий маршрут по місту Угнову.

Місто Белз включено в маршрути, розроблені туристичними фірмами міста Львова, Томашова, Замосця.

^ Міжнародна співпраця

У листопаді 2008 року підписано договір між Гміною Белжець Республіки Польща та Державним історико- культурним заповідником у місті Белзі про транскордонну співпрацю, основним пунктом якого є розвиток туристичної галузі.

У 2008-2009 роках створено міжнародний транскордонний маршрут “Белз- Белжець” протяжністю понад 100 км по прикордонній території обох країн з кінцевими пунктами в місті Белзі (Україна) та Гміні Белжець (Республіки Польща ). Цей маршрут є результатом спільного міжнародного проекту за фінансування по програмі Польської допомоги Міністерства закордонних справ Речі Посполитої

В серпні 2008 році в місті Белзі проходив міжнародний малярський пленер за участю художників з України та Польщі.

Результатом співпраці з учасниками міжнародного волонтерського табору „Слідами давньої історії” у серпні 2009 р. є створення веб-сторінки Державного історико-культурного заповідника у м.Белзі. Проект фінансовано фундацією „ Memory, Responsibility and Future” та Фундацією ім. С. Баторія.

Другий рік поспіль в липні у м.Белзі

проводиться Міжнародний фольклорний фестиваль трьох культур: української, польської, єврейської - «Белзька брама». Заповідник виступає співорганізатором фестивалю.


У серпні 2011 р. відбулася перша піша проща з м.Белза -з Замочку, звідки був вивезений Образ Матері Божої у 1384 р. до монастиря на Ясній Горі у м.Ченстохова, де зараз перебуває Чудотворний Образ Богородиці. Працівники Заповідника стали організаторами і учасниками прощі.

У 2001 році ДІКЗ у м.Белзі здійснив подання по грантових програмах:

1. Світова організація охорони культурної спадщини „World Monuments Fund – World Monuments Watch - 2012”. Подано проект „Пам’ятка архітектури ХУІІ століття – монастирський комплекс с. Домініканок у місті Белзі”.

2. Фонд Ріната Ахметова „Розвиток України” програма „ідея-імпульс- інновація” „Міжнародний фестиваль „Белзьке брама” .

3. Американський посольський фонд 2011

- Реставрація вежі-дзвіниці комплексу монастиря оо. Домініканців – пам’ятки архітектури та містобудування кінця ХУІІ століття міста Белза Львівської області.

- Укріплення та реставрація Південно-Західної вежі комплексу сакральних споруд урочища „Замочок”.

4. Поданий у партнерстві з Мистецьким фондом імені короля Данила( м.Львів) проект „Промоція туризму та релігійної привабливості Польсько-українського прикордоння : культурна історична спадщина і древні ікони.”

На жаль, на даний час, враховуючи загальний існуючий стан скорочення інвестицій в економіку нашої держави та велику кількість отриманих даними фондами заяв та обмежений обсяг фінансування, проекти не набули позитивного вирішення.

Схожі:

Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення icon1. Дисципліна "Історія України" як об'єкт вивчення, її основні методологічні...
Дайте визначення поняття «історико-етнографічний регіон», охарактеризуйте основні етапи формування українських історико-етнографічних...
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconДержавний стандарт базової середньої освіти. Основні змістові лінії освітньої галузі
...
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconВизначення поняття історико-географ регіон, охарактреризувати оснвні...
Дайте визначення предмету Історія України, вкажіть на основні методологічні принципи, джерела та значення його
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconІсторико-етнографічне районування україни
України, природно-географічними умовами, інтенсивністю культурно-побутових зв'язків з представниками інших етносів, переселень, змішування...
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconПоложення
«Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення icon[ред.] Положення, кордони
Русь, Закарпатська Русь[1], Закарпатська Україна — історико-географічний край на південному заходіУкраїни, у Центральній Європі,...
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення icon„Культурний центр сільського поселення з розробленням інтер’єру зального...
Методичні вказівки до розроблення інтер’єру зального приміщення у складі курсового проекту “Культурний центр сільського поселення”...
Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconОсновні положення практики

Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconОсновні положення практики

Державний історико-культурний заповідник у м. Белзі Основні положення iconКонцепція та тематико-структурний план «Історико-меморіального комплексу...
Структура Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму. Маршрут І об’єкти екскурсійного огляду
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка