Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики
Скачати 153.87 Kb.
НазваВакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики
Дата конвертації12.07.2013
Розмір153.87 Kb.
ТипДокументы
skaz.com.ua > Біологія > Документы
ІНСТРУКЦІЯ

до проведення практичного заняття №15
Дисципліна: «Мікробіологія з основами імунології та технікою мікробіологічних досліджень»

Тема: Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики

Спеціальність: «Лабораторна діагностика»

.

Оснащення:

- імунні сироватки та імуноглобуліни;

- вакцини, анатоксини та інструкції до них;

- Наказ №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів».

Конкретні цілі:

Знати:

Вакцини. Сучасну класифікацію вакцин. Принципи виготовлення. Асоційовані вакцини. Автовакцини. Календар щеплень. Методи вакцинації. Ревакцинацію. Вакцинопрофілактику і вакцинотерапію. Сироватки. Лікувально-профілактичні та діагностичні сироватки. Правила введення. Серопрофілактику і серотерапію. Алергію. Типи алергійних реакцій. Анафілактичний шок. Сироваткову хворобу. Способи запобігання розвитку анафілактичного шоку і сироваткової хвороби. Методи алергодіагностики. Діагностичні алергійні проби.

Вміти:

- Визначати придатність вакцин, сироваток до використання.

- Виготовляти автовакцини.

- Застосовувати препарати з профілактичною та лікувальною метою.

- Дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи з біологічним матеріалом.

^ Практичні навички:

- Виготовлення автовакцини.

- Застосовування препаратів з профілактичною та лікувальною метою.

- Дотримання правил техніки безпеки, охорони праці в галузі, протиепідемічного режиму, чинних наказів МОЗ України під час роботи з біологічним матеріалом; дотримання термінів щеплень згідно з календарем.

^ Хід заняття:

Завдання №1. Познайомтеся з Наказом №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Запишіть у щоденник принципи організації і показання для проведення щеплень.
Наказ МОЗ України від 16.09.2011 р. №595

«Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»
Відповідно до статті 27 ^ Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», статей 1,12 та 13 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки», з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України та попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити:

1.1. Календар профілактичних щеплень в Україні (додається).

1.2. Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень та туберкулінодіагностики.

1.3. Перелік медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень.

1.4. Інструкцію щодо організації епідеміологічного нагляду за несприятливими подіями після імунізації при застосуванні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного.

1.5. Положення про оперативне реагування на несприятливі події після імунізації при застосуванні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного у разі госпіталізації або летального випадку.

1.6. Положення про групу оперативного реагування на несприятливі події після імунізації при застосуванні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного у разі госпіталізації або летального випадку.

1.7. Порядок відпуску громадянам вакцин та анатоксинів через аптечну мережу.

1.8. Порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні.

2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь (головних управлінь) охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на залізничному, повітряному та водному транспорті забезпечити неухильне проведення на підпорядкованих адміністративних територіях профілактичних щеплень та туберкулінодіагностики відповідно до затверджених цим наказом актів та належний їх облік у закладах охорони здоров'я.

3. Визнати такими, що втратили чинність, накази МОЗ України від 03.02.2006 № 48 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02.06.2006 за № 665/12539, від 17.04.2008 № 207 «Про затвердження змін до наказу МОЗ України від 03.02.2006 № 48», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.05.2008 за № 427/15118, та від 19.05.2011 № 296 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 03.02.2006 № 48», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 19.05.2011 за № 601/19339.

4. Управлінню громадського здоров'я та санітарно-епідемічного благополуччя населення Департаменту контролю якості медичних послуг, регуляторної політики та санітарно-епідемічного благополуччя забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Моісеєнко Р.О. та Голову Державної санітарно-епідеміологічної служби України Пономаренка А.М.
Міністр охорони здоров'я України О.В.Аніщенко
ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства охорони

здоров'я України 16.09.2011 №595

^ Календар щеплень


Вік

Щеплення проти

1
день
Гепатиту В2

3-5
днів

Туберкульозу 1
1
міс.
Гепатиту В2

3
міс.Дифтерії,
кашлюку,
правця 3

Поліомієліту 4

Гемофільної інфекції 5
4
міс.Дифтерії,
кашлюку,
правця 3

Поліомієліту 4

Гемофільної інфекції 5
5
міс.Дифтерії,
кашлюку,
правця 3

Поліомієліту 46
міс.
Гепатиту В2

12
міс.
Кору,
краснухи,
паротиту 6

18
міс.Дифтерії,
кашлюку,
правця 3

Поліомієліту 4

Гемофільної інфекції 5
6
роківДифтерії,
правця 3

Поліомієліту 4
Кору,
краснухи, паротиту 6

7
років

Туберкульозу 1
14
роківДифтерії,
правця 3

Поліомієліту 418
роківДифтерії,
правця 3


23
рокиДифтерії 3


28
роківДифтерії,
правця 3
(надалі – кожні
10 років)^ ПРИНЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ І ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ ЩЕПЛЕНЬ

Профілактичні щеплення проводять в кабінетах при лікувально-профілактичних закладах, медичних кабінетах дошкільних установ і шкільних установ, медпунктах підприємств та кабінетах щеплень, які мають відповідно ліцензію на медичну практику із застосуванням профілактичних щеплень.

Профілактичні щеплення проводять медичні працівники, що володіють правилами організації та техніки проведення щеплень.

Кабінет щеплень має бути оснащений:

 • Інструкціями щодо застування вакцин та інструктивно-методичними рекомендаціями;

 • Холодильником, призначеним тільки для зберігання вакцин;

 • Шафою для інструментів і медикаментів;

 • Біксами зі стерильними матеріалами;

 • Медичною кушеткою та повивальним столиком;

 • Столами для підготовки препаратів до використання для збереження документації;

 • Посудиною з дезінфекційним розчином;

 • Нашатирним і етиловим спиртом, сумішшю ефіру зі спиртом або ацетоном;

 • Тонометром, термометром, одноразовими шприцами;

 • Засобами протишокової терапії.

У кабінеті для проведення масових щеплень підлога, панелі стіни та стелі миють гарячою водою з милом або протирають серветками, змоченими 0,2% розчином дезактіну або іншого дезінфекційного засобу. Стіл для інструментарію накривають стерильним простирадлом після цього в кімнату допускають лише ті особи, які беруть участь у проведенні щеплень.

Усі медичні працівники повинні зняти обручки, годинника, браслети, коротко підстригти нігті, надягти чисті, щойно попрасовані халат і шапочку, помити руки водою з милом та щіткою, надягти продезінфіковані рукавички. Після кожної маніпуляції рукавички миють і обробляють Стерилліумом. Через кожні 2 години рукавички знімають і занурюють у розчин дезінфекційного засобу на 1 годину, потім промивають водою. Висушують після кожного необережного доторкування до нестерильного предмета рукавички обробляють дезінфекційним розчином.

Перед використанням препарату звернуть увагу на розфасовки, цілісність етикеток і ампул, а також на фізичні особливості препарату. Кожна коробка в яку були розфасовані ампули або флакони з препаратом повинна мати етикетку. На цій етикетці мають бути вказані назва установи - виробника, 2 адреса, повна назва препарату та його дози, номер серії, контрольний номер, термін використання та умови зберігання. На кожній ампулі також має бути етикетка, де зазначено кількість препарату в ампулі, номер, серію, контрольній номер, термін зберігання.

Препарати не можна використовувати:

 1. За відсутність етикеток або повних даних.

 2. За наявності будь-яких пошкоджень ампула або сторонніх включень (скло, пластівці, нитки на інше).

 3. Уразі зміни фізичних властивостей препарату, не передбачених інструкцією.

 4. Уразі закінчення терміну придатності.

 5. У разі порушення умов зберігання.

Відкриття ампул, розчинення ліофілізованних вакцин, вакцинацію проводять відповідно до інструкції за чіткого дотримання правил асептики. Безпосередньо перед використанням препарату кінець ампули протирають спочатку етиловим спиртом, потім досуха стерильною ватою або серветкою. Надрізають пилочкою, після чого вдруге протирають етиловим спиртом, накривають серветкою, обламують і через отвір набирають препарат у шприц. Перед використанням сухих препаратів їх попередньо розчинають дистильованою водою, ізотонічним розчином натрію хлориду або спеціальним розчинником, які вводять в отвір ампули за допомогою шприців в кількості, вказаній на етикетці. Якщо сухий препарат знаходиться у флаконі або в ампулі розчинник вводять у флакон шляхом проколу гумовою пробки, попередньо знявши пінцетом металевій ковпачок та протерши поверхню пробки етиловим спиртом. Після введення розчинника в ампулу або флакон та змочування сухого препарату ампулу або флакон злегка струшують та залишають стояти до повного розчинення. Отвір ампули накривають марлевою серветкою, шприц, яким вводили розчинник в ампулу чи флакон загортають у стерильну марлеву серветку, після повного розчинення вмісту ампули чи флакону препарат уводять пацієнту тим самім шприцом, яким вводили розчинник.

Розкриту ампулу чи флакон слід використовувати перші години після відкриття (згідно з інструкцією кожного препарату), зберіганню не підлягає. Шкіру на місці щеплень безпосередньо перед ін'єкцією протирають 70% етиловим спиртом, якщо немає інших вказівок. Знезаражену шкіру захоплюють у складку лівою рукою а голку вводять в основу складки зверху вниз. Інструменти, які використовують для вакцинації, мають бути одноразовими, їх потрібно проводити у присутності пацієнта.

^ Завдання №2. Ознайомтеся з різними імунобіологічними препаратами (вакцинами, сироватками, імуноглобулінами) та препаратами для алергодіагностики. Складіть таблицю:


п/п

Вакцина

Вид вакцини

Щеплення проти

Спосіб введення

1

БЦЖ


2

АКДП


3

АП


4

^ Н – В –VAX-II


5

Імовакс

Поліо


6

Антирабічна вакцина

Вакцина Фермі


7

Корова вакцина


8

ЖПВ


9

Інфлувак

Флюарикс

Ваксигрип^ Завдання №3. Ознайомтесь з препаратами для алергодіагностики і сучасними видами вакцин.

Основні види сучасних вакцин


Антивірусні вакцини

Антибактеріальні вакцини

Антипаразитарні вакцини

1. Вітряної віспи

- оперізуючого герпесу

2. Цитомегалавірусна

3. Гепатиту А

4. Гепатиту В

5. Простого герпесу 2

6. Грипозна А, В

7. Парагрипозна

8. Респіраторно-синцитіальна

9. Антирабічна

10. Ротавірусна

1. Ентеротоксину Е.coli

2. Холерна

3. Гонококова

4. Лепрозна

5. Менінгококова

6. Кашлюкова

7. Протитуберкульозна

8. Черевнотифозна

9. Протиправцева

10. Пневмококова

11. Стрептококова груп А, В

1. Лейшманіозна

2. Протималярійна


Субодиничні вакцини – вакцини, які містять лише окремі білки патогенних мікроорганізмів. Для їх створення успішно використовується технологія рекомбінантних ДНК. Вони безпечні, не здатні викликати захворювання, стабільні.

^ Субклітинні вакцини – вакцини, які містять окремі фрагменти мікробних клітин. Наприклад, до складу пневмококової, менінгококової, проти Haemophiluc influenzae вакцин входять капсульні полісахариди цих бактерій, вакцина проти гепатиту В містить поверхневий антиген вірусу.
^ Завдання №4. Ознайомтесь з принципом виготовлення автовакцин.
Автовакцини - це вакцини, виготовленні із штаму збудника виділеного від хворого і призначенні для лікування цього ж хворого.

Для цього проводять посів патологічного матеріалу на щільне поживне середовище, виділяють чисту культуру, потім її змивають стерильні ізотонічним розчином натрію хлориду і доводять до певної густини за стандартом мутності. Культуру мікроорганізмів
інактивують (частіше за умові підвищеної температури). Виготовлену вакцину перевіряють на стерильність, розливають в ампули і запаюють. Термін придатності 6 місяців.

Оскільки автовакцина виготовляється з тієї самої мікрофлори, яку спричинила хвороба, її застосування дає більший ефект ніж гетерогенна вакцина. Автовакцину використовують для лікування фурункульозу, фолікуліту, гідраденіту, отиту, рецидивуючих хвороб верхніх дихальних шляхів (риніт, синусит, фарингіт, бронхіт), циститу, уретриту, пієліту, й інших хронічних і рецидивуючих захворювань стафілококової етіології.

Інколи автовакцини використовують для лікування вірусних інфекцій (герпес). Після перевірки на наявність в організмі гіперчутливості автовакцини вводять за певною схемою.
Завдання №5. Проведіть дезінфекцію робочого місця, рук.
Завдання №6. Оформіть щоденник. Зробіть висновки.
Література:

Ситник І.О., Климнюк С.І., Творко М.С. «Мікробіологія, вірусологія, імунологія», стор. 198 - 207.Схожі:

Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики icon«Виготовлення настінного календаря» 8 клас
Підбір та аналіз матеріалів для виготовлення виробу. Розрахунок та виготовлення шаблонів
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconТворчий проект на тему: Виготовлення іграшкової машинки
Підбір та аналіз матеріалів для виготовлення виробу. Розрахунок та виготовлення шаблонів
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconВироби N1 І N2 виготовляються на фрезерних станках. Для їх виготовлення...
Для їх виготовлення є 100 кг металу. Витрата металу на виготовлення одного виробу N1 становить 2 кг, а на N2-4кг. Трудомісткість...
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconТема: «Протимікробні та протипаразитарні лікарські препарати.»
«Протимікозні лікарські препарати. Противірусні, протипротозойні лікарські препарати»
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconМіста Вінниці
Підбір та аналіз матеріалів для виготовлення виробу. Розрахунок та виготовлення шаблонів
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconАнтибіотики та синтетичні антибактеріальні препарати
Правила раціональної хіміотерапії. Загальна ха­рактеристика антибіотиків. Пеніциліни. Цефалоспорини. Макроліди. Антибіотики ши­рокого...
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconТема: Виготовлення штрихових негативів
Мета: Виведення зображення на фототехнічну плівку шляхом її експонування. Виготовлення штрихового фотонегативу
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconПлан лекції: Препарати гормонів кори надниркових залоз (кортикостероїди)...
Фармакокінетика. Глюкокортикоїди зазнають хімічних перетворень у печінці, де утворюють кон'югати із залишками глюкуронової та сірчаної...
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconВиготовлення рибальських мушок заняття захоплююче І цікаве, що вимагає...
Мушки, які продаються в риболовецьких магазинах, коштують недешево І часто виявляються мало уловистими або взагалі не придатними...
Вакцини. Виготовлення автовакцин. Препарати для алергодіагностики iconВиготовлення препаратів з патологічного матеріалу. Виготовлення нативних...
Дисципліна: «Мікробіологія з основами імунології та технікою мікробіологічних досліджень»
Додайте кнопку на своєму сайті:
Школьные материалы


База даних захищена авторським правом © 2015
звернутися до адміністрації
skaz.com.ua
Головна сторінка