№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування”
Скачати 139.8 Kb.
Назва№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування”
Дата конвертації20.06.2013
Розмір139.8 Kb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Право > Документы
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра хірургії № 1
Методична розробка

До практичного заняття з дисципліни “Хірургічні хвороби з дитячою хірургією та онкологією” для студентів VI курсу медичного факультету.
Модуль № 4. “Симптоми та синдроми в хірургії”
Змістовий модуль № 7. “Загальні питання хірургії ”.
Тема № 7. “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування”.

Обговорено і затверджено

на методичній нараді кафедри

«__9_»___червня__2010 р.

Протокол № _8___

Завідувач кафедрою

Професор_________ Грубнік В.В.
Одеса – 2010
1.Тема практичного заняття: “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування”. – 3 год.
^ 2. Актуальність теми: Гнійні захворювання кисті та пальців частіше всього виникають внаслідок дрібних травм, порізів, уколів, що являються вхідними воротами для мікрофлори. В умовах інтенсивного промислового та сільськогосподарського виробництва це відбувається у найбільш активної частини населення. Відомо, що коло 20% від всієї кількості амбулаторних хірургічних хворих звертаються з приводу панариція. Це захворювання обумовлює втрату працездатності на значний строк. Флегмони та абсцеси кисті також часто приводять до інвалідності хворих, що зумовлює необхідність ранньої діагностики та правильного лікування хворих цієї категорії.
^ 3.Цілі заняття.

3.1.Загальні цілі:

 • навчити студентів методиці обстеження хворих з гнійними захворюваннями кисті – ІІІ рівень;

 • ставити діагноз різних захворювань кисті – ІІІ рівень;

 • знати покази до консервативного та оперативного втручання – ІІ рівень;

 • знати методику проведення оперативних втручань – ІІ рівень;

 • лікування хворого в післяопераційному періоді – ІІІ рівень.

^ 3.2. Виховні цілі:

 • формування професійно значущої особи лікаря;

 • засвоїти аспекти деонтологічної, правової, професіональної відповідальності.

^ 3.3.Конкретні цілі:

Знати:

 1. Анатомічні особливості кисті та пальців.

 2. Класифікацію гнійно-запальних процесів кисті та пальців.

 3. Клінічну картину гнійно-запальних процесів кисті та пальців.

 4. Діагностику гнійно-запальних процесів кисті та пальців.

 5. Методи консервативного та хірургічного лікування.

3.4. Вміти:

 1. Обстежити хворого з нагнійними захворюваннями кисті та пальців.

 2. Діагностувати у відповідності з класифікацією ( вид панарицію, абсцес, флегмона).

 3. Призначити додаткове обстеження.

 4. Призначити лікування пацієнтові.

 5. Виконати перев'язку хворому з гнійно-запальним процесом кисті та пальця.


^ 4. Міждисциплінарна інтеграція.


п/п

Дисципліна

Знати

Вміти


1.

Анатомія, топографічна анатомія.

Будова шкіри. Шляхи можливого руху гнійного ексудату по анатомічним каналам

^

Визначити осередок запалення; операційні доступи згідно ана-томічним особливостям


2.

Фармакологія

Механізм дії антибактеріальних препаратів.

^

Призначити консер-вативне лікування, пе-редопераційну підготов-вку, лікування у після операційному періоді.
5.Зміст теми.

Панарицій.

Панарицій – гостре гнійне запалення тканин пальця. Виникає частіше на кінцевій (нігтьовій) фаланзі унаслідок попадання гноєродних мікроорга-нізмов в дрібні дефекти шкірних покривів (тріщини, подряпини, порізи, уколи і ін.). Розрізняють панарицій поверхневий (шкіряний, білянігтьової, піднігтьовій) і глибокий (шкірний сухожильний, суглобовий, кістковий). При шкірному панариції гній скупчується під епідермісом (зовнішнім шаром шкіри): утворюється міхур, наповнений каламутною, іноді кров'яною рідиною, шкіра навколо міхура червоніє. Болі зазвичай помірні, переважає відчуття паління. Міхур поступово збільшується, гнійне запалення може переходити на глибше розташовані тканини. При навколонігтьовому панариції гнійний міхур утворюється в шкірі нігтьового валу. Якщо гній проникає під нігтьову пластинку, панарицій називається піднігтьовим. Такий панарицій розвивається також при уколі або попаданні занози під ніготь.

^ Глибокий панарицій, як правило, виникає на долонній поверхні пальця, спочатку під шкірою. Оскільки шкіра на цій стороні пальця щільна, точній що утворюється під нею, довго не може прорватися назовні, процес розповсюджується в глибину – на сухожилля, суглоб, кістку, іноді вражає їх одночасно.

Для підшкірного панариція характерні постійні стріляючі болі, особливо ночами, при доторканні до пальця виникає різкий біль. Посилення його при спробі поворушити пальцем - випрямити або зігнути - свідчить про перехід процесу на сухожилля або суглоб. Будь-яка форма панариція, особливо глибокий, може привести до тяжких наслідків: гноєрідні мікроби можуть потрапити з вогнища запалення по лімфатичних і кровоносних судинах у віддалені органи і тканини і спричинити їх пораження, кістковий панарицій може привести до деформації пальця, сухожильний і суглобовий – до нерухомості пальця; у запущених випадках глибокого панариція гній частіше розповсюджується на тканині долоні і далі на передпліччя.

Найбільш широкого поширення набула анатомічна класифікація панариція заснована на локалізації патологічного процесу в різних органах і тканинах пальця: шкірний панарицій, навколонігтьовий, піднігтьовий, підшкірний, кістковий, суглобовий, сухожильний, пандактіліт (гнійне запалення всіх тканин пальця).

Постійною ознакою панариція є: біль, зазвичай найбільш виражений в центрі гнійного вогнища, особливо при локалізації на долонній поверхні пальця, де тканини малоподатливі і рясно забезпечені нервовими закінченнями. Інтенсивність болю залежить від стадії запального процесу; він посилюється при русі пальця. Завжди спостерігається місцеве підвищення температури, набряк, як правило, більш виражений на поверхні пальця. Порушується функція пальця. Достовірною ознакою гнійного розплавлення служить флюктуація, яку рідко вдається визначити із-за глибокого розташування патологічного осередку.

Діагноз встановлюється на підставі даних анамнезу, огляду, рентгенологічних і інших методів дослідження. Важливе значення маєвизначення локалізації гнійного вогнища – пальпація пуговчатим зондом. Для кожної форми панариція характерні певна зона максимальної хворобливості. Шкірний, навколонігтьовий, піднігтьовий панарицій діагностують на підставі характерного розташування гнійного вогнища. Розповсюдження патологічного процесу на підшкірну клітковину при підшкірному панариції вдається виявити лише під час операції. Діагноз суглобового панариція підтверджують на операції за станом сухожиль, суглобових поверхонь і навколишніх тканин. Рентгенодіагностика панариція здійснюється методом рентгенографії в двох взаємно перпендикулярних проекціях.

Лікування хворого панарицієм повинен проводити кваліфікований лікар- хірург. Операцію при важких і ускладнених формах слід виконувати в умовах хірургічного стаціонару. Лікування в амбулаторно-поліклінічних умовах проводиться тільки при поверхневому розташуванні гнійного вогнища. При необхідності повторних операцій хворий повинен бути госпіталізований у відділення гнійної хірургії. Консервативне лікування можливо тільки в початковій (серозній, інфільтративній) стадії. Широко застосовують місцеву гіпотермію, напівспиртні пов'язки, сольові і содові ванни, УВЧ-терапію, ультразвук, електрофорез лікарських речовин, рентгенотерапію. Ефективні антибіотики і протеолітичні ферменти. Велику роль грає імунотерапія (стафілококовий анатоксин, антистафілококовий гамма-глобулін, гиперімунна антистафілококова плазма і ін.). Перехід серозно- інфільтративної форми запалення в гнійну є абсолютним показом до термінової операції. Вибір доступу залежить від локалізації гнійного вогнища. Оптимальними є середньолатеральні розрізи на фалангах пальця. Операція полягає в розтині гнійного вогнища, посіченні нежиттєздатних тканин і дренуванні післяопераційної рани. Середні терміни непрацездатності 25-30 днів.

Повноцінне відновлення функцій кисті має важливе значення для соціальної трудової реабілітації хворих. Тривала іммобілізация, грубі післяопераційні рубці після нераціональних розрізів, рубцювання по ходу сухожилля і в суглобах приводять до тугоподвижності пальців, порушенню їх функцій. Тому на всіх етапах лікування виключно важливе значення має попередження контрактур пальців. Раціональна іммобілізация пальців, використання знімної лонгети, раннє застосування спеціального комплексу ЛФК, фізіотерапевтичних засобів скорочують терміни лікування, сприяють поліпшенню функціональних результатів, відновленню працездатності хворого. Важливо пам'ятати, що у осіб деяких спеціальностей (музикант, хірург і ін.) контрактура пальців може з'явитися причиною втрати працездатності і професії.
Профілактика. Провідну роль в профілактиці грає попередження мікротравм і запальних ускладнень. Важливе значення мають підвищення санітарної культури населення, поліпшення умов праці і вдосконалення техніки безпеки у виробництві (догляд за шкірою рук, захисні рукавиці, автоматизація виробництва). Зменшенню числапацієнтів що захворюють панарицієм сприяє обробка мікропошкоджень на виробництві і в побуті 5% спиртним розчину йоду, багатокомпонентними, що швидко полімеризуються

антисептичними засобами типу «Фуропласт» і ін.
6. Матеріали щодо методичного забезпечення заняття.
^

Ситуаційні задачі1. Хворий під час роботи уколов нігтьову фалангу 2-го пальця лівої кисті. У місці ушкодження припухлість, пульсуючий біль. Температура 37,8. Місцево-стовщення, під епідермісом видний гній. Діагноз і дії хірурга?

Відповідь: Шкірний панарицій. Операція - розкриття гнійника з висіченням відшарованого епідермісу.
2. У хворого 12 днів тому в ділянці нігтьової фаланги 1-го пальця з'явилася припухлість і болючість. Поступово біль збільшувався і набув пульсуючий характер. Місцево: нігтьова фаланга збільшена в обсязі, палець зігнутий, з-під нігтя при натисненні виділяється гній. Діагноз і дії хірурга?

Відповідь: Кістковий панарицій нігтьової фаланги 1-го пальця, необхідно зробити рентгенограму цього пальця. Операція – розкриття гнійника, екзартикуляція нігтьової фаланги, дренування рани.
3. Хвора уколола риб'ячою кісточкою долонну поверхню кисті. На 4-й день кисть розпухла, шкірні покриви гиперемована, з'явився пульсуючий біль. Рух пальців обмежений. Температура 38,4. Діагноз і дії хірурга?

Відповідь: Надапоневротична флегмона лівої кисті. Під загальним знеболюванням розкрити флегмону з висіченням некротичних тканин, дренування.
^

Тестові завдання


1.У жінки після мікротравми І пальця правої кисті з'явився набряк передпліччя почервоніння шкіри у вигляді пахвинних смуг, що тягнуться до пахвової ямки. Який найбільш вірогідний діагноз?

А. Флегмона кисті та передпліччя.

Б. Бешиха передпліччя.

+ С. Лімфангіт.

Д.Ерізепілоід.

Е. Лімфостаз.

2. Пацієнт скаржиться на пульсуючий біль, що постійно збільшується, у І пальці правої кисті. Об'єктивно: тканини пальця тверді, між фалангова борозна згладима, температура 38,5оС. Рухи у пальці болячі. Пальпаторно визначається місце найбільшої болючості. Ваш діагноз?

А. Еризепілоід.

Б. Бешиха.

+ С. Підшкірний панарицій.

Д. Лімфангоїт.

Е. Пароніхія.

3. Перехресна флегмона кисті це:

А. Надапоневротична флегмона долоні.

Б. Підапоневротична флегмона долоні.

С. Міжпальцьова флегмона кисті.

+ Д. Сумісне запалення ліктьової та лучової синовіальної сумок.

Е. Флегмона гіпотенара.
^ 6.2. Література для студентів

І. Навчальна (основна)

 1. Войно-Ясенецкий В.Ф. Очерки гнойной хирургии, Л – 1975

 2. Гостищев В. К. Оперативная хирургия гнойных заболеваний, М., 2004 г.

 3. Стручков В. И., Гостищев В. К., Стручков Ю.В. Руководство по гнойной хирургии. Москва, Медицина, 1984.


ІІ. Додаткова (наукова, методична).

 1. Гостищев В.К. Общая хирургия, М. 1997.

 2. Демянюк Д.С. Острые гнойные заболевания кисти. Киев, 1975.

 3. Усольцева Е.В. Хирургия заболеваний и повреждений кисти. Л., 1975.


^ 6.3. Орієнтуюча карта щодо самостійної роботи з літературою з теми заняття.п/п

Основні завдання (вивчити)

Вказівки (назвати)

1.

Анатомо-фізіологічні особливості кисті та пальців

-Кровопостачання кисті та пальців

-Особливості сухожильного апарата кисті.

- Синовіальні піхви кисті.

2.

Класифікація панариціїв

А)Шкірний; б)Підшкірний; в) Пароніхія;

г) Піднігтьовий панарицій; д) Суглобовий; е) Кістковий; і)Сухожильний; к)Пандактиліт

3.

Клінічні ознаки гнійно-запальних захворювань пальців.

-Локальний біль (пульсуючий).

- Підвищення температури.

-Порушення функції пальців.

-Відшарування епідермісу.

4.

Класифікація флегмон кисті

- Флегмона підвищення І пальця

- Флегмона підвищення V пальця.

- Комісуральна флегмона

- Перехресна флегмона..

5.

Клінічні ознаки флегмон кисті

- Біль у різних відділах кисті

-Розповсюдження на передпліччя.

- Висока температура.

-Порушення функції кисті.

-Набряк тканин кисті.

6.

Консервативне лікування запальних процесів пальців та кисті

- Антибіотикотерапія.

- Фіксація

-Місцеві фізіотерапевтичні процедури.

-Інфузійна детоксикаційна терапія.

7.

Оперативне лікування гнійних процесів кисті та пальців.

- Знечулення

-Види розтинів

- Обробка гнійного осередку

-Дренування

- Ведення у післяопераційному періоді.^ 7. Матеріали для самоконтролю якості підготовки.

А.Питання

 1. Анатомічні особливості кисті та пальців.

 2. Етіологія та патогенез розвитку гнійно-запальних захворювань кисті та пальців.

 3. Класифікація панариціїв.

 4. Клінічна картина та діагностика панариціїв.

 5. Клінічна картина та діагностика флегмон кисті.

 6. Консервативне лікування панариціїв.

 7. Оперативне втручання при гнійно-запальних захворюваннях кисті та пальців.^

Б. Тести для самоконтролю


1. У жінки після мікротравми 1 пальця правої кісті з’явився набряк передпліччя, почервоніння шкіри у вигляді пахвинних смуг, які тягнуться до пахової ямки. Який найбільш вірогідний діагноз?

А. Флегмона кисті

В. Бешиха передпліччя

*С. Лімфангоїт

Д. Ерізіпелоід

Є. Лімфостаз

2. У хворого відмічається нависання навколо валика 2 пальця правої кисті. Пальпація тканин що набрякли – болісна. Гнійний ексудат просвічується крізь відшарований край нігтя. Діагноз?

А. Підшкірний панарицій

*В. Пароніхія

С. Пандактіліт

Д. Ерізепілоід

Є. Бешиха

3. У хворого після травми 1 пальця через 4 дні з'явився набряк пальця, шкіра почорніла. Відзначає сильний біль, що віддає у руку. З'явився набряк усієї кисті. Палець нерухомий, дуже хворобливий. Покритий струпом. Шкіра місцями некротична, з під неї виділяється гній. Температура тіла 37,9о С. На рентгенограмі великого пальця є ознаки деструкції кістки дистальної фаланги. Який діагноз?

А. Панарицій

В. Флегмона

С. Абсцес

*Д. Остеомієліт

Є. Пандактиліт

4. У хворої з цукровим діабетом тиждень назад з’явилася ранка на 1 пальці правої ноги. Через 4 дні з'явився набряк стопи, почервоніння . На момент надходження – стан хворої важкий. Загальмована. Права нога набрякла, 1 палець чорний, є гиперемія всієї стопи. При спробі відокремити некротичні тканини з основи 1 пальця виділяється гній. Цукор крові – 18,1 ммоль/л.

А. Діабетична кома

В. Гіпоглікемічна грудки

С. Гангрена правої ноги

*Д. Діабетична флегмона правої ноги з гангреною 1 пальця

Є. Ішемічна гангрена 1 пальця правої ноги.

5. Хвора звернулася зі скаргами на ерітему і сверблячку в ділянці 2 пальця лівої руки. Занедужала тиждень тому, коли після уколу ножем, котрим обробляла рибу, з'явилося почервоніння, сверблячка. Парила палець на дому, в гарячій воді. Наступного дня червоність перемістилася до основи пальця, сверблячка підсилилася. Потім симптоми зникли. Напередодні відновилися знову. Передбачуваний діагноз і тактика лікування?

А. Бешиха, антібактериальна терапія

В. Панаріций, розкриття панаріція

*С. Ерізепілоід, антібактеріальна терапія

Д. Бешиха, ампутація пальця
^

Є. Панаріций, антібактеріальна терапія
В. Ситуаційні задачі


 1. Хворий П. 45 років звернувся із скаргами на біль та запалення м'яких тканин нігтьової фаланги вказівного пальця правої кисті. Захворів 4 дні тому. Біль носить пульсуючий характер, хворий не може спати на протязі 2-ох днів. Виставлено діагноз: “Підшкірний панарицій”.

Який вид знечулення треба застосувати у даному випадку?

Відповідь: Знечулення за Лукашевичем-Оберстом.

 1. Хвора С.60 років, скаржиться на різкий біль у середній фаланзі ІІІ пальця лівої кисті, 4 дні тому підколола палець риб'ячою кісткою. Середня фаланга набрякла, при пальпації з'являється сильний біль, хвора не спроможна зігнути фалангу. То – 39,2оС. Виставлено діагноз гнійний панарицій. Яким розтином необхідно скористатись для санації гнійного вогнища?

Відповідь: Бічним проздовжним двобічним.

 1. Який симптом є кардинальним при діагностиці сухожильного панарицію?

Відповідь: Різке збільшення болю під час спроби розгинання пальця.
^ 8. Матеріали для аудиторної самостійної підготовки.

8.1. Перелік практичних завдань, які необхідно виконати під час практичного заняття.

 1. Провести ку рацію хворого з нагнійними захворюваннями кисті та пальців.

 2. Провести диференційну діагностику захворювань.

 3. Призначити додаткове обстеження (лабораторне, інструментальне).

 4. Призначити консервативну терапію.

 5. Визначити покази до оперативного вручання.

 6. Прийняти участь у перев'язці хворого.9. Інструктивні матеріали для оволодіння професійними вміннями,

вичками.

^ 9.1. Методика виконання роботи, етапи виконання.

 1. Обстежити хворого з гнійно-запальними захворюваннями кисті та пальців.

 2. Виставити діагноз.

 3. Призначити лікування.

 4. Асистувати при проведенні оперативного втручання.

 5. Виконати перев'язку.


^ 10.Матеріали для самоконтролю оволодіння знаннями, вміннями , навичками передбаченими даною роботою.

 1. Під час огляду хворому встановлено діагноз “пандактиліт”. Це:

А. Запалення всіх фаланг пальця.

В. Запалення кількох пальців.

С. Запалення всіх шарів шкіри пальців.

Д. Гнійне запалення всіх тканин пальця.

Е. Гнійне запалення сухожилля.

 1. У хворого відмічається нависання колоногтьового валіка 2 пальця лучової кисті. Пальпація тканин дуги болюча. Гнійний ексудат просвічується через відшарований епідерміс біля нігтя. Ваш діагноз?

А. Підшкірний панарицій.

В. Піднігтьовий панарицій.

С. Паронімія.

Д. Еризепілоід.

Е. Пандактиліт.

 1. У хворого кисть набрякла, синьо-багрового кольору, пальпація її болюча, особливо в зоні проекції сухожиль згиначів 1 та 2 пальців і в проксимальній частині кисті. Ваш діагноз?

А.Надапоневротична флегмона долоні

В.Підапоневротична флегмона долоні

С. Флегмони тильного підшкірного простору.

Д. Флегмона гіпотенара.

Е.Перехресна флегмона кисті.

 1. У хворої відмічається значний набряк тила кисті, пальці розвинуті. Набряк між пальцьової складки симетрично розповсюджується на основні фаланги середніх пальців. Шкіра між пальцьових проміжків напружене, температура 38о С. Ваш діагноз?

А. Міжпальцьова флегмона.

В. Флегмона тильного підшкірного простору.

С. Підапоневротична флегмона долоні.

Е. Перехресна флегмона.
11.Тема наступного заняття.

Заняття з УДРС та НДРС з теми наступного заняття.

Методичну розробку склав

доцент Кошель Ю.М.

Схожі:

№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconТема №4 5 (паралічі)
Об’єктивно: Шкіра кисті пастозна, з мармуровим відтінком. Рухи пальців правої руки обмежені, Сила м’язів кисті І пальців знижена....
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconКурс консервативного лікування складають індивідуально, з урахуванням...
Він розрахований на 10 днів. Кожен день дитина займається на апаратах, певну тривалість часу, в середньому від години до двох. В...
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconТема: ревматизм
Останні вимагають складного хірургічного лікування (при своєчасній діагностиці) І є причиною інвалідності дітей та їх соціальної...
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconТема. Хронічні захворювання системи травлення. Хронічні гастрити,...
Причини, класифікація, клініко-параклінічні критерії діагностики хронічних гастритів у дітей. Хелікобактеріоз: етіологія, діагностика,...
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” icon1 У хворого 60 років 2 дні турбували сильні болі в правій руці. На...
У хворого 60 років 2 дні турбували сильні болі в правій руці. На 3-й день з’явились пухирцеві висипання у вигляді ланцюжка на шкірі...
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconКардіогенний шок (КШ)
Диференціальна діагностика. Слід диференціювати кардіогенний шок від розриву міокарда (вимагає хірургічного лікування), тела, гіповолемії,...
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconМетодичні рекомендації до практичного заняття з дисципліни “Хірургічні...
Тема №14. “Механічна жовтяниця. Причини виникнення. Діференціально діагностична тактика. Сучасні підходи до лікування. Печінкова...
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconТема: захворювання нирок у дітей. Гострий, хронічний гломерулонефрит....

№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconВнаслідок якого захворювання спостерігаються ниркові набряки: А. Гострий гломерулонефрит
Основним показником наявності хронічного захворювання нирок, а також критерієм визначення стадії захворювання є
№ “Нагнійні захворювання кисті та пальців. Методи консервативного та хірургічного лікування” iconПерелік теоретичних питань до підсумкового модульного контролю Модуль...
Групи крові та резус–приналежність. Методи визначення групи крові та резус-фактора
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка