Реферат підготувала
Скачати 88.88 Kb.
НазваРеферат підготувала
Дата конвертації06.07.2013
Розмір88.88 Kb.
ТипРеферат
skaz.com.ua > Психологія > Реферат
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова

Інститут соціології, психології та соціальних комунікацій

Наркоманія як вид девіантної поведінки.

Реферат підготувала

студентка І курсу

13 СЦз групи

заочної форми навчання

Селезень Наталія

Київ 2013

План

Вступ…………………………………………………………………3

1.Види девіації………………………………………………………4

2.Наркоманія, як вид девіантної поведінки…………………….5

3. Шляхи подолання наркоманії ………………………………………………7

Висновок…………………………………………………………….11

Список літератури…………………………………………………12

Вступ

Практично все життя будь-якого суспільства характеризується наявністю відхилень. Відхилення, або як вони називаються науковим терміном - девіації присутні в кожній соціальній системі. Тому вміння виявляти причини таких відхилень, знаходити шляхи подолання їх негативних форм повинно бути властивим кожній сучасній людині. Девіантна поведінка, набуло останнім часом масовий характер, що поставило це явище в центр уваги соціологів, педагогів, психологів, медиків, працівників правоохоронних органів. Причина цього відхилення лежить в особливостях взаємозв'язку та взаємодії людини з навколишнім світом, соціальним середовищем і самим собою. 
Девіантна поведінка значної маси населення втілює сьогодні найбільш небезпечні для країни руйнівні тенденції. 

^ 1.Види девіації.

Девіація - це відхилення від норми, що розглядається більшою частиною членів суспільства як негоже і неприпустиме. Зазвичай ми оцінюємо поведінку як девіантна в залежності від того, чи отримує воно негативну оцінку і викликає ворожу реакцію. 

Про девіації не можна сказати, що вона внутрішньо властива певним формам поведінки; швидше це оціночне визначення, що накладається на конкретні моделі поведінки різними соціальними групами. У повсякденному житті людина складає судження про бажаність (або небажаність) того чи іншого стилю поведінки; суспільство переводить такі судження в позитивні (чи негативні) наслідки для тих, хто слідує (або не слід) подібним моделям поведінки. У цьому сенсі можна сказати, що девіація є те, що суспільство вважає відхиленням. 
Позитивна девіація - це таке поведінка, що відхиляється, яке хоча і сприймається багатьма як незвичайне, але не викликає несхвалення. Це можуть бути героїчні вчинки, самопожертву, і т. д. 

Негативна девіація, навпаки, являє ті поведінкові відхилення, які викликають у більшості людей реакцію несхвалення і / або засудження. Сюди можна віднести тероризм, вандалізм, крадіжки і т. д. Причини негативної девіації соціологи шукають в самих різних напрямках: у недосконалості людської природи і різних пороках людей (егоїзм, заздрість, гедонізм і т.д.); в їх біологічних і психологічних особливостях (розумові вади, психопатія і т.д.); в соціальних умовах життя (виховання, людське оточення, бідність і т.д.).  [1]

В різні роки та різними вченими були наведені найрізноманітніші причини виникнення негативної девіації. Такими вченими були: італійський лікар Цезарі Ломброзо який вважав, що існує прямий зв'язок між злочинною поведінкою і біологічними особливостями людини; Е.Дюркгейм пропонує теорію аномії, яка розкриває значення соціальних і культурних факторів. Основною причиною девіації є аномія - «відсутність регуляції» ; та багато інших. [2]

^ 2.Наркоманія як вид девіантної поведінки. 

До основних форм девіантної поведінки в сучасних умовах можна віднести злочинність, алкоголізм, проституцію, наркоманію. Кожна форма девіації має свою специфіку. Ми докладніше розглянемо наркоманію як вид девіантної поведінки. 

Наркоманія - це захворювання, яке виражається у фізичній або психологічної залежності від наркотиків, непереборному потязі до них, що поступово приводить організм до фізичного і психологічного виснаження. 

Наркоманія (від грец. νάρκη / narkē / - заціпеніння, сон, і μᾰνία / mania / - безумство, пристрасть, потяг.) - хронічне захворювання, викликане вживанням речовин - наркотиків. [6]


Законом України наркоманія визначається як «хворобливий психічний стан, зумовлений хронічною інтоксикацією внаслідок зловживання наркотичними засобами, що віднесені до таких конвенціями ООН чи Комітетом з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров'я України, і який характеризується психічною або фізичною залежністю від них» [3]

До поширених наркотичних речовин відносяться: 

1.Морфій і героїн - алкалоїди опіуму; 

2.Снодійні засоби, що включають так звані барбітурати; 

3.Гашиш (анаша, план, марихуана); 

4.Спайс і різні курильні суміші; 

5.Стимулюючі засоби, що володіють ефектом збудження нервової системи. 

6.Кокаїн - алкалоїд рослини кока. 


Наркоманія має соціальні наслідки. Для злочинних елементів це найлегший шлях добування грошей. Зловживання наркотиками веде до зростання смертності, особливо серед молоді та розвитку цілого «букета» соматичних і психічних захворювань. 

На ґрунті наркоманії скоюються злочини, так як в стані «ломки» наркоман здатний на будь-який злочин. Придбання наркотиків стає тлом для здійснення ряду злочинів проти особистості: злодійства, грабежу, розбою. Наркоманія негативно впливає на потомство. Діти народжуються з серйозними фізичними і психологічними відхиленнями, що в свою чергу веде до розпаду сім'ї. Наркоман деградує як особистість, так як рабська залежність від наркотиків змушує його робити аморальні вчинки. 

Однією з психологічних суб'єктивних причин наркоманії є незадоволеність життям у зв'язку з самими різними обставинами: особистими труднощами, недоліками соціально-культурної сфери, невлаштований дозвілля, соціальна несправедливість, невлаштованість побуту, невдачами в навчанні або на роботі, розчарування в людях. 

Значне місце в етнології причин наркоманії займає особистість наркомана. Маються на увазі демографічні, вікові та соціально-медичні аспекти. Серед наркоманів переважають чоловіки. Інша важлива обставина - те, що цією недугою вражена, головним чином, молодь.

Мотиви наркоманії і токсикоманії: 
1.Задоволення цікавості щодо дії наркотичної речовини; 

2.Випробування почуття приналежності з метою бути прийнятим певною групою; 

3.Вираз незалежності, а іноді ворожого настрою по відношенню до оточуючих; 

4.Пізнання приносить задоволення нового, хвилюючого або таїть небезпеку досвіду; 

5.Досягнення «ясності мислення» чи «творчого натхнення»; 

6.Досягнення почуття повного розслаблення;

7.Відхід від чогось гнітючого. 


Живильним ґрунтом для наркоманії є мікросередовище. Велике значення відіграє сім'я, вуличне оточення. Поява хоча б одного наркомана у дворі, на вулиці, в школі на роботі, згубно впливає на оточуючих. Спочатку наркотики дають як частування, безкоштовно, потім в борг, потім вимагають гроші. 

Не бачать у споживанні наркотиків нічого поганого в основному починаючі молоді курці гашишу, нерідко навіть хизується цим. Наступає після прийому наркотиків порушення, піднесений настрій багато хто по недосвідченості і неуцтву приймають за сприятливий вплив цієї речовини на стан здоров'я. Але на певній стадії фізичної і психічної деградації більшість наркоманів чітко усвідомлюють, що чекає їх далі, хоча вже не в силах відмовитися від цієї звички. [7]
^ 3. Шляхи подолання наркоманії

Подолати наркоманію можна тільки якщо підходити до проблеми комплексно. Перш за все, треба підвищити рівень життя населення.

Наркоманія – медико – соціальна проблема, тому вимагає комплексного підходу як у клінічному, такі в соціальному плані. Не можна ізольовано формувати свідомість людини, не змінюючи свідомості навколишнього середовища. А це означає, що для боротьби з наркоманією також як і з іншими соціальними хворобами, необхідне створення здорової соціальної обстановки, політичної стабільності, оздоровлення загальноекономічної і духовно-етичної атмосфери в нашій країні.

Державний комітет України у справах сім’ї та молоді повинен забезпечити просвітницькі заходи через мережу спеціалізованих служб для дітей, молоді, їхніх батьків з питань профілактики наркоманії, пропаганди здорового способу життя та формування практичних навичок протистояння шкідливому впливу наркотиків.

Основний напрям боротьби з наркоманією в нашій країні – це профілактика захворювання. Треба проводити боротьбу з наркоманами не лише там, де вони є, але і там, де можуть з’явитися. Профілактика – це складна система комплексних державних і суспільних, соціально-економічних і правових, методико-санітарних, психолого-педагогічних і психологічних заходів. За суттю вона являє комплекс заходів, направлених на забезпечення високого рівня здоров’я людей, їх творчого довголіття, усунення різних причин захворювань, поліпшення умов праці, побуту і відпочинку, охорону навколишнього середовища. [4]

Нині відбувається перебудова структури нелегального обігу наркотиків, зрощення міжнародних злочинних угруповань з аналогічними кримінальними структурами і Україні. З’являються підпільні лабораторії з виготовлення нових видів наркотиків. Такі реалії сьогодення наркозлочинності в Україні. Тому правоохоронні органи розробили комплекс заходів, спрямованих на випередження та протидію розповсюдження наркотиків у державі, а зусилля передусім спрямовують на ліквідацію організованих груп наркозлочинців.
Активна протидія наркотизації суспільства стала одним зі стратегічних напрямків діяльності органів внутрішніх справ і розглядається як істотний чинник стабілізації загальної криміногенної ситуації в державі.

На думку багатьох фахівців, повністю наркоманію не знищити, адже наркомани у країні були і будуть. Можливо лише зменшити кількість залежних. Для вирішення цього питання необхідно дивитися у корінь самої проблеми, необхідно з’ясувати причину і створити умови, щоб у майбутньому вона не призвела до небажаних результатів. Ні лікування, ні досконале законодавство не розв’яже повністю проблему наркоманії.

Питанню наркоманії необхідно приділяти більше уваги у кожній сім’ї, школі, у навчальних закладах, на підприємствах, популяризувати знання про шкоду наркотиків серед молоді, передусім у періодичній пресі, на радіо – і телепередачах, науково-популярній літературі.

Проблеми можуть бути вирішені лише тоді коли суспільство буде з належною увагою до них ставитися, докладаючи усіх зусиль до їх викорінювання, то наркоманію можна буде перемогти. І саме тоді, на мою думку, матиме результат і лікування, і буде впливати на людей чинне законодавство. Адже відомо, як що особа залежна, то ніякі діючі нормативні акти не можуть їй перегородити, щоб отримати наркотичні речовини або психотропні.

Тому необхідно терміново і активно включатися в боротьбу з наркоманією, як органам державної влади, так і громадянам України, використовуючи для цього весь арсенал доступних засобів.

Не домогтися успіху без відповідної виховної роботи! Тому деканам, замісникам деканів з виховної роботи, особливо кураторам треба уважно ставитися до цієї проблеми. Звертати увагу на стан здоров’я, настрій студентів, знати їх проблеми, проводити просвітницьку роботу.

Також важко подолати наркоманію без широкої інформатизації населення, яку мають взяти на себе ЗМІ. Способів, за допомогою яких можна дати відсіч цьому лихові, чимало. Але головне – кожен громадянин має усвідомити: ця проблема у будь-який момент може торкнутися його та його сім’ї, навіть якщо вона нині є цілком благополучною. [5]

Висновок

Для сучасної України, та й для всього світу загалом, проблема виявлення такої форми девіантної поведінки, як наркоманія є дуже важливою. Тому, що вона не тільки погано впливає на сучасне суспільство, а й загрожує його майбутньому.

Тому я вважаю, що проблема наркоманії повинна вирішуватися на всіх рівнях сучасного суспільства із залученням усіх його членів.

Список літератури

1.Великий тлумачний соціологічний словник, 2001 [Електронний ресурс] / [Режим доступу]: http://www.socenc.ru/html/d/deviaci8.html 

2.Волков Ю.Г. , Добреньков В.І. , Нечипуренко В.М. , Попов А.В. Соціологія: 3-те вид., випр.. і доп. - М.: Гардаріки, 2008. 

3.Закон України від 15.02.1995 № 62/ 95-ВР «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»

4.Ломакин, Ю. Как вылечить наркоманию: АиФ здоровье. — 2005.- окт.(№ 41). — С.12. Розмова з головним лікарем Медичного центру, де лікують хворих на наркоманію, М. Л. Зобіним

5.Млинченко В. Вихід. В які двері постукати? - Столиця. — 2005.- 28 січ.(№ 4). — С.23.

6.Наркоманія. Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії [Електронний ресурс] / [Режим доступу]: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%96%D1%8F

7.Павленок П.Д. Основа соціальної роботи: Підручник.- М:1998.-270 с.

Схожі:

Реферат підготувала iconПідготувала
Вступ ст. 3
Реферат підготувала iconРеферат на тему
Реферат на тему: Доведення до банкрутства. Приховування стійкої фінансової неспроможності
Реферат підготувала iconНа реферат надається письмова рецензія передбачуваного наукового...
Реферат є самостійною письмовою науковою роботою, яку виконує вступник при підготовці до складання вступного іспиту
Реферат підготувала iconРозділ І: світова історія фізичної культури
Екзаменаційні вимоги підготувала к фіз вих., доцент кафедри олімпійської освіти Гречанюк О. О
Реферат підготувала iconПідготувала: Рибалка м гр. Мк-91
Некомерційною організацією є організація, яка не маєвитяг прибутку як основну мету своєї діяльності І нерозподіляє отриманий прибуток...
Реферат підготувала iconЛекція з дисципліни Конституційні права, свободи та обов’язки людини І громадянина
Лекцію підготувала викладач кафедри загальноправових дисциплін ддувс щербина Є. М
Реферат підготувала iconРеферат (лат. Refero докладываю, сообщаю) краткое изложение в письменном...
«соціологія», повинен виконати контрольну роботу (форма реферат) за заданою темою, що значною мірою свідчить про ступінь засвоєння...
Реферат підготувала icon3. Відповідальність у міжнародному праві
МП, але його нормативне закріплення на сьогодні досі не закінчено, робота триває з 1949 р. Комісія мп ООН підготувала проект Кодексу...
Реферат підготувала iconШкода В. В. Вступ до правової філософії. − Харків, 1997. Циппеліус...
Лекцію підготувала Марченко О. В., доктор філософських наук, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Дніпропетровського...
Реферат підготувала iconТ. М. Чиженок методичні рекомендації
Методичні рекомендації до виконання курсових робіт для студентів факультету фізичного виховання / Підготувала доцент, кандидат біологічних...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка